Reklama

Z Polski

Adam Bujak/Rok 2./Biały Kruk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowo biskupów

Owoce wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II

W 30. rocznicę wyboru Jana Pawła II biskupi skierowali specjalny list do wiernych, który podpisali na Jasnej Górze 25 sierpnia 2008 r. Piszą w nim m.in.: „To, co się wydarzyło w Rzymie trzydzieści lat temu, 16 października 1978 r., przekroczyło najśmielsze wyobrażenia. Biskupem Rzymu, Namiestnikiem Chrystusa na ziemi i Następcą Piotra został pasterz pochodzący «z dalekiego kraju». Z tego kraju, który Jezus Chrystus ponad tysiąc lat wcześniej naznaczył swoją obecnością i wprowadził w nurt życia Kościoła powszechnego. (...) Księga pontyfikatu Jana Pawła II zawiera dwadzieścia siedem rozdziałów - dwadzieścia siedem lat służby Chrystusowi i Jego Kościołowi na całej ziemi. Papież Polak poszerzył przestrzeń swego pasterskiego serca tak, by odnalazł się w nim każdy człowiek i każdy naród, każda kultura. Bóg posłużył się jego zaletami umysłu i serca, by dać Kościołowi i światu mądrego nauczyciela, światłego przewodnika, pasterza według serca Bożego (por. Jr 3, 15)”.
Biskupi zwracają uwagę, że 30. rocznica wyboru Jana Pawła II to nie tylko czas wspomnień, ale również czas na postawienie sobie pytań: Jakimi ludźmi jesteśmy dzisiaj? W jakim stopniu żyjemy Ewangelią? Jak korzystamy z daru wolności? Na czym nam naprawdę zależy? W czym nam może pomagać Jan Paweł II? Na to ostatnie pytanie biskupi odpowiadają: „Jako nauczyciel wiary, którą żył na co dzień, i jako świadek miłości Chrystusa może nam pomagać swoją mądrością i świętością. Ona najbardziej przemawia po jego błogosławionej śmierci. Świętość jest szczególnym darem, który nam zostawił. Oznacza to, że sprawy Boże powinny być w centrum naszego życia. Bóg jest miłością. A więc miłość powinna być w centrum naszych codziennych spraw i wyborów”.

Kraków

Inauguracja Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych

W Collegium Maius w Krakowie 3 października odbyła się uroczysta inauguracja działalności Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Jest ono jednostką wspólną dla Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Najważniejszy punkt uroczystości to podpisanie dokumentu założycielskiego przez rektorów współpracujących uczelni: prof. dr. hab. Karola Musioła - rektora UJ oraz ks. prof. Jana Dyducha - rektora PAT. Na inauguracji obecni byli również m.in.: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, kard. Franciszek Macharski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski oraz goście z zagranicy.
Ks. prof. Michał Heller, który jest inicjatorem Copernicus Center, przeznaczył na jego działalność przyznaną mu Nagrodę Templetona, wynoszącą 1,6 mln USD. Wspomniał także, że zamysł powstania Centrum zrodził się przed przyznaniem nagrody, która jednak przyspieszyła proces jego realizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Justyna Sowa

Warszawa - Lublin

Sejm przyjął ustawę o zmianie finansowania KUL-u

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II będzie mógł korzystać z dotacji i innych środków budżetowych na pokrycie kosztów inwestycji służących procesowi dydaktycznemu. Prezydencki projekt ustawy w tej kwestii przyjął 10 października br. Sejm RP. Złożony w Sejmie 19 grudnia 2007 r. projekt zmian w ustawie o finansowaniu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z budżetu państwa został przygotowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dokument przewiduje, że KUL będzie otrzymywał dotacje i inne środki z budżetu państwa na zasadach określonych dla uczelni publicznych. Do tej pory bowiem, na mocy ustawy z 14 czerwca 1991 r., wyłączone było korzystanie przez uniwersytet z dotacji i innych środków budżetowych w przypadku, gdy miałyby one być przeznaczone na pokrycie kosztów realizacji środków trwałych w budowie (inwestycje budowlane), służących procesowi dydaktycznemu.
Do tej pory uczelnia finansowana była z budżetu państwa w części, która dotyczy wydatków bieżących, czyli wynagrodzeń dla pracowników i opłat eksploatacyjnych. Stanowiło to ok. 60 proc. wszystkich wydatków uniwersytetu.

