Reklama

Ogólnopolskie Sympozjum Katechetyczne

Problemy psychospołeczne ucznia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nauczyciel wobec problemów psychospołecznych ucznia - to temat ogólnopolskiego sympozjum katechetycznego, które odbyło się 24 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Organizatorem sympozjum był Instytut Teologiczny w Częstochowie - Podyplomowe Studium Doskonalenia Katechetów. Patronat medialny objęły: Tygodnik Katolicki „Niedziela” oraz Katolickie Radio „Fiat”.
W sympozjum wzięli udział m.in.:katecheci i nauczyciele z całej Polski, parlamentarzyści ziemi częstochowskiej, prof. Ryszard Legutko z Kancelarii Prezydenta RP, władze samorządowe z prezydentem Częstochowy Tadeuszem Wroną na czele, duchowieństwo z abp. Stanisławem Nowakiem - metropolitą częstochowskim, ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. dr Andrzej Przybylski - rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, ks. dr hab. Marian Duda - rektor Instytutu Teologicznego w Częstochowie, ks. dr Jerzy Bielecki - rektor Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.
- Bierzmy sobie do serca sprawę gorliwości apostolskiej. By dotrzeć do drugiego człowieka z przesłaniem Ewangelii, potrzebne są jednocześnie działanie i kontemplacja. Źle się dzieje wówczas, gdy ktoś jest tylko działaczem, gdy brakuje mu duchowości - mówił abp Stanisław Nowak podczas Mszy św. na otwarcie sympozjum. - Trzeba się wciąż zanurzać w życiu chrześcijaństwa, w życiu wiary, nadziei i miłości, i z tym iść do ludzi - zaapelował do katechetów.
Wśród prelegentów byli: ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski (Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie), dr Marek Kuźnik (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), lek. med. Joanna Dziasek (Klinika Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), dr Edyta Szyszka (Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna Ignatianum w Krakowie), dr Piotr Boroń (Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w Warszawie), kom. Jacek Wrona (Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie).
Na początku sympozjum ks. prał. Roman Indrzejczyk - kapelan Prezydenta RP odczytał list od Lecha Kaczyńskiego, w którym wyraził on podziękowanie za organizację sympozjum. „Żywię nadzieję, że dyskusje i wnioski płynące z tego spotkania nie pozostaną bez wpływu na plany ministerialne, ale też zdaję sobie sprawę, że żadne zmiany administracyjne nie zdołają z dnia na dzień poprawić sytuacji całego systemu szkolnictwa, nade wszystko zaś nie odmienią tego, co najważniejsze, a właściwie decydujące w procesie kształcenia i kształtowania młodych serc i umysłów -jakości relacji międzyludzkich” - napisał Prezydent RP.
Prof. Ryszard Legutko, otwierając sympozjum, zauważył: - Szkoła i rodzina zajmują coraz mniejszy obszar w życiu młodego człowieka. Młody człowiek jest dziś często kształtowany przez kulturę masową, rozrywkę i rówieśników.
Podczas sympozjum prelegenci poruszyli takie zagadnienia, jak: zagrożenia duchowe młodzieży z punktu widzenia psychiatry, syndrom uzależnienia cywilizacyjnego, edukacja medialna młodzieży, subkulturowe aspekty problematyki narkotykowej oraz problematyka postaw i zachowań młodzieży szkolnej opartych na zemście.
Wiele miejsca właściwej edukacji medialnej poświęcił dr Piotr Boroń. - Dobrze, że komputeryzuje się szkoły, że upowszechniają się środki audiowizualne. Warto jednak docenić wiedzę o mediach w ogóle, bo ich wpływ na wychowanie i wiedzę o świecie jest przemożny - mówił.
Bardzo ważne i interesujące tematy podjęli ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski i lek. med. Joanna Dziasek, którzy przybliżyli problematykę zagrożeń duchowych młodzieży i syndrom uzależnienia cywilizacyjnego. W swoim referacie ks. Mastalski rozróżnił uzależnienia społeczne i antyspołeczne. - Te pierwsze obejmują uzależnienia od używek legalnych (nikotyna, alkohol, leki) oraz działań akceptowanych społecznie (np. jedzenie, praca, telewizja). Antyspołeczne uzależnienia to zależność od narkotyków i zachowań nieakceptowanych społecznie (kradzieże, podpalanie, dewiacyjne zachowania seksualne) - mówił.
Ks. dr Norbert Pikuła - dyrektor Podyplomowego Studium Doskonalenia Katechetów wskazał na personalistyczne i społeczne skutki bezrobocia. Przypomniał, że bezrobocie niesie negatywne skutki na płaszczyźnie osobowej i może prowadzić do patologii społecznych, takich jak alkoholizm, narkomania, przestępczość, co wpływa także na relacje międzyludzkie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Wezwani do pomocy

2024-05-20 21:59

Mateusz Góra

- Św. Ivo zawsze zachęcał strony do ugody i myślę, że to jest przesłanie dla wszystkich sędziów – tłumaczył Karol Tatara, prezes Stowarzyszenia Ars Legis i radca prawny.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...