Reklama

Dziedzictwo Błogosławionej Nazaretanki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwadzieścia lat temu wszystko działo się na Placu św. Piotra w Rzymie. I Eucharystia pod przewodnictwem Ojca Świętego Jana Pawła II, i wspólnie przeżywana radość z ogłoszenia naszej Błogosławionej. Pielgrzymka do Wiecznego Miasta na beatyfikację Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza (Franciszki Siedliskiej) miała miejsce 23 kwietnia 1989 r. Zgromadziła około 800 nazaretanek z całego świata. Wraz z siostrami przybyło wielu świeckich przyjaciół Nazaretu, związanych z apostolatem Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny.
Od czasu beatyfikacji utrwaliła się tradycja, że co roku ok. 23 kwietnia w Prowincji Najświętszego Imienia Jezus obywają się pielgrzymki z Roszkowej Woli do Żdżar lub na odwrót. Pielgrzymujący z relikwiami Błogosławionej pokonują trasę ok. 9 km. W jednym roku odwiedzają miejsce jej urodzenia - Roszkową Wolę, gdzie znajduje się pierwszy na świecie kościół pod jej wezwaniem, a w następnym - Żdżary. Jest w nich kościół św. Mikołaja, ufundowany w 1850 r. przez dziadka Franciszki - Józefa Aleksego Morawskiego. Ze Żdżarami związane były też dzieciństwo i młodość Franciszki, tutaj też dojrzała do roli zakonnicy i założycielki.
To właśnie tu, w Żdżarach, był 26 kwietnia br. początek jubileuszowej trasy pielgrzymkowej. Na uroczystości przybył cały zarząd prowincjalny z Warszawy. Siostry i świeccy dojechali autokarami, busami i prywatnymi samochodami z: Warszawy, Ostrzeszowa, Lublina, Łukowa, Wytyczna, Włodawy, Rawy Mazowieckiej, Ząbek, Kalisza, Bydgoszczy, Poznania, Leszna i innych miejsc w Polsce. Przybyła grupa dzieci i młodzieży z Bydgoszczy i Warszawy oraz Stowarzyszenie Najświętszej Rodziny, które w tym roku otrzymało wypracowany na poziomie zgromadzenia statut (58 osób, całymi rodzinami), z Lublina chór dziecięcy, z Rawy Mazowieckiej grupa harcerek z druhnami wychowawczyniami (II gromada ze szczepu rawskiego im. bł. Franciszki Siedliskiej, ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, Federacja Skautingu Europejskiego). Przybyli też licznie mieszkańcy Roszkowej Woli, kapłani i mieszkający po sąsiedzku ojcowie kapucyni z Nowego Miasta.
Pielgrzymka dotarła do Roszkowej Woli przed godz. 15. Pielgrzymujący modlili się, sięgając do tekstów Błogosławionej, i wysłuchali konferencji o. Grzegorza Kałdowskiego MSF.
Mszy św. w kościele w Roszkowej Woli przewodniczył bp Józef Zawitkowski w asyście wielu kapłanów, przy śpiewach chóru sióstr nazaretanek i muzyce orkiestry żdżarskiej. Przy ołtarzu stał poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. bł. Franciszki Siedliskiej w Żdżarach. Ksiądz Biskup w homilii nawiązał do życia Błogosławionej: „Nauczcie się radykalności od Matki Siedliskiej: ja i mój dom ostajemy przy prawdziwym Bogu i wtedy wszystko przechodzi, wszystko staje się jasne i proste, wiem, komu zawierzyłem, wiem na kogo postawiłem”. W procesji z darami znalazły się także ornat dla kościoła, obrus na ołtarz, miód i chleb własnego wypieku oraz 20 róż symbolizujących 20 lat od beatyfikacji Franciszki Siedliskiej.
Księdza Biskupa wzruszyły najbardziej słowa powitań dzieci, które mówiły: „Kochany nasz Księże Biskupie: nasz, bo jesteś dzieckiem naszej mazowieckiej ziemi; nasz, bo bliska jest Ci bł. Maria Franciszka i do niej z nami się modlisz; nasz, bo do nas się uśmiechasz i mówisz: «Dzieciaki kochane»; nasz, bo dziś będziesz błogosławił Apostolstwu Modlitwy Dzieci (...)”. O błogosławieństwo to poprosiła Księdza Biskupa s. Maria Błaszczyk, przełożona prowincjalna: „W imieniu Prowincji Najświętszego Imienia Jezus, przy której powstało i rozwija się Nazaretańskie Centrum Rozwoju Misji, proszę Księdza Biskupa o pasterskie błogosławieństwo dla Dzieła Apostolstwa Modlitwy, a w nim - dla Apostolstwa Dzieci. Poczytujemy sobie za zaszczyt to, że Apostolstwo Modlitwy przy Nazaretańskim Centrum będzie nosiło błogosławieństwo Syna ziemi, z której pochodzi bł. Franciszka Siedliska”. Po liturgii wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, który przygotowały siostry ze Żdżar i Roszkowej Woli.

Reklama

W Roszkowej Woli

Siostry Nazaretanki mieszkają od 2001 r., od września 2008 r. znajduje się tutaj Nazaretańskie Centrum Rozwoju Misji.

W Żdżarach

Dom Sióstr Nazaretanek powstał w 1945 r., następnie, w 1985 r. - dom rekolekcyjny. W latach 2003-2004 staraniem całego Zgromadzenia wyremontowano i zmodernizowano dom rekolekcyjny, do którego dobudowano kaplicę. Po dobudowaniu do tego obiektu klasztoru powstał duży dom, który stanowi Centrum Duchowości Założycielki i służy odnowie duchowej sióstr i świeckich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Więcej ...

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Więcej ...

Abp Galbas: mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga

2024-03-29 07:59
Bp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga. Wiara bywa ciężka i męcząca, ale gdy słyszę o czyjejś śmierci, wówczas właśnie wiara jest pociechą - powiedział PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...