Reklama

Kościół

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Jak informował ostatnio "Dziennik Gazeta Prawna" w 2022 roku spadła liczba hospicjów perinatalnych z 16 do 13 oraz liczba pacjentek hospicjów z 459 do 257.

- To bardzo smutne informacje, ponieważ w tym samym czasie liczba dzieci z wadami letalnymi potrzebujących opieki paliatywnej, bynajmniej się nie zmniejszyła. Naszym obowiązkiem powinno być zatroszczenie się o chore dzieci. Rozwój hospicjów perinatalnych jest też bardzo istotny po to, aby kobiety które dowiadują się w czasie ciąży o wady letalnej dziecka wiedziały, że mają alternatywę inną niż skrócenie życia dziecka poza Polską – komentuje Zbigniew Kaliszuk z Fundacji Grupa Proelio.

Fundacja przygotowała petycję, w której prosi o odblokowanie projektu ustawy poświęconego rozwojowi hospicjów perinatalnych. Ustawa przygotowana przez Solidarną Polskę od marca 2021 r. czeka na rozpatrzenie przez Sejmową Komisję Polityki Społecznej i Rodziny.

Petycję „Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych” można podpisać tutaj: https://proelio.pl/petycje/viewpetition/22-odblokujcie-ustawe-o-hospicjach-perintalalnych

Przedstawiciele hospicjów w wypowiedziach dla „Dziennika Gazety Prawnej” wskazali dwa główne powody dla których hospicja się nie rozwijają: systemowy (brak zorganizowanej sieci hospicjów i odpowiedniego podziału dostępnych środków finansowych) oraz informacyjny (wiele kobiet zwyczajnie nie wie o tym, że może się zgłosić po pomoc)."W 2021 r. mieliśmy 16 pacjentek, w 2022 r. - 9. Te, które do nas trafiają, z reguły dowiadują się z portali. W gabinecie słyszały, że lepiej będzie rozwiązać problem za granicą, niż się męczyć" powiedział ojciec dr Filip Leszek Buczyński, dyrektor hospicjum Małego Księcia w Lublinie, kierujący Ogólnopolskim Forum Opieki Paliatywnej.

Projekt ustawy poświęconej hospicjom wdraża dwa zupełnie nowe rozwiązania: zobowiązuje lekarzy do informowania matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną o możliwości skorzystania z pomocy hospicjum perinatalnego i wystawienia im stosownego skierowania oraz zobowiązuje szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi oraz neonatologicznymi do powoływania koordynatorów perinatalnej opieki paliatywnej. Ponadto projekt ustawowo reguluje szereg innych kwestii, gwarantując matkom dzieci z wadami letalnymi m.in. pomoc psychologiczną, obecność bliskiej osoby, zabezpieczenie pamiątek po dziecku, odrębną salę, aby nie musiały jej dzielić z kobietami cieszącymi się z urodzenia zdrowego dziecka. Rodzinom zapewnia możliwość kontaktu z dzieckiem po narodzinach oraz jego pożegnania w przypadku śmierci, a także możliwości dalszego wsparcia psychologicznego i pochówku.

Reklama

- To bardzo ważna ustawa. Wysłuchaliśmy dziesiątek świadectw rodziców dzieci u których w czasie ciąży zdiagnozowano wadę letalną. Wielokrotnie powtarzało się w nich to, że lekarze nie oferowali żadnej realnej pomocy, proponując jedynie aborcję. Niektórzy zrozpaczeni rodzice nie widząc żadnej alternatywy godzili się na aborcję, błędnie wierząc że będzie ona aktem miłosierdzia. Inni musieli na własną rękę szukać pomocy. Tak być nie powinno. Dlatego kierujemy prośbę do przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Urszuli Ruseckiej z PiS, do marszałek Sejmu Elżbiety Witek i do przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS o odblokowanie ustawy o hospicjach - podsumowuje Zbigniew Kaliszuk.

Fundacja Grupa Proelio działa na rzecz ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, małżeństwa, rodziny, dzieci i wolności sumienia. Petycja „Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych” to pierwsza tego typu kampania podjęta przez fundację. Zbigniew Kaliszuk zapowiada, że fundacja wkrótce podejmie kolejne.

Działalność fundacji Grupa Proelio można śledzić poprzez stronę https://www.proelio.pl oraz poprzez media społecznościowe: https://www.youtube.com/GrupaProelio, https://www.facebook.com/grupaproelio/ i https://www.instagram.com/grupaproelio/

2023-02-07 17:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Budapeszt: biskupi wzywają do obrony życia w łonie matki

Artur Stelmasiak

Z okazji przypadającego dzisiaj w liturgii święta Młodzianków biskupi węgierscy opublikowali list pasterski, apelując o ochronę każdego życia ludzkiego, które zaczyna się od chwili poczęcia.

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Łódź: Relikwie św. Jana Pawła II i św. Faustyny na Teofilowