Kraków
Z bp. Długoszem w Betlejem
W sobotę 27 grudnia widownia krakowskiego teatru im. Juliusza Słowackiego szczelnie wypełniła się dziećmi, rodzicami, dziadkami i opiekunami, którzy przyszli na wyjątkowy koncert. Jego głównym bohaterem był bp Antoni Długosz z Częstochowy, ulubieniec dzieci, co tydzień występujący w telewizyjnym programie „Ziarno”.
Dzięki wydawnictwu Biały Kruk został zorganizowany w teatrze koncert kolęd bp. Długosza, a także odbyła się promocja wydanej niedawno przez to wydawnictwo książki, adresowanej przede wszystkim do dzieci, pt. „Chrześcijanin radosny”. Na scenie w centralnym miejscu ustawiona została bożonarodzeniowa szopka, a biskupowi towarzyszyli św. Mikołaj, anioł i swawolny diabeł, a także młodzieżowa schola „Cantate Deo” z krakowskiej parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach. Każda zaprezentowana kolęda była poprzedzona opowieścią bp. Długosza o narodzinach Jezusa, o Świętej Rodzinie. Biskup starał się także uświadomić zebranym na teatralnej widowni młodym ludziom, że to rodzina jest najważniejszą wspólnotą na ziemi.
Dla uczestników koncertu zorganizowany został konkurs na samodzielne wykonanie kolędy, a najlepszym wykonawcom św. Mikołaj wręczał upominki. Koncert zakończył się gorącą owacją na stojąco. Następnie bp Długosz, otoczony dziećmi i młodzieżą, długo składał autografy na egzemplarzach swej najnowszej książki.
Adam Wojnar
Mówi abp Hoser
Leczenie bezpłodności zamiast in vitro
Reklama
Jestem za tym, aby w Polsce stworzyć narodowy program zapobiegania i leczenia niepłodności - powiedział abp Henryk Hoser. Przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych wyjaśnił, że zamiast inwestować ogromne pieniądze w ryzykowne techniki w rodzaju in vitro, lepiej przeznaczyć je na leczenie zdrowia osób mających kłopoty z płodnością. Spowoduje to, że wiele małżeństw, które były niepłodne, staną się płodne i będą mogły cieszyć się dziećmi.
- Najpoważniejszą przyczyną narastającej niepłodności - wyjaśnia abp Hoser, będący lekarzem - są zachowania w zakresie płciowości ludzkiej, promowane dziś w postaci nieodpowiedzialnego „uprawiania seksu”. A są to: wczesne podejmowanie życia seksualnego i częste zmiany partnerów. Zwiększają one zagrożenie epidemiologiczne, możliwość nabycia chorób przenoszonych drogą płciową. Do tego dochodzi trwające przez lata niszczenie płodności przez antykoncepcję systemową: hormonalną bądź śródmaciczną.
- Jeszcze inną przyczyną problemów związanych z płodnością - podkreśla abp Hoser - jest późne podejmowanie decyzji o poczęciu dziecka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Częstochowa
Poświęcono „Okno Życia”
W Częstochowie przy ul. św. Kazimierza 1 powstało „Okno Życia” im. bł. Edmunda Bojanowskiego. Jego uroczystego poświęcenia i otwarcia dokonał 28 grudnia metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Częstochowskie „Okno Życia” w Domu Małych Dzieci, prowadzonym przez Siostry Służebniczki Starowiejskie, jest kolejnym takim „Oknem” w Polsce, po Krakowie i Warszawie. - „Okno Życia” powstało w Częstochowie pod okiem Maryi, Pani z Jasnej Góry, która otacza je płaszczem macierzyńskiej opieki - mówił podczas uroczystości abp Nowak.
Poświęcenie „Okna Życia” poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego. W homilii abp Nowak powiedział: - Jak straszliwa jest ta narodowa wojna, która dokonuje się na naszych oczach, a wymierzona jest przeciwko dzieciom nienarodzonym.
W uroczystości licznie uczestniczyli częstochowscy księża z biskupem pomocniczym Janem Wątrobą, przedstawiciele Jasnej Góry, delegaci Caritas Polska z zastępcą dyrektora o. Zdzisławem Świniarskim i Caritas Archidiecezji Częstochowskiej z dyrektorem ks. Stanisławem Iłczykiem. Obecne były władze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, a także władze miejskie z prezydentem Częstochowy Tadeuszem Wroną oraz parlamentarzyści ziemi częstochowskiej. W uroczystościach wziął również udział fundator „Okna Życia” - Ryszard Konstanty.
Ks. Mariusz Frukacz
Warszawa
O zmianach w „Dwójce”
Zdaniem nowego dyrektora Programu II Polskiego Radia dr. Pawła Milcarka, „Dwójka” jest bardzo dobrym radiem i nie potrzebuje wielu zmian w warstwie muzycznej oraz literackiej. Nowy dyrektor zamierza jedynie zwrócić większą uwagę na muzykę dawną, która powinna być prezentowana z całym swoim kontekstem kulturowym, gdyż - jak podkreśla - jest to muzyka wymagająca komentarza.
W warstwie literackiej radiowej „Dwójki” nowy dyrektor chciałby jedynie zadbać o to, by wartościowe wydarzenia literackie były obecne na antenie trochę dłużej niż przez jedną recenzję czy spotkanie z krytykiem. - Chciałbym też, żeby udało się zapraszać wielkie postaci literatury - zapowiada dr Milcarek.
Nowemu dyrektorowi bardzo zależy, by „Dwójka” - może jeszcze bardziej niż obecnie - stała się miejscem żywej debaty cywilizacyjnej i kulturowej. Jego zdaniem, rozgłośna - wolna od bieżących napięć politycznych - jest doskonałą przestrzenią dla takiej debaty. Nowy dyrektor zamierza również ożywić na falach „Dwójki” transfer wiadomości kulturalnych z całej Europy.
Krótko
Miała być druga Irlandia, ale jeszcze długo na nią poczekamy. Według szacunków Eurostatu, będziemy potrzebowali jeszcze 55 lat, aby dogonić poziom rozwoju, jaki osiągną wówczas Niemcy.
Prawie połowa Polaków (47 proc.) uważa, że Polska powinna w najbliższym czasie zbudować elektrownię jądrową, 38 proc. jest przeciw, a 15 proc. nie ma zdania - wynika z badań Pentoru, przedstawionych przez Państwową Agencję Atomistyki.
Przed świętami rozpoczęło działalność Biuro Odzyskiwania Mienia - specjalna służba, której zadaniem jest odbieranie majątków pochodzących z przestępczej działalności. W Biurze pracują policjanci, inspektorzy skarbowi oraz prokuratorzy.
Prezydent Lech Kaczyński wyrusza na drugi objazd po Polsce. Tym razem chce trafić ze swoimi argumentami do środowisk inteligenckich. Spotkania będą się odbywały na wyższych uczelniach kraju.
29 proc. respondentów sondażu PBS DGA dla „Gazety Wyborczej” chciałoby oddać swój głos w wyborach prezydenckich na premiera Donalda Tuska. 15 proc. uzyskałby obecny prezydent Lech Kaczyński, a tylko 1 proc. mniej - były premier Kazimierz Marcinkiewicz.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że nie będzie referendum w sprawie wprowadzenia w Polsce euro. Jako powód podał niemożliwość postawienia logicznego pytania.
897 miast jest obecnie w Polsce. Od 1stycznia 2009 r. przybyło 5 nowych. Są to: Bobowa, Brzostek, Krynki, Michałowo i Szczucin.
Krajowy Rejestr Sądowy stwierdził, że zarząd TVP z prezesem Andrzejem Urbańskim na czele został zawieszony zgodnie z prawem. W związku z tą decyzją Piotr Farfał pozostanie p.o. prezesa TVP.
Lech Woszczerowicz, były poseł Samoobrony, ostrzegł Andrzeja Leppera o planowej akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa - zeznał ppłk Arkadiusz Koschalke, który ochraniał Leppera, gdy ten był wicepremierem i ministrem rolnictwa.
Maciej Kuroń, syn znanego działacza opozycyjnego, zmarł nagle 25 grudnia w swoim domu w Izabelinie.
W noc Bożego Narodzenia wybuchł pożar w centrum handlowym w Zabrzu. W pożarze ucierpiały 3 duże sklepy i 11 mniejszych. Strażacy raczej wykluczają możliwość podpalenia.