Reklama

Bursztynowa poezja s. Agnieszki Kotei

S. AGNIESZKA KOTEJA - urodziła się w 1964 r. w Krakowie, skończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim. Pracowała m.in. w domach opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo i w przedszkolu dla dzieci z ubogich rodzin, obecnie zajmuje się pracą redakcyjną (m.in. pismo „Którędy”, „Wieczór Jana Pawła II”). Debiutowała na łamach „Toposu” w 2005 r. Jej debiut książkowy - „Tworki pisze się z małej litery” (ŚOK, Kraków 2007) - okazał się jednym z najważniejszych debiutów poetyckich ostatnich lat. Publikowała także artykuły z zakresu duchowości albertyńskiej w „Niedzieli”, „Via Consecrata”, „Życie Konsekrowane”. W serii publikacji książek - zbiorów wierszy Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie wydała w grudniu 2008 r. drugi tom swojej poezji pt. „Szkiełka gaworzą ze Światłem”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

... myślą, mową, uczynkiem... i niesłuchaniem

Pięć lat temu w półmroku na giełdzie
z bombkami
zatrzymał mnie mężczyzna -
wyglądał tak dziwnie -
mówiąc, że ma chore dziecko.
Patrzyłam obmyślając
(odmowną) odpowiedź,
gdy już padnie jak zwykle
prośba o pieniądze. „Ma cztery latka,
Święta, synek, umiera na raka”,
i ostatkiem tchu, odchodząc nagle,
to wszystko trwało chwilkę
tylko, „proszę się pomodlić”...

Nie zdążyłam zmienić twarzy, a on pewnie
nie przyjdzie już więcej na giełdę
z bańkami
Kto mu je stłucze...

(Prądnik, jesień 2003)

Siostra Agnieszka Koteja ze Zgromadzenia Albertynek sama przyrównuje swoje wiersze do inkluzji, czyli zatopionych w zastygłej żywicy okruchów dawnego życia. To właśnie w bursztynie zdarzają się takie przetrwalniki, np. w postaci owadów dawno minionych epok. Jej wiersze ukazują jednak ludzkie przeżycia utrwalone słowem w sposób niezwykły, lapidarny, jak w jakimś japońskim haiku. Siostra jednak, tworząc swoje utwory, nie znała haiku.
Tak najkrócej można podsumować najczęściej religijne wiersze s. Agnieszki, nowo objawionej (bo ukazał się drugi tomik jej wierszy) w Krakowie znakomitej poetki, a z racji tego, czym zajmuje się na co dzień - a jest przecież zakonnicą - także z tego tytułu osoby wyjątkowej, jedynej mi znanej wybitnej poetki na tle piszących poezje osób duchownych, bo są to zwykle mężczyźni. Jej wiersze są czasem bardzo autoironiczne, czasem śmieszą, a czytane przez nią osobiście, sprawiają jeszcze większe wrażenie, że oto obcujemy ze sztuką poetycką dużej miary. Nie słyszałem jeszcze, jak niektóre z nich są śpiewane, ale to już się odbywa.
Wieczór autorski jej poezji w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie był znaczącym wydarzeniem przedświątecznych dni grodu pod Wawelem, gdzie jest wielu poetów. Przenieśliśmy się wszyscy w wymiar jednocześnie mistyczny i prosty, twardo osadzony na ziemi. Przerywnikami jej poezji były nastrojowe utwory zaprezentowane przez młodych artystów na gitarze.
Jakie jest credo poetyckie siostry Kotei? Czy zawarte jest w jej wersach:

Szkiełka barwne,
Bezładne, spękane. Gaworzyć chcą
Ze Światłem
Czy też w innych:
Potocz mą wiarę do ludzi
Jak kulkę śniegu po śniegu...

Drugi tomik wierszy zakonnicy poetki nosi tytuł „Szkiełka gaworzą ze Światłem”. Jest przejrzyście skomponowany tematycznie - od wierszy mówiących o spotkaniach z naturą i ludźmi do wierszy o spotkaniach z Bogiem. Wydał je ŚOK jako nagrodę główną niedawnej 16. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Dać świadectwo”, w którym „startowało” 167 zestawów wierszy z kraju i z zagranicy. Jury nie miało wątpliwości, kto jest najlepszy, gdy przeczytało prace opatrzone godłem „Nieszka”. Była to s. Agnieszka Koteja, która wiele swoich wierszy napisała na zakopiańskich Kalatówkach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

8. Rolkowa Pielgrzymka na Jasną Górę - Trwają zapisy

2024-05-21 12:09

mat.pras

Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska wyruszy z Wrocławia już po raz ósmy. Rozpocznie się 6 lipca w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. Prusa, aby po czterech dniach dotrzeć na Jasną Górę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...