Cudzysłów

Zagłębie jest, owszem, czerwone, ale z miłości do Boga - mówił śp. bp Adam Śmigielski, odnosząc się do określenia, jakie przylgnęło do Zagłębia Dąbrowskiego, które nazywano „Czerwonym Zagłębiem”.

Krótko

Sosnowiec, Będzin i Jaworzno ogłosiły dwudniową żałobę w dniach 10-11 października z powodu śmierci bp. Adama Śmigielskiego. Prezydenci tych miast zwrócili się do swoich mieszkańców, by uszanowali śmierć biskupa powagą i spokojem. Jednocześnie odwołane zostały weekendowe imprezy rozrywkowe. Pierwszy biskup sosnowiecki zmarł 7 października br. - w święto Matki Bożej Różańcowej, w Godzinie Miłosierdzia.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił skargę Pruskiego Powiernictwa dotyczącą zwrotu majątków Niemców wysiedlonych przymusowo z Polski po II wojnie światowej.

Warszawski Sąd Okręgowy zdecydował o zwróceniu do prokuratury sprawy dotyczącej ostrzału wioski Nangar Khel w Afganistanie. Polscy żołnierze, pytani o dalsze plany, mówią, że chcą wrócić do służby, bo nie są zabójcami.

Minister Mirosław Drzewiecki wycofał z Trybunału Arbitrażowego wniosek o powołanie kuratora dla PZPN. Wycofanie kuratora było jednym z warunków porozumienia między zawieszonym zarządem PZPN a Ministerstwem Sportu.

Posiedzenie sejmowej komisji kultury, która 9 października planowała analizę sytuacji w Polskim Radiu, zakończyło się bez podjęcia tego tematu. Przyczyną było opuszczenie sali obrad przez ekipę TVP, która miała otrzymać informację, że posiedzenie jest utajnione, choć było w pełni jawne; na sali pozostali dziennikarze innych mediów.

W 2. rocznicę śmierci Marka Grechuty, 9 października, przy grobie artysty na cmentarzu Rakowickim w Krakowie zasadzono krzewy dzikiego wina. Hejnalista z wieży mariackiej odegrał na trąbce fragment piosenki „Ocalić od zapomnienia”. Na trotuarze bulwaru Czerwieńskiego nad Wisłą odsłonięto gwiazdę Marka Grechuty. W kościele Mariackim została odprawiona Msza św. za spokój duszy artysty.

Przy porodzie nie będzie darmowego znieczulenia. Zdaniem ministra zdrowia Ewy Kopacz, budżetu państwa nie stać na to. - Poród to fizjologia i tak nas, kobiety, stworzyła natura, że pewne rzeczy powinny się odbywać jej siłami - powiedziała.

Obowiązkowe leczenie osób skazanych za przestępstwa seksualne wobec dzieci oraz zaostrzenie kar za takie czyny przewiduje projekt ustawy przyjętej przez rząd. Opozycja wskazuje, że potrzebny jest cały pakiet ustaw, aby skutecznie walczyć z pedofilią.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pędzlem pisane

2024-04-18 08:44
Joanna Rybińska

Krystyna Dolczewska

Joanna Rybińska

"Pędzlem pisane" - taki tytuł nadała artystka Joanna Rybińska swojej wystawie ikon. To jest już czwarta wystawa jej ikon w Zielonej Górze.

Więcej ...

Wałbrzych. Wyniki II etapu 28. Konkursu Wiedzy Biblijnej

2024-04-18 14:32
Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Wałbrzychu przy ul. Młynarskiej w czwartek 18 kwietnia odbył się diecezjalny etap 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Więcej ...

USA/ Prezydent Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

2024-04-18 17:47
Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

>