W Rzymie
W łączności z Janem Pawłem II
W Niedzielę Palmową, 5 kwietnia, gdy Ojciec Święty Benedykt XVI przewodniczył Mszy św. z okazji obchodzonego w tym roku w wymiarze diecezjalnym Światowego Dnia Młodzieży, na Placu św. Piotra - jak zawsze - były polskie ślady. W niebo puszczono balony niosące autograf Papieża Polaka, będący znakiem duchowej łączności ze sługą Bożym Janem Pawłem II. Ta wyjątkowa przesyłka zatrzymała się na chwilę przed oknami Pałacu Apostolskiego, bo tam mieszkał Jan Paweł II. Nasi fotoreporterzy utrwalili ten moment.
W 1984 r., czyli 25 lat temu, na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia, Jan Paweł II przekazał młodym ludziom zgromadzonym w Watykanie krzyż, który stał się krzyżem Światowych Dni Młodzieży, obchodzonych od tego czasu w Kościele.
Niedziela Palmowa
Hiszpańska młodzież przyjęła krzyż ŚDM
Zachęcam was do odkrycia w krzyżu nieskończonej miary miłości Chrystusa - powiedział Benedykt XVI do młodych Hiszpanów. Ojciec Święty spotkał się z młodzieżą, która przybyła do Rzymu wraz z arcybiskupem Madrytu kard. Antonio M. Rouco Varelą, kilkoma biskupami, księżmi i katechetami, aby od rówieśników z Australii przyjąć krzyż Światowych Dni Młodzieży. - Przybycie delegacji z Hiszpanii związane jest z zaplanowanymi na lato 2011 r. centralnymi obchodami XXVI Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie. Witając ok. 5 tys. młodych, Ojciec Święty podkreślił, że przybywając po krzyż, wyznali swoją wiarę „w Tego, który kocha was bez miary, Pana Jezusa, którego tajemnicę paschalną będziemy obchodzić w tych świętych dniach”. Wyraził również radość z tego, że krzyż, który otrzymali, poniosą następnie w Wielki Piątek w procesji ulicami stolicy Hiszpanii, „aby był uwielbiony i uczczony”. Papież zaapelował do swoich młodych gości, aby poszli za Jezusem, który jest ich Celem, Drogą i Nagrodą. Nawiązując do hasła ŚDM w Madrycie: „Zakorzenieni i zbudowani w Chrystusie, mocni w wierze”, zaznaczył, że życie jest drogą, nie niepewną i bez wyraźnego celu, lecz prowadzącą do Chrystusa będącego celem życia ludzkiego i historii.
Siewca wyszedł siać
Benedykt XVI powiedział
Na kapłanie spoczywa wielka odpowiedzialność, aby bez zarzutu stał na czele wiernych, podążając blisko za Chrystusem, wspomagany i wspierany przez wiernych, przede wszystkim przez modlitwę, zrozumienie i duchową miłość.
Z przemówienia do biskupów Argentyny, 3 kwietnia 2009 r.
Wczoraj, 4 kwietnia, obchodzono ogłoszony przez ONZ IV międzynarodowy dzień uwrażliwiający na problemy min przeciwpiechotnych. W dziesięć lat od wejścia w życie konwencji o zakazie tej broni i po niedawnym rozpoczęciu składania podpisów pod konwencją zakazującą używania amunicji kasetowej, pragnę zachęcić kraje, które jeszcze tego nie uczyniły, by bez wahania podpisały te ważne instrumenty humanitarnego prawa międzynarodowego, które od początku popiera Stolica Apostolska.
Z przemówienia przed modlitwą „Anioł Pański”, 5 kwietnia 2009 r.
Na blogach piszą
Obawy co do przyszłości czy ubolewanie nad przeszłością sprawiają, że trudno jest funkcjonować w teraźniejszości - „tu i teraz”. Można tak zaabsorbować się codziennością, że aż stracić poczucie rzeczywistości i związane z nią szanse i łaski. Może się również zdarzyć, że kiedy człowiek jest przytłoczony życiem i stara się jedynie je przeżyć, będzie mówił „nie” wszystkiemu, co nowe.
Zdobywanie perspektywy jest wielkim wyzwaniem dla tych, którzy chcą wzrastać w dojrzałości i świętości. Perspektywę może ukształtować refleksja nad własnym życiem albo nad życiem kogoś innego, a równie dobrze wyzwania, jakie stawia nam obecny czas.
Saint Anne Catholic Church blog
„Identyfikowalna i systematyczna homofobia szerząca się wśród hierarchii Kościoła rzymskokatolickiego”.
Jak myślicie? Skąd pochodzi ten cytat? Stowarzyszenie Lambda? Ależ skąd! Pochodzi od asystenta Wydziału Teologii i Studiów Religijnych Jezuickiego Uniwersytetu w San Francisco, duchowny Vincent Pizzuto. To część jego wstępu do eseju napisanego w grudniu 2008 r.
Pizzuto znalazł w Kościele katolickim takie pokłady homofobii - że, wystraszony, w 2007 r. opuścił go i został duchownym w innym kościele - takim, który nie utrzymuje łączności z Rzymem. W związku z tym nasuwają się pytania:
1) Dlaczego duchowny innego wyznania, który publikuje pisma atakujące Urząd Nauczycielski Kościoła, jest zatrudniony przez katolicki uniwersytet?
2) Dlaczego pozwala mu się nauczać w katolickiej parafii?
Ks. John Molloy
28 VI 2008 - 29 VI 2009
Rok ze świętym Pawłem
Dzięki składam Temu, który mnie przyoblekł mocą, Chrystusowi Jezusowi, naszemu Panu, że uznał mnie za godnego wiary, skoro przeznaczył do posługi mnie, ongiś bluźniercę, prześladowcę i oszczercę. Dostąpiłem jednak miłosierdzia, ponieważ działałem z nieświadomością, w niewierze. A nad miarę obfitą okazała się łaska naszego Pana wraz z wiarą i miłością, która jest w Chrystusie Jezusie!
(1 Tm 1, 12-14).
Pomóż w rozwoju naszego portalu