Reklama

Z ambasady Japonii w Polsce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki uprzejmości ambasadora Japonii w Polsce pana Ryuichi Tanabe możemy przedstawić naszym Czytelnikom japońskiego rzeźbiarza. Jest to Nobuyuki Okumura - autor m.in. popiersia Jana Pawła II, ofiarowanego Watykanowi.
Nobuyuki Okumura urodził się w Tokio w 1953 r. Studiował rzeźbę w swoim rodzinnym mieście, a następnie we Włoszech, dokąd przeniósł się na stałe w 1985 r. Miał wiele wystaw indywidualnych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.
Popiersie Jana Pawła II, które podarował Papieżowi w październiku 2003 r. z okazji 25-lecia pontyfikatu, znajduje się w Watykanie. Poniżej publikujemy list, który Redaktor Naczelny „Niedzieli” otrzymał od Ambasadora Japonii w Polsce.





Embassy of Japan
Warsaw
Warszawa, 31 lipca 2008 r.

Ks. Ireneusz Skubiś, Redaktor Naczelny „Niedzieli”
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa

Szanowny Księże Redaktorze!
Mam przyjemność i zaszczyt przedstawić osobę japońskiego artysty rzeźbiarza Okumury Nobuyukiego, który wykonał i podarował Watykanowi dwie rzeźby z brązu, przedstawiające Papieża Jana Pawła II i obecnego Papieża Benedykta XVI. (...)
We współczesnej rzeźbie dominuje sztuka abstrakcyjna, Nobuyuki Okumura pozostaje jednak wierny rzeźbie figuratywnej i jest jednym z nielicznych - nawet we Włoszech - artystów, którzy kontynuują tradycyjną, znaną od czasów starożytnej Grecji i Rzymu, sztukę tworzenia rzeźb z brązu metodą wosku traconego (Lost Wax Method).
Artysta mieszka i pracuje we Włoszech. W 2003 r. wykonał pierwsze popiersie Jana Pawła II. Rzeźbę tę w październiku tego samego roku, z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, przekazał Papieżowi w darze podczas audiencji generalnej. Popiersia papieży wychodziły spod dłuta najwybitniejszych rzeźbiarzy włoskich kolejnych epok, takich jak: Donatello, Michał Anioł, Bernini, Canova, Manzu czy El Greco. Latem 2006 r. podjęta została decyzja, że popiersie Jana Pawła II autorstwa Okumury Nobuyukiego stanie w sercu Watykanu, obok rzeźby Berniniego.
Japonię i Polskę tradycyjnie łączą bardzo dobre kontakty. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 90-lecia nawiązania stosunków państwowych między naszymi krajami. Z roku na rok rosną w Polsce japońskie inwestycje, obecnie funkcjonuje tu już ok. 200 japońskich przedsiębiorstw, w tym 60 produkcyjnych, które tworzą wiele nowych miejsc pracy i znacząco przyczyniają się do rozwoju polskiego eksportu. Jestem głęboko przekonany, że stosunki między naszymi krajami będą się nadal zacieśniały i myślę, że kontakt z Papieżem Janem Pawłem II za sprawą twórczości japońskiego artysty wpisuje się pięknie na karty historii stosunków przyjaźni i współpracy między Japonią a Polską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z wyrazami wysokiego poważania

Ryuichi Tanabe, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Japonii w Rzeczypospolitej Polskiej

PS
Do listu dołączona jest nota biograficzna japońskiego artysty.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty ostatniej godziny

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest Osoba!

2024-04-18 08:15

@VaticanNewsPL / ks. Paweł Rytel-Andrianik

- Dobrą Nowiną nie jest jakaś historia, nie jest jakaś teoria. Dobrą Nowiną jest Osoba! Chrześcijaństwo rozpoczyna się wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa. My ludziom opowiadamy bardzo wiele rzeczy, tylko wcale nie prowadzimy ich do spotkania z żywą Osobą – z Jezusem Chrystusem, a to Jezus jest Dobrą Nowiną - mówił kard. Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza