Wirtualną wystawę wszelkiego rodzaju publikacji poświęconych cmentarzom z czasów I wojny światowej, przede wszystkim z okresu Operacji Łódzkiej, obejrzeć można na stronach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Piłsudskiego w Łodzi.
Prezentacja "Cmentarze okresu Wielkiej Wojny na terenie ziemi łódzkiej" poświęcona jest przede wszystkim wydawnictwom i dokumentom dotyczącym wydarzeń z listopada i grudnia 1914 r., kiedy to wokół Łodzi trwały walki jednej z największych bitew frontu wschodniego I wojny. Wystawa przybliża tytuły niskonakładowych zwykle wydawnictw, publikowanych dzięki staraniom pasjonatów i hobbystów, działaczy lokalnych stowarzyszeń czy muzeów, a także opracowania powstałe dzięki lokalnym samorządom.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas Operacji Łódzkiej, w starciu armii rosyjskiej i niemieckiej, po obu stronach walczyło i ginęło bardzo wielu Polaków wcielanych do wojska przez obu zaborców. Szacuje się, że od przełomu listopada i grudnia do maja 1915 r., do kiedy to toczyły się walki nad rzeką Rawką, wokół Łodzi poległo około 200 tys. żołnierzy. Zabici chowani byli zwykle wspólnie bezpośrednio na polu bitwy, czasem, jeżeli istniała taka możliwość, na pobliskich cmentarzach parafialnych.
W pobliżu Łodzi znajduje się kilkaset takich miejsc zbiorowego pochówku, około 200 z nich zostało choćby pobieżnie opisanych. Wszędzie tam, gdzie zachowały się oryginalne wojskowe tablice nagrobne, znaleźć można wyryte na nich polskie nazwiska.
Zdjęcia współczesnych książek i map oraz dokumentacji fotograficznej z epoki zobaczyć można na stronie biblioteki, w zakładce "Wystawy".