Reklama

Sól ziemi

Kampania ateistyczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W styczniu w Wielkiej Brytanii przez 4 tygodnie krążyło 800 autobusów z reklamą, której hasło można tłumaczyć jako „Prawdopodobnie Bóg nie istnieje. Dlatego przestań się teraz martwić i ciesz się życiem”. Autorką tej szyderczej kampanii jest ateistka i dziennikarka „The Guardian” Ariane Sherine, która przygotowała akcję jako retorsję na zawieszony na londyńskim autobusie banner reklamowy z umieszczonym na nim cytatem z Pisma Świętego: „Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?” (Łk 18, 8). Jej pomysł został wsparty przez Jona Wortha, autora znanego politycznego bloga. Przygotował on specjalną witrynę internetową i zajął się jej promocją w sieci oraz zbiórką funduszy.
Kampania - przez niektórych określona mianem próby zaistnienia w mediach kolejnego oszustwa intelektualnego - wywołała żywy rezonans społeczny. Do brytyjskiej rady etyki reklamy Advertising Standards Authority (ASA) wpłynęło aż 115 skarg. Osoby, które je złożyły, argumentowały, że reklama obraża chrześcijan oraz wyznawców innych religii. Autobusy komunikacji miejskiej z ateistycznym przesłaniem jeżdżą jednak nie tylko po Londynie, ale również po Waszyngtonie i Barcelonie, a ostatnio miały pojawić się w Genui na zlecenie włoskiego Związku Ateistów i Agnostyków Racjonalistów. Celowo wybrano właśnie Genuę na miejsce realizacji tego pomysłu, ponieważ jej metropolitą jest przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kard. Angelo Bagnasco. Jednak niektórzy kierowcy transportu miejskiego ze stolicy Ligurii nie chcą prowadzić autobusów z hasłem: „Zła wiadomość jest taka, że Bóg nie istnieje, a dobra - że go nie potrzebujesz”, które miały wyjechać na ulice miasta 4 lutego, a ich sprzeciw sumienia poparł największy branżowy związek zawodowy.
W Polsce jeszcze takiej kampanii nie ma, ale kto wie, czy podobne akcje nie będą miały miejsca. Mimo iż czasy organizowanej przez peerelowskie państwo kampanii przymusowego ateizowania Polaków minęły, nie oznacza to, że przeciwnicy Pana Boga i Jego Kościoła zwinęli sztandary. Kultura masowa, Internet, telewizja, filmy, gazety i czasopisma, zawartość półek księgarskich - to wszystko może sprawiać wrażenie, że ateizm jest w natarciu. Jego współczesna odmiana - na co wskazują doświadczenia Europy Zachodniej - uświadamia, że jest doskonale zorganizowany politycznie i ma ogromne wpływy w mediach, dzięki czemu mniejszość może skutecznie blokować w przestrzeni publicznej prawa i przekonania większości ludzi wierzących.
Czy jednak ludzie w XXI wieku będą chcieli ulegać ideologiom, które naszej egzystencji nadają wymiar bezsensu i negują życie po śmierci? Czy raczej będą otwarci na Dobrą Nowinę - na wiarę, nadzieję i miłość? Bo w czasach zamętu nawet zdeklarowany ateista zaczyna poszukiwać Prawdy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Silne trzęsienie ziemi na południu, brak doniesień o szkodach

2026-06-02 08:32
Zdjęcie ilustracyjne

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 wystąpiło w nocy z poniedziałku na wtorek w rejonie Kalabrii i było odczuwalne na całym południu Włoch - podały media. W niektórych miejscowościach ludzie wybiegli ze strachu z domów. Włoska Obrona Cywilna ogłosiła, że nie ma wiadomości o szkodach.

Więcej ...

307. rocznica cudownego ocalenia Lublina. Ekspert KUL: w tej historii jest jeszcze wiele do odkrycia

2026-06-02 10:08

Adobe Stock

- Ta historia nie jest tak oczywista jak się mogło wydawać. Jest w niej jeszcze wiele do odkrycia - wskazuje prof. Jacek Chachaj, historyk KUL specjalizujący się w dziejach Lublina. 2 czerwca 1719 r. w Lublinie miał miejsce rozległy pożar, w wyniku którego żywioł spustoszył dużą część miasta.

Więcej ...

Lublin: pikieta przed szpitalem po informacji o żywym urodzeniu dziecka po aborcji

2026-06-02 14:31

Adobe Stock

Ponad 100 osób zebrało się 1 czerwca przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Uczestnicy pikiety pytali o los dziecka, które według Fundacji Życie i Rodzina, miało urodzić się żywe po aborcji, a następnie zmarło. Szpital wydał w tej sprawie oświadczenie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

Świadectwo Dominiki Chorosińskiej: „Wiara jest...

Wiara

Świadectwo Dominiki Chorosińskiej: „Wiara jest...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Nowenna przed Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi...

Wiara

Nowenna przed Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi...

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Kościół

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Satanistyczny koncert tuż po Bożym Ciele. Diecezjalny...

Kościół

Satanistyczny koncert tuż po Bożym Ciele. Diecezjalny...

W Lublinie dziecko przeżyło aborcję

Wiadomości

W Lublinie dziecko przeżyło aborcję

Zmarł dr dr h.c. Krzysztof Czajkowski

Niedziela Częstochowska

Zmarł dr dr h.c. Krzysztof Czajkowski

Zmiany personalne w diecezji

Aspekty

Zmiany personalne w diecezji