Reklama

Zdaniem plebana

Granice miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Druga niedziela wielkanocna dedykowana jest Bożemu Miłosierdziu. Mówimy czasem o tym, że nie ma ono granic. Niektórzy porównują je nawet do wszechświata, który - jak na to wskazuje obecny stan wiedzy - cały czas się rozszerza. Czyżby ono zatem naprawdę było bezgraniczne?
Sługa Boży Jan Paweł II w encyklice dotyczącej Bożego Miłosierdzia napisał: „Oto Syn Człowieczy, który w swoim zmartwychwstaniu w sposób radykalny doznał na sobie miłosierdzia: owej miłości Ojca, która jest potężniejsza niż śmierć. I zarazem ten sam Chrystus, Syn Boży, który u kresu - a poniekąd już poza kresem - swego mesjańskiego posłannictwa okazuje siebie jako źródło niewyczerpalne miłosierdzia: tej samej miłości, która w dalszej perspektywie dziejów zbawienia w Kościele ma się potwierdzać stale jako potężniejsza niż grzech. Chrystus paschalny: definitywne wcielenie miłosierdzia. Jego żywy znak: historiozbawczy i eschatologiczny zarazem. W tym też duchu liturgia okresu wielkanocnego wkłada w usta nasze słowa psalmu «Misericordias Domini in aeternum cantabo» (por. Ps 89 [88], 2)” - „Dives in misericordia” z 1980 r., nr 8 (zdanie z Ps 89 można przetłumaczyć: „Na wieki będę śpiewał o miłosierdziu Pana”, a tytuł encykliki: „Bogaty w miłosierdzie”).
Nie chciałbym tutaj przytaczać jeszcze słów św. Faustyny Kowalskiej, której „Dzienniczek” Papież Polak nazwał „Ewangelią miłosierdzia Bożego napisaną w perspektywie XX wieku”. Warto po niego sięgnąć. Jest tam wiele treści zarówno do przemyśleń, jak i do modlitwy.
Wracając zaś do granic miłosierdzia (oczywiście, tego Bożego), ono rzeczywiście jest bezgraniczne, jeśli spojrzymy na nie ze strony Pana Boga. Wielokrotnie jest o tym mowa na kartach Pisma Świętego (por. np. przypowieść o miłosiernym ojcu z 15. rozdz. Ewangelii według św. Łukasza). Tak naprawdę to my sami wyznaczamy granice Bożemu Miłosierdziu. Człowiek jest wolny i w tej swojej wewnętrznej wolności może po prostu, pisząc obrazowo, odwrócić się plecami do Pana Boga i tego, co On chce mu zwyczajnie dać. Wielu niejako, praktycznie przez całe swe życie, walczy w ten sposób ze Stwórcą.
Ktoś kiedyś powiedział, że zawołanie: „Jezu, ufam Tobie!” jest kwintesencją chrześcijańskiej modlitwy. Wydaje się, że to prawda. Bez zaufania Temu, który zbawia (imię Jezusa po hebr. brzmi Jehoszua, czyli „Bóg, który zbawia”), trudno uwierzyć i otworzyć się na Boże Miłosierdzie. Przy okazji sami stańmy się też bardziej miłosierni wobec innych. Może to się wyrazić nawet w prostych gestach uprzejmości, w myśl powiedzenia: Uśmiechnij się do świata, a świat uśmiechnie się do Ciebie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...