Reklama

Kościół

Bogumił Łoziński: nie ma twardego dowodu, że Jan Paweł II krył pedofilów

PAP/Rafał Guz

Nie ma żadnego twardego dowodu, że Jan Paweł II krył pedofilów lub pozwalał na pedofilię – powiedział zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Gość Niedzielny" Bogumił Łoziński na konferencji prasowej połączonej z promocją dodatku do tygodników katolickich "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

POSŁUCHAJ CAŁEJ KONFERENCJI

Łoziński wziął w czwartek udział w konferencji prasowej "Odkrywamy prawdę o stosunku Jana Pawła II do nadużyć seksualnych duchownych", która odbyła się w czwartek w Warszawie.

Łoziński podkreślił, że w ostatnich latach pojawia się coraz więcej publikacji stawiających różne zarzuty Janowi Pawłowi II.

"Ostatnio jest nurt, który zarzuca mu, że tolerował pedofilię, że wiedział o pedofiliach i nic nie zrobił. Grupa dziennikarzy katolickich, ale nie tylko, z różnych redakcji, w jakiś sposób zbulwersowana tymi atakami, które są – jak tutaj będziemy wykazywać – niepoparte żadnymi dowodami, postanowiła coś z tym zrobić, w jakiś sposób odpowiedzieć" – wyjaśnił.

Łoziński poinformował, że grupa dziennikarzy postanowiła podjąć wiele inicjatyw, z których pierwszą jest publikacja bezpłatnego dodatku "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę" w tygodnikach "Gość Niedzielny", "Idziemy" i "Niedziela".

"Chcieliśmy pokazać cały problem w szerszym kontekście, nie tylko konkretnych zarzutów, ale też w kontekście cywilizacyjnym – dlaczego Jan Paweł II jest atakowany, jak również pokazać ahistoryczność zarzutów" – mówił.

Według Łozińskiego powodem ataku na Jana Pawła II jest to co głosił. "Jeżeli się zdyskredytuje osobę Jana Pawła II, to i jego nauczanie będzie podważone i nie będzie miało tej mocy. W tej chwili toczy się spór cywilizacyjny w takich kwestiach, jak obrona życia, koncepcja wolności (…) czy teologia rodziny. To są wszystko rzeczy, które Jan Paweł II bardzo jasno tłumaczył, a w tej chwili nurty lewicowo-liberalne kompletnie inaczej to przedstawiają” – stwierdził.

Reklama

Przypomniał przypadek pedofila i bigamisty, Założyciela Legionistów Chrystusa, Marciala Maciela Degollado, a także przypadek byłego metropolity Waszyngtonu kard. Theodore'a McCarricka.

"Przeanalizowaliśmy dla przykładu te dwa przypadki i pokazaliśmy, punkt po punkcie, jak wyglądała cała sytuacja i jakie są dowody. Prawda jest taka, że nie ma żadnego twardego dowodu, można powiedzieć procesowego, że Jan Paweł II w jakikolwiek sposób krył pedofilów lub pozwalał na pedofilię" – ocenił.

Dodał, że "są różnego rodzaju domysły i zestawienia", ale analiza reakcji Jana Pawła II pokazuje, że wszystkie zarzuty są niewiarygodne.

"Jeżeli popatrzymy na działania Kurii Rzymskiej i Jana Pawła II z perspektywy dzisiejszej, czyli 20, 30, 40 lat później, to oczywiście, te standardy się zmieniły, standardy wobec grzechu pedofilii są dziś o wiele wyższe. No ale nie można patrzeć na sytuację w sposób ahistoryczny" – zaznaczył.

Według Łozińskiego ewoluował stosunek papieża Jana Pawła II wobec przestępstwa pedofilii. "W pierwszym okresie, kiedy te zarzuty zaczęły się pojawiać, Jan Paweł II opierał się na słowie księży, wierzył księżom. Ksiądz był oskarżony, odpierał te zarzuty i Jan Paweł II wierzył, że to jest wiarygodne. Później przyszedł taki okres, że wyszło na jaw, że księża kłamali. W tym momencie Jan Paweł II zlecił episkopatom poszczególnych krajów zajmowanie się tymi przypadkami. Okazało się, że to nie wystarczy" – przypomniał.

