Reklama

Kopiec Sienkiewicza zjednoczył Polaków

W dniu 24 października 1924 r. ówczesny biskup podlaski w Siedlcach Henryk Przeździecki napisał do młodzieży w swojej diecezji pamiętny list. Oto jego fragmenty: „Wyjeżdżam do stolicy, aby wziąć udział w przeniesieniu zwłok śp. Henryka Sienkiewicza do katedry warszawskiej, nie mogę przeto porozmawiać z Wami o projekcie, który zrodził się we mnie. Dlatego uciekam się do pióra (…). Mistrz nasz urodził się w Woli Okrzejskiej. Czyżby nie było wskazanym, a nawet koniecznym, aby w miejscu jego urodzenia stanął kopiec, oderwał od egoizmu, związał zamiłowaniem Ojczyzny opartem na Bogu (…). Wy, młodzi, zwróćcie się do młodych z całej Polski, aby w [tej] pracy Waszej udział wzięli. Miłujcie Polskę, jak On miłować kazał. Młodzieży ukochana! Pamiętaj, żeś Podlaska, że Henryk Sienkiewicz z Podlasia”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Apel bp. Henryka Przeździeckiego nie pozostał bez echa, ale upłynęło trochę czasu, zanim idea przemieniła się w czyn w postaci zawiązania 28 czerwca 1932 r. społecznego Komitetu Budowy Kopca - pomnika Henryka Sienkiewicza w Okrzei. Rozpoczęto od uroczystej Mszy św. w Okrzei 1 września1932 r. Było planowanych wiele lokalizacji tej budowy, ostatecznie rozpoczęto sypanie kopca na 1 hektarze ziemi kupionej za 1000 zł od chłopa Stanisława Kardasa, w odległości 3 km od dworku - miejsca urodzenia pisarza w 1846 r. Jego projekt wzorowano na kopcu Adama Mickiewicza w Nowogródku.
Już na samym początku pracom przewodniczył proboszcz okrzejskiej parafii - ks. Antoni Kresa. Obecny proboszcz Okrzei - ks. Czesław Ciołek mówi, że był to niezwykły duchowny: poprosił swojego biskupa o najbiedniejszą parafię podlaską i aż do męczeńskiej śmierci w obozie w Auschwitz w 1943 r. pracował dla tej ziemi niestrudzenie i bohatersko. To właśnie ci „biedni” Podlasianie zaczęli sypać pierwsze garście ziemi pod kopiec.
O sypaniu kopca zaczęła pisać prasa podlaska, krajowa, świecka i katolicka, a wkrótce potem także polonijna. Do 1938 r. przyjeżdżały tutaj liczne wieloosobowe wycieczki z całego świata, aby rzucić worki ziemi upamiętniające wielkiego rodaka. Piękne karty w tym dziele zapisała Polonia amerykańska, np. z Chicago. Aby gromadzić fundusze na budowę, liczni artyści organizowali nie tylko wycieczki do Woli Okrzejskiej i Okrzei, ale także festyny i występy, w czasie których zbierano pieniądze. Bp Przeździecki przeznaczył - jak podaje Anna Cybulska, kustosz Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - 1000 zł na budowę kopca.
Były proboszcz parafii w sąsiednim Adamowie - ks. Stanisław Dzyr, jeden z badaczy dziejów tej części podlaskiej ziemi, a zwłaszcza miejscowych kościołów, podkreśla, że budowę kopca wspierali ludzie Kościoła na wszystkich szczeblach. Z takim samym zaangażowaniem jak bp Przeździecki na rzecz budowy kopca, a potem pomnika pisarza na jego szczycie, pracował również długoletni organista w Okrzei Stanisław Kurek. Wielka uroczystość odsłonięcia kopca z udziałem władz, duchowieństwa i najbliższej rodziny pisarza (Jadwiga Sienkiewicz, Józef Henryk Sienkiewicz z żoną Zuzanną i dwiema córkami Jadwigą i Zuzanną) miała miejsce 2 października 1938 r. Kopiec poświęcił biskup podlaski, wygłaszając bardzo wzruszające przemówienie. Kopiec ma podstawę 45 m szerokości, 15 m wysokości, tworzy go 8 tys. m3 ziemi. Obecnie na szczycie kopca stoi pomnik - popiersie pisarza (projekt Mariana Gardzińskiego z 1980 r.), skierowane w stronę zachodzącego słońca i - co ciekawe - w stronę pobliskiego cmentarza, na którym w samotnej mogile z płytą z piaskowca pochowana jest matka pisarza Stefania Sienkiewiczowa.
Od wielu lat opiekę nad kopcem sprawuje Cezary Cybulski, syn dyrektora Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Są to zarówno żmudne prace nad umacnianiem jego zboczy, budowa rynien odwadniających, jak i czyszczenie oraz impregnacja specjalnymi środkami powierzchni pomnika, dbanie o otaczającą zieleń. Niejeden też raz Cezary zapraszał nas, dziennikarzy, przyjaciół muzeum, aby ze szczytu kopca wspólnie podziwiać piękne zachody słońca i panoramę podlaskiej ziemi. Niezapomniany jest także widok, kiedy w sierpniu, już po zachodzie słońca, pracują jeszcze w mroku nocy oświetlone kombajny zbożowe, które w tej wieczornej ciszy przemieszczają się po polach niczym tajemnicze UFO. Z kopca widać też dworek prababci pisarza w kępie drzew starego parku - obecnie muzeum pisarza.
28 sierpnia br. o godz. 11 w okrzejskim kościele pw. Świętych Piotra i Pawła została odprawiona uroczysta Msza św., a następnie odbyły się uroczystości pod kopcem Sienkiewicza i w muzeum dla uczczenia 70-lecia budowy kopca. I znów, jak to było przed laty, zjednoczone pamięcią i modlitwą społeczeństwo uczciło wielkiego twórcę Trylogii i „Quo vadis”. Do dziś te uroczystości gromadzą tłumy ludzi, choć może nie tak liczne, jak przed laty. Trochę bowiem zapominamy, że Henryk Sienkiewicz - jak sam zawsze podkreślał w swoich listach - jest synem Podlasia. Sienkiewiczowskie Podlasie warte jest zatem przypomnienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kraków: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym

2024-06-15 11:57

PAP/Łukasz Gągulski

Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, odczytał list apostolski papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty swoją władzą zezwala, aby „Czcigodny Sługa Boży Michał Rapacz, prezbiter diecezjalny, męczennik, (…) był odtąd nazywany Błogosławionym”. Msza św. beatyfikacyjna proboszcza z Płok zamordowanego przez komunistów w 1946 r. trwa w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Więcej ...

Abp Paglia: chrońmy życie w obliczu kultury odrzucenia

2024-06-14 20:34

wikipedia

Do ochrony ludzkiego życia w obliczu kultury odrzucenia wezwał prezes Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia. Otworzył on dziś w rzymskim Pałacu św. Kaliksta spotkanie zorganizowane w 30. rocznicę śmierci jej inicjatora i pierwszego prezesa, prof. Jérôme’a Lejeune’a.

Więcej ...

Papież zachęca dziś do pamięci o osobach starszych

2024-06-15 17:09

Grzegorz Gałązka

„Jakże często odrzuca się osoby starsze, pozostawiając je samym sobie, co staje się prawdziwą ukrytą eutanazją!” - czytamy w dzisiejszym tweecie papieskim. Takie słowa odnoszą się do obchodzonego właśnie 15 czerwca Światowego Dnia Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. ONZ zatwierdziła tę datę w 2011 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych