Nieznajomość katolickiego nauczania wśród biskupów i teologów jest główną przyczyną panującego obecnie chaosu w Kościele - uważa kard. Walter Brandmüller. "Wobec wewnątrzkościelnej debaty na temat małżeństwa i rodziny widać zagrożenie dla niezafałszowanego nauczania katolickiego" - powiedział niemiecki purpurat i historyk Kościoła w rozmowie z włoskim dziennikiem "Il Foglio".
"Wśród biskupów, kaznodziejów, katechetów, a zwłaszcza teologów moralnych, panuje często, albo w ogóle brakuje, jasności nauczania" - mówił kard. Brandmüller i zwrócił uwagę, że do powstałego zamieszania przyczyniają się także biskupi, którzy twierdzą, że "katolicka nauka moralna nie jest już na czasie". W ten sposób kard. Brandmüller odniósł się do niedawnej wypowiedzi biskupa Trewiru Stephana Ackermanna, który stwierdził, że istnieje pilna potrzeba odnowy kościelnego nauczania moralnego i seksualnego. "Bp Ackermann może mieć rację jeśli myśli, że tym samym powinno się jeszcze lepiej wytłumaczyć wiernym aby mocniej kierowali się w życiu katolickim nauczaniem. Nie będzie miał natomiast racji, gdy swoim twierdzeniem chciałby powiedzieć, że katolicka nauka nie jest już na czasie" - stwierdził kardynał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Bp Ackermann na początku lutego br. w rozmowie z dziennikiem "Mainzer Allgemeinen" powiedział, że widzi potrzebę zmian w nauczaniu Kościoła odnośnie moralności i etyki seksualnej. "Nie są one już na czasie, nie można już dłużej osobom rozwiedzionym, którzy żyją w nowych związkach, odmawiać dostępu do sakramentów a seks przedmałżeński oceniać jako grzech ciężki" - powiedział biskup dodając, że nie chodzi tutaj o jakieś zasadnicze zmiany w nauczaniu Kościoła.
Pochodzący z Augsburga kard. Brandmüller w latach 1998-2009 był przewodniczącym Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych. W listopadzie 2010 Benedykt XVI włączył go do Kolegium Kardynalskiego.
Watykanista włoskiego dziennika "La Stampa", Marco Tossati poinformował niedawno, że kard. Brandmüller należy do grona ostrych krytyków kard. Waltera Kaspera, który podczas ostatniego konsystorza kardynałów wygłosił referat na temat teologii małżeństwa i rodziny w kontekście październikowego Synodu Biskupów, który będzie obradował w Rzymie na temat rodziny. W referacie kard. Kasper przedstawił m. in. propozycję zgody na udzielanie sakramentu pokuty i komunii w sytuacji, gdy osoba rozwiedziona i żyjąca w nowym związku wyrazi skruchę z powodu rozpadu swego pierwszego małżeństwa i zapewni, że uczyni wszystko, aby jej drugi związek cywilny żył wiarą. Tossati powołując się na nie wymienionego z nazwiska włoskiego kardynała uczestniczącego w konsystorzu napisał, że propozycję kard. Kaspera skrytykowali m. in. kardynałowie: Robert Sarah, Mauro Piacenza, Gerhard Ludwig Müller i Giovanni Battista Re.