Reklama

Niedziela Kielecka

Zjawisko ludobójstwa wciąż nam towarzyszy

A.D.

Otwarcie wystawy „Aktion Reinhardt 1942-1943” oraz konferencja naukowa prezentująca dorobek badawczy naukowców z Kielc, Lublina, Rzeszowa, Torunia,związanych z Instytutem Pamięci Narodowej i tamtejszymi ośrodkami uniwersyteckim, złożyły się na wojewódzkie obchody 80 –lecia eksterminacji Żydów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zorganizował je (7X br.) Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, przy współpracy Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku. Placówka skupia wiedzę o żydowskiej społeczności dawnego kieleckiego do II wojny światowej.

Konferencja od ogółu do szczegółu pokazywała precyzyjną machinę Zagłady realizowaną przez Niemców na ziemiach polskich, akcentując mniej znane społecznie wątki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dr. hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Wacław Wierzbieniec w ramach obrad przedstawił zarys niemieckiej polityki antyżydowskiej na ziemiach polskich w latach 1939 – 1945. Zachęcał m.in. do doceniania wkładu Polaków pochodzenia żydowskiego w dzieje Polski, do budowania dobrych relacji z potomkami polskich Żydów. – Pamięć o Holokauście, w jej szerszym wymiarze, uwrażliwia nas na zbrodnie, do których doprowadziła nienawiść (…). Zjawisko ludobójstwa, zbrodni przeciw ludzkości, nadal nam towarzyszy – przestrzegał prof. Wierzbieniec, wskazując agresję Rosji na Ukrainę. Ciekawe świadectwo z czasów II WŚ (i obecnych) złożyła dr Ivanna Luchakivska z Drohobycza, która opowiedziała o pomocy jej rodziny wobec Żydów, skutkującej do dzisiaj aktami wdzięczności. Szczerze dziękowała Polakom za pomoc dla Ukrainy.

Reklama

Dr MarekMaciągowski – dyr. Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, omawiając warunki życia i prześladowań Żydów w gettach regionu kieleckiego, pokazał je jako „miejsca bezkarnej przemocy”, o czym zachowały się steki relacji. Mówił m.in. o tzw. biernym oporze chasydów, ale i o żydowskich przygotowaniach do walki (w rejonie np. Iwanisk). Dr Alicja Bartnicka(Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)przedstawiła brutalne zasady zagłady przez pracę. Szczegółowej prezentacji nt. przebiegu Akcji Reinhardt w dystrykcie radomskimdokonałdr. Jacek Młynarczyk (UMK w Toruniu).

Na temat zagłady kilkunastotysięcznego chmielnickiego getta mówiła dr Karolina Trzeskowska-Kubasik (IPN Kraków/Kielce). Unicestwienie żydowskich miasteczek w świetle literatury wspomnieniowej: Zwolińskiej Księgi Pamięci, przedstawiła dr Alicja Gontarek (IPN/ UMCS Lublin), zaś relacje polskich świadków na temat Zagłady w regionie – dr hab. Edyta Majcher –Ociesa, na podstawie materiałów z konkursu „Nasi sąsiedzi Żydzi” .


Podziel się:

Oceń:

2022-11-07 10:55

Wybrane dla Ciebie

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst