Reklama

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Z delegatem Benedykta XVI na Jasnej Górze

Niedziela Ogólnopolska 19/2009, str. 6-7

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gościem specjalnym Jasnej Góry podczas tegorocznych obchodów uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski był delegat Papieża Benedykta XVI kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Trzeciomajowa uroczystość była w tym roku jednocześnie zwieńczeniem obchodów 700-lecia zatwierdzenia Zakonu Paulinów (1308-2008).

Powitanie chlebem i solą

Gość z Watykanu został powitany w Sali Rycerskiej po staropolsku - chlebem i solą. Następnie spotkał się z ojcami i braćmi paulinami na specjalnym jubileuszowym spotkaniu w Starej Bibliotece. - Przez ten czas jubileuszu chcieliśmy na nowo odczytać charyzmat Zakonu Paulinów, wgłębić się w nasze korzenie, żeby na nowo promieniować i nie utracić tego, co nam Pan Bóg zlecił - mówił o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów.
Uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski rozpoczęły się 2 maja wieczorną procesją maryjną po wałach jasnogórskich, którą prowadził o. Karol Oset, podprzeor Jasnej Góry. Wigilijną Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił o. Arnold Chrapkowski, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. Uroczystemu Apelowi Jasnogórskiemu przewodniczył kard. Bertone. Całonocne czuwanie podjęli ojcowie pasjoniści z Łodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trzeciomajowe świętowanie

3 maja główną Mszę św. poprzedziła modlitwa dziękczynna za siedem wieków istnienia Zakonu Paulinów. Na Szczyt Jasnogórski został wniesiony Wizerunek Nawiedzenia - kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która od 1957 r. peregrynuje po Polsce. Po ingresie księży biskupów, którzy wcześniej uczestniczyli na Jasnej Górze w Zebraniu Rady Stałej Biskupów Diecezjalnych, rozpoczęła się uroczysta Suma pontyfikalna. Głównym celebransem i kaznodzieją był kard. Tarcisio Bertone. Homilię tłumaczył z języka włoskiego na język polski o. dr Jan Pach.
Na początku o. Izydor Matuszewski powitał wyjątkowego Gościa z Watykanu. - Jesteśmy wdzięczni kard. Tarcisio Bertone, że jako najbliższy współpracownik Papieża Benedykta XVI uroczystą Eucharystią jasnogórską zakończy pauliński jubileusz. Dziękujemy Bogu za nasze posługiwanie w świecie oraz tutaj, na Jasnej Górze, gdzie Maryja już ponad sześć wieków pozwala nam strzec skarbu Narodu, jakim jest Jej Cudowny Wizerunek - mówił Generał Zakonu Paulinów.

Reklama

Kard. Tarcisio Bertone o Jasnej Górze

W wygłoszonym słowie Bożym kard. Bertone wyznał, że wielkim zaszczytem jest dla niego możliwość przewodniczenia Mszy św. w dniu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski oraz to, że może mówić z ambony narodowej Polaków. Przypomniał: - W przeszłości często sam kard. Karol Wojtyła sprawował tutaj Mszę św. w tę uroczystość, a nawet na kilka miesięcy przed wyborem na Stolicę Piotrową, 3 maja 1978 r., wygłosił tutaj wspaniałą mowę, w której wyjaśniał, dlaczego Kościół w Polsce zawierzył się Matce Bożej w „niewolę miłości”. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że wraz z wyborem kard. Wojtyły na biskupa Rzymu charakterystyczna dla Jasnej Góry duchowość maryjna, naznaczona głębią kultury i mentalności słowiańskiej, stała się dziedzictwem Kościoła powszechnego. Kard. Bertone wspomniał również innych wielkich Polaków: kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego. Następnie spojrzał na Jasną Górę z perspektywy dziejów zbawienia, nazywając ją „polskim Nazaretem”, „polskim Betlejem”, „polską Kaną” i „polskim Wieczernikiem”.
Kardynał z Watykanu podjął też refleksję nad głębokim znaczeniem Sanktuarium Jasnogórskiego. Nawiązując do nauczania Papieża Polaka, przypomniał: Jan Paweł II napisał w encyklice „Redemptoris Mater”, że „obecność Maryi znajduje zarówno w naszych czasach, jak i w całych dziejach Kościoła różne środki wyrazu. Ma ona też wieloraki zasięg działania: przez osobistą wiarę i pobożność wiernych, (…) przez przyciągającą i promieniującą moc wielkich sanktuariów, w których nie tylko jednostki czy środowiska miejscowe, ale niekiedy całe narody i kontynenty spotykają się z Matką Pana, z Tą, która jest błogosławiona, ponieważ uwierzyła, jest pierwsza wśród wierzących - i dlatego stała się Matką Emmanuela (…)” (n. 28). Pośród miejsc tej geografii wiary Jan Paweł II nie mógł nie wspomnieć Sanktuarium Jasnogórskiego, które należy uważać nie tylko za uprzywilejowane miejsce związane z narodowymi uczuciami religijnymi, ale przede wszystkim za wydarzenie wiary, w którym Chrystus jest obecny w dłoniach Maryi w sposób namacalny i konkretny - wyjaśnił kard. Bertone.