Dodał, że reakcją na kolejne doniesienia o przypadkach pedofilii było przekazanie jurysdykcji nad tymi sprawami Kongregacji Nauki Wiary, kierowanej przez kard. Josepha Ratzingera. "To są konkretne kroki, które się działy na przestrzeni 10 lat" – mówił.

Reklama

Zaznaczył, że kamieniem milowym w walce z pedofilią w Kościele było wydanie przez Jana Pawła II listu "Sacramentorum sanctitatis tutela".

"Jak się patrzy na przemówienia papieża, to jest ewidentna ewolucja od bronienia księży, że to są jakieś próby ataku (na Kościół – PAP), poprzez jakby przyznanie winy, a na koniec, w 2002 r., na trzy lata przed śmiercią, Jan Paweł II przechodzi na pozycję obrony ofiar. To jest proces dojrzewania, pokazujący, że ta ewolucja była i że to nie jest tak, że można zająć się jakimś problemem, który jest odkrywany, od razu w sposób doskonały" – mówił.

Bezpłatny dodatek do tygodników "Gość Niedzielny", "Idziemy" i "Niedziela" pod tytułem "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę" jest już dostępny w sprzedaży w kioskach i w parafiach.(PAP)

Autor: Iwona Żurek, Magdalena Gronek

iżu/ mgw/ joz/

2023-01-26 13:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Jan Paweł II przemawia swoją świętością”

Bożena Sztajner/Niedziela

Jan Paweł II przemawia do nas świętością – mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy, która zainaugurowała środowe uroczystości otwarcia Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. W wadowickiej bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny modlili się liczni zaproszeni goście, wśród których był m.in. premier RP Donald Tusk, ministrowie rządu, przedstawiciele samorządu lokalnego, wadowiczanie oraz goście z zagranicy, w tym pielgrzymi z Włoch.

Więcej ...

Wielki Tydzień – „mnogie pokłady skarbów”

2023-03-28 13:18

Niedziela Ogólnopolska 14/2023, str. 20

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Multimedialna Droga Krzyżowa na Ślężę

2023-04-01 19:50
Multimedialna Droga Krzyżowa na Ślężę

Ewa Kuczyńska

Multimedialna Droga Krzyżowa na Ślężę

Droga krzyżowa jest dla nas przypomnieniem naszego człowieczego losu, który jest także dźwiganiem rożnych krzyży. Życie każdego z nas przepełnione jest cierpieniem, różnymi tragediami i problemami. Potrzebna jest nam pomoc - moc krzyża, która sprawi że nie utracimy nadziei nawet w najtrudniejszych chwilach naszego życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Wkrótce XIII Noc Konfesjonałów w całej Polsce

Kościół

Wkrótce XIII Noc Konfesjonałów w całej Polsce

Prośmy Jezusa o łaskę towarzyszenia Mu w tych dniach...

Wiara

Prośmy Jezusa o łaskę towarzyszenia Mu w tych dniach...

Pasja - idealna propozycja na wprowadzenie w Wielki Tydzień

Wiara

Pasja - idealna propozycja na wprowadzenie w Wielki Tydzień

Wydział Katechetyczny w Toruniu przeprasza za...

Głos z Torunia

Wydział Katechetyczny w Toruniu przeprasza za...

Watykan: papież Franciszek w klinice Gemelli

Franciszek

Watykan: papież Franciszek w klinice Gemelli

7 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

Kościół

7 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

Watykan/ Papież ma infekcję dróg oddechowych, pozostanie...

Franciszek

Watykan/ Papież ma infekcję dróg oddechowych, pozostanie...

Potrzeba mi Twojej miłości, Jezu!

Wiara

Potrzeba mi Twojej miłości, Jezu!