Mowa ciała to nazwa ukuta w sferze biznesu. Prowadzono tam przez wiele lat badania dotyczące m.in. sposobu uzyskiwania informacji o kontrahentach na podstawie obserwacji ich zachowania. Podejmujący te badania wykazali, że określone pozycje ciała, ułożenia rąk itp. wiele mówią o charakterze człowieka, jego nastroju i stosunku do innych. Przy okazji wyodrębniono te pozycje ciała, które niosą za sobą informacje pozytywne - budują pozytywny wizerunek biznesmena. Okazało się, że te najbardziej wskazane zalecane są już od wieków przez savoir-vivre. Przyjmowanie ich świadczy o dobrym charakterze i jest znakiem szacunku okazywanego innym.
Zacznijmy od tych pozycji ciała, które w szczególny sposób sygnalizują lekceważenie dla innych lub są nawet obraźliwe.
Gdy więc mężczyzna trzyma ręce w kieszeni spodni czy marynarki lub składa czy splata je za plecami - sygnalizuje lekceważenie i poczucie wyższości.
Gdy zakładamy nogę na nogę - jest to sygnał, że czujemy się swobodnie, a osoby przebywające w naszym towarzystwie nie zasługują na jakieś szczególne traktowanie.
Gdy siadamy w pozycji półleżącej, rozstawiamy szeroko nogi - wykazujemy lekceważenie dla całego otoczenia.
Gdy siedzimy przy stole lub jemy przy nim, a nasze łokcie znajdują się daleko od tułowia - sygnalizujemy nie tylko brak obycia, ale również niemyślenia o sąsiadach i ich potrzebach.
Gdy stoimy ze zwieszoną głową, z opuszczonymi ramionami, opierając ciężar ciała na jednej nodze lub przenosząc go wciąż z nogi na nogę - nie tylko źle wyglądamy, ale również sygnalizujemy brak dyscypliny i szacunku dla otoczenia.
Prawidłowa, zalecana przez savoir-vivre, pozycja stojąca to pozycja „na baczność”: nogi wyprostowane w kolanach, lekko rozstawione, ręce opuszczone wzdłuż ciała, plecy wyprostowane, głowa wysoko.
Prawidłowa pozycja siedząca (gdy nie siedzimy przy stole): stopy całą powierzchnią dotykają podłogi, lewa jest lekko wysunięta do przodu, kolana w przypadku kobiet się dotykają, w przypadku mężczyzn - znajdują się od siebie w odległości ok. 10 cm, plecy wyprostowane, głowa wysoko, ręce na kolanach.
Prawidłowa postawa siedząca (gdy siedzimy przy stole): taka jak poprzednia, tylko nadgarstki dłoni znajdują się na krawędzi stołu, a łokcie ściśle przylegają do ciała.
Pomóż w rozwoju naszego portalu