Reklama

Siedem wieków Zakonu Paulinów

Dużą część swojego wystąpienia gość z Watykanu poświęcił Zakonowi Paulinów, w związku z kończącym się rokiem jubileuszowym. - Historia tego sanktuarium - mówił - wiąże się nierozerwalnie z chwalebnymi dziejami ojców paulinów, synów św. Pawła Pierwszego Pustelnika, którzy tu spełniają cenną posługę. Drodzy Ojcowie Paulini, Wasza obecność jest wielkim darem dla wszystkich. Dziś, gdy obchodzimy zamknięcie obchodów 700-lecia papieskiego uznania Waszej rodziny zakonnej, pragnę pozdrowić ze szczególnym szacunkiem Waszego generała - o. Izydora Matuszewskiego. Wasza historia liczy siedem wieków i jest bogata w chwile wielkiego cierpienia oraz męczeństwa, zwłaszcza w okresie inwazji tureckiej w Europie. Wasza historia to siedem wieków posługi Kościołowi w wielu krajach - dziś m.in.: w Południowej Afryce, w Australii, na Białorusi, w Czechach, w Kamerunie, w Chorwacji, we Francji, w Niemczech, w Anglii, we Włoszech, na Łotwie, w Polsce, na Słowacji, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, na Ukrainie i na Węgrzech. Kard. Bertone wspomniał, że Zakon Paulinów dostąpił w swoim jubileuszowym roku wielkiego zaszczytu: o. Stanisław Jan Dziuba, paulin, został bowiem konsekrowany na biskupa południowoafrykańskiej diecezji Umzimkulu. - To znak, że Wasz Zakon dobrze wpisuje się w ewangelizacyjną misję Kościoła - powiedział. - Wiemy też, że Polska stanowi niewyczerpane źródło powołań paulińskich, a to również jest znak błogosławieństwa Pana i wstawiennictwa Dziewicy Matki, Królowej Polski, której służycie z wielką miłością w tym sanktuarium.
Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej skierował jeszcze swoje osobiste słowo do zakonników: - Drodzy Ojcowie Paulini! Charakterystycznym znakiem zakonnika jest „widzieć świat oczami Boga”, z pragnieniem uczestnictwa w ukrytym życiu Boga, Najświętszej Trójcy. Czerpiąc z doświadczenia i z charyzmatu Waszego Patriarchy - św. Pawła z Teb, pod kierunkiem Waszej Patronki - Matki Bożej nieustannie poszukujcie jedynie Boga i starajcie się wychodzić naprzeciw potrzebom dzisiejszego człowieka. Jak św. Paweł Pierwszy Pustelnik, Wasz ojciec, wybierajcie drogę milczenia i modlitwy, która pozwala na odnalezienie własnego serca w Bogu - serca, w którym płonie odwieczny ogień miłości. Za pośrednictwem Matki Bożej Królowej Pustelników i przez wstawiennictwo św. Pawła z Teb niech Pan umacnia Was w wierze i w powołaniu, abyście mogli być narzędziami pokoju i pojednania w Kościele i w całym świecie. Tymi słowami, będącymi jednocześnie jubileuszowymi życzeniami skierowanymi do ojców i braci paulinów, kard. Tarcisio Bertone zakończył swoją wypowiedź ze Szczytu Jasnej Góry - ambony narodu polskiego.

Reklama

Uroczyste błogosławieństwo

Wierni zebrani na Jasnej Górze w tym uroczystym dniu ponowili Milenijny Akt Oddania Matce Bożej, który odczytał kard. Józef Glemp - prymas Polski. Wiele osób zgromadzonych na Eucharystii podjęło duchową adopcję dziecka poczętego.
Na zakończenie abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, skierował do kard. Bertone słowa wdzięczności. Poprosił o przekazanie Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI wyrazów solidarności Narodu polskiego z działaniami Piotra naszych czasów oraz zapewnienie go o stałej modlitwie w papieskich intencjach. Ojcom i braciom paulinom pogratulował jubileuszu 700-lecia zatwierdzenia Zakonu i podziękował za wierną służbę Kościołowi i Narodowi.
Po wspólnym wysłuchaniu słów, które w południe z Watykanu skierował Papież Benedykt XVI do Polaków kard. Bertone wszystkim zgromadzonym na Jasnej Górze udzielił w imieniu Ojca Świętego uroczystego błogosławieństwa.

Wiwat na cześć Zakonu Paulinów

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wieczorem, po procesji eucharystycznej, Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej odbył się Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego. Zakończenie Roku Paulińskiego obwieściły salwy armatnie - wiwat na cześć Zakonu Paulinów.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kościół świdnicki ma czterech nowych diakonów

2024-05-11 15:00
Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

W przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, w sobotę 11 maja, w katedrze świdnickiej odbyła się uroczysta liturgia, podczas której bp Adam Bałabuch udzielił święceń diakonatu czterem świdnickim alumnom.

Więcej ...

O Marii Okońskiej „Kobiecie mężnej i ofiarnej w służbie Kościołowi” podczas konferencji na Jasnej Górze

2024-05-11 14:05

BP JG

„Mamy jedno życie, którego nie wolno zmarnować” - głosiła jej dewiza. Co dzisiaj może powiedzieć współczesnej kobiecie Maria Okońska, uczestniczka powstania warszawskiego, niestrudzona apostołka w trudnych czasach reżimu komunistycznego, bliska współpracownica Prymasa Tysiąclecia? Zastanawiano się nad tym podczas odbywającej się na Jasnej Górze konferencji.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 12.): Przyznałbyś się?

2024-05-11 21:20

Materiał prasowy

Przed czym ks. Jan Twardowski padał w proch? Czy w obecnych czasach da się w ogóle jeszcze przyznawać do księży? I kto, patrząc na Jezusa, może powiedzieć: „To jest ciało moje”? Zapraszamy na dwunasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o Maryi i kapłanach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Wiara

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto