Legion Maryi - katolicki ruch apostolstwa świec-kich przygotowuje się do dorocznej ogólnopolskiej pielgrzymki na Jasną Górę. Odbędzie się ona w dniach 12-13 września br. Jej uczestnicy będą się modlić o rychłą beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II oraz Franka Duffa, założyciela Legionu Maryi.
W nocy z 12 na 13 września legioniści planują nocne czuwanie modlitewne w Kaplicy Cudownego Obrazu. Rozpocznie się ono po Apelu Jasnogórskim, który poprowadzi bp Roman Marcinkowski, krajowy opiekun duchowy Legionu Maryi. Przez całą noc modlitwy będą animować członkowie Legionu Maryi m.in. z Lublina, Radzynia Podlaskiego, Jastrzębia-Zdroju i Tarnobrzega. O północy zostanie odprawiona Msza św.
W sobotnie przedpołudnie uczestnicy pielgrzymki Legionu Maryi wezmą udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach Jasnej Góry oraz odmówią Różaniec. Ogólnopolską pielgrzymkę zakończy uroczysta Msza św. na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego z Włocławka, homilię wygłosi biskup pomocniczy diecezji opolskiej Paweł Stobrawa.
Legion Maryi (Legio Mariae) powstał w Irlandii w 1921 r., a swoją nazwę zapożyczył od legionu rzymskiego. Założycielem ruchu był Irlandczyk Frank Duff, a zainspirowała go do tego lektura dzieł św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.
Zadaniem Legionu Maryi jest szerzenie kultu Matki Bożej i głoszenie Ewangelii przez czynne apostolstwo. Ruch działa na wszystkich kontynentach świata i skupia ok. 2 mln członków aktywnych i 10 mln tzw. członków wspierających, głównie modlitwą. - W Polsce Legion rozpoczął działalność w 1948 r. Choć w czasach komunizmu działalność Legionu była znacznie ograniczona, to przetrwał i dziś zrzesza ok. 16 tys. osób w całym kraju. Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, w Polsce obecny jest w ok. 400 parafiach.
Do Legionu Maryi może być przyjęty każdy katolik, który jest zdecydowany wypełnić obowiązki członkowskie. Po zgłoszeniu się do prezydium Legionu odbywa trzymiesięczną próbę, następnie składa przyrzeczenie, które ma formę modlitwy do Ducha Świętego.
Do głównych obowiązków legionisty należy uczestnictwo w cotygodniowym zebraniu, wypełnienie obowiązku pracy apostolskiej wyznaczonej przez prezydium, przynajmniej przez dwie godziny w tygodniu, oraz zdanie z niej sprawozdania. Legioniści mają bowiem obowiązek prowadzenia notatnika - tzw. dzienniczka pracy apostolskiej. Ponadto codziennie odmawiają specjalne modlitwy, m.in. hymn „Magnificat”, a raz w roku uczestniczą w rekolekcjach.
Jedną z głównych form apostolstwa Legionu Maryi są odwiedziny w domach. Przy okazji nawiązanych w ten sposób kontaktów propagują m.in. czytelnictwo prasy katolickiej, zachęcają do częstszego korzystania z sakramentów i uczestnictwa we Mszy św., informują również o sprawach Kościoła. Legioniści odwiedzają chorych w szpitalach, a także wykonują pomocnicze prace w parafiach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu