Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lublin

Nowi doktorzy honoris causa KUL-u

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II już po raz trzeci gościł uczestników Kongresu Kultury Chrześcijańskiej. W dniach 25-28 września, z inicjatywy abp. Józefa Życińskiego, najstarsza lubelska uczelnia zgromadziła wielu wybitnych ludzi Kościoła, nauki, kultury i sztuki, którzy podczas wykładów i dyskusji panelowych pochylali się nad hasłem kongresu: „Godność czy sukces. Kulturowe dylematy współczesności”.
W pierwszym dniu kongresu abp Tadeusz Kondrusiewicz - metropolita mińsko-mohylewski oraz prof. Andrea Riccardi - założyciel Wspólnoty św. Idziego odebrali tytuły doktorów honoris causa KUL-u. „Poprzez nadanie tego tytułu KUL pragnie wyrazić szacunek i uznanie dla wielkich zasług abp. Kondrusiewicza, położonych w dziele odrodzenia Kościoła katolickiego w Rosji i na Białorusi oraz osiągnięć w pracy organizacyjnej i duszpasterskiej, realizowanej z ogromnym poświęceniem w duchu Soboru Watykańskiego II” - czytamy w uchwale Senatu KUL-u. Z kolei prof. Riccardi otrzymał tytuł jako „wyraz szacunku i uznania dla wielkich osiągnięć w badaniach historycznych, dotyczących działalności Stolicy Apostolskiej w XIX i XX wieku oraz dla ogromnego zaangażowania w pracy na rzecz osób biednych, opuszczonych i bezdomnych”. Jak podkreślał abp Życiński, „laureaci reprezentują świat kultury Wschodu i Zachodu”. - Wspólnota św. Idziego, której założycielem jest prof. Andrea Riccardi, prezentuje wizję chrześcijaństwa żyjącą duchem Soboru Watykańskiego II. Pokazuje piękno Ewangelii Jezusa Chrystusa, jest otwarta na ekumenizm i spieszy z pomocą ubogim na całym świecie - mówił. Przedstawiając drugiego laureata - abp. Kondrusiewicza, abp Życiński powiedział: - Jako arcybiskup Moskwy, głosił wiarę w bardzo trudnym okresie historii i był autorem głębokich przemian w Kościele Europy Wschodniej.
Abp Kondrusiewicz, odbierając tytuł honoris causa, ze wzruszeniem mówił: - Dedykuję tę nagrodę Kościołowi, gdzie pracowałem, w Rosji i na Białorusi. Kościołowi na całym Wschodzie, który godzien jest takiego wielkiego uznania; Kościołowi, który przeżył Kalwarię XX wieku; Kościołowi, który - wydawało się - już nigdy nie ożyje, który był ukrzyżowany, który - wydawało się - że ze śmiercią ostatniego księdza przestanie istnieć. A jednak Kościołowi, który na nowo ożywa, który odradza się. Metropolita mińsko-mohylewski podkreślał, że „historia Kościoła w krajach byłego Związku Radzieckiego jest potwierdzeniem prawdy, że nikt inny tylko Chrystus jest Alfą i Omegą; że On umie pisać prosto na krzywych liniach historii. W przyjętym przez zgromadzonych z wielkim aplauzem wykładzie nt. „Jak nie łączyć chrześcijaństwa z polityką”, abp Kondrusiewicz podkreślał, że chociaż wiara i polityka to rzeczywistości autonomiczne, to polityk uważający się za osobę wierzącą musi w swoim zachowaniu i decyzjach być przede wszystkim chrześcijaninem. - Chrześcijański polityk nie może poddawać się poprawności politycznej, która dominuje w naszym świecie - apelował. - Polityk musi być na wskroś chrześcijaninem mającym właściwie ukształtowane sumienie i stawiającym wiarę w centrum swego życia.

Urszula Buglewicz

Zebranie plenarne KEP

19 X br. modlimy się za prześladowanych chrześcijan

W Białymstoku odbyło się w dniach 26-28 września 345. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które zakończyło się wspólnym udziałem biskupów w uroczystościach beatyfikacyjnych ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny Kowalskiej i Apostoła Miłosierdzia Bożego.
Głównym tematem Zebrania Plenarnego KEP był Synod Biskupów, który odbędzie się w dniach 5-26 października br. w Watykanie. Kolejne tematy, które poruszyli biskupi, to memoriał dotyczący rodziny, przygotowywany przez Radę ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, oraz szeroko dyskutowana ostatnio sytuacja powołaniowa w Polsce. Biskupi z niepokojem przyjęli wiadomości o pogromach chrześcijan w Indiach oraz w innych krajach. Zachęcili, by Niedziela Misyjna, obchodzona 19 października br., była dniem szczególnej modlitwy za prześladowanych chrześcijan.
W związku z trwającym od 28 września w Kościele katolickim 64. Tygodniem Miłosierdzia głos zabrał również dyrektor Caritas Polska ks. prał. Marian Subocz. Za priorytety w działalności tej organizacji charytatywnej ks. Subocz uważa zwiększenie liczby wolontariuszy, a także rozwinięcie działalności parafialnych zespołów Caritas i szkolnych kół Caritas. Biskupi zapoznali się ze sprawozdaniem finansowym z działalności Caritas Polska za rok 2007. Dotyczy ono głównie organizowanych akcji pomocy potrzebującym w kraju i za granicą.

Krótko

26 września zmarł w wieku 88 lat biskup senior diecezji siedleckiej Jan Mazur.

20 polskich policjantów wejdzie w skład Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji. Rząd uchwalił utworzenie polskiego kontyngentu policyjnego, wydzielonego na potrzeby tej unijnej misji.

PO złożyła projekt ustawy obniżającej emerytury byłym esbekom. Poparcie zadeklarował PiS. Partie chcą, aby jeszcze w październiku br. prawo weszło w życie.

PiS złożył wnioski o odwołanie marszałka Bronisława Komorowskiego z PO i wicemarszałka Stefana Niesiołowskiego z tej samej partii. Komorowskiemu zarzuca się kontakty z byłymi oficerami WSI, a Niesiołowskiemu niezdolność do pracy w prezydium Sejmu.

Przez dwa dni - 24 i 25 września protestowali sędziowie, domagając się podwyżek. Nie wyznaczali na te dni wokand. Minister sprawiedliwości nazwał ten strajk politycznym.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel została doktorem honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Na uroczystości nie było premiera Tuska. Był zajęty w Warszawie.

Sanepid szuka chińskiego mleka w proszku, które zawierało niebezpieczną melaminę. Chińczycy produkowali go dla koncernu Nestle. Oficjalnie nikt nie importował tego produktu, ale mógł trafić do nas nielegalnie.

W Instytucie Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w latach 70. i 80. działało kilku tajnych współpracowników SB. Z akt dotyczących agenturalnej przeszłości prof. Aleksandra Wolszczana wynika, że nie był on jedynym współpracownikiem tajnej policji w okresie PRL-u.

Dwa 30-sekundowe filmiki reklamowe - jeden zachęcający do inwestowania w Polsce i drugi pokazujący polskie atrakcje turystyczne - są od końca września emitowane w telewizji CNN International w ramach kampanii promującej nasz kraj.

Niedopuszczalne jest pozywanie innego państwa przed polski sąd - uznał Sąd Okręgowy w Warszawie i odrzucił precedensowy pozew skierowany przeciw państwu niemieckiemu przez syna polskiej ofiary hitlerowskich eksperymentów medycznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież do komików: można śmiać się także z Boga, tak jak z ludzi, których kochamy

2024-06-14 10:08

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Czy można śmiać się również z Boga? I to nie jest bluźnierstwo!?” - takie pytanie postawił Franciszek przyjmując na audiencji reprezentację komików z różnych krajów. „Oczywiście, tak. jak bawimy się i żartujemy z ludźmi, których kochamy” - wyjaśnił Ojciec Święty.

Więcej ...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę zmieniać siebie i świat!

2024-06-13 11:17

BP KEP

Człowiek nadziei króluje razem ze swoim Mistrzem. Nosi w sobie, już teraz, małe nasienie zwycięstwa. W takim człowieku wszystko zorientowane jest na przyszłość i wszystko zmierza ku zmartwychwstaniu.

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda o bł. ks. Michale Rapaczu: wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań

2024-06-15 15:41
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

„Tragiczny los, jaki go spotkał, budzi głęboki smutek, ale jego posługa kapłańska i całe, niespełna 42-letnie, życie są wspaniałym świadectwem niezłomnego ducha. Ksiądz Michał Rapacz, który walczył o godność ludzką, stanowi wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości beatyfikacyjnych proboszcza z Płok, które odbyły się dziś w krakowskich Łagiewnikach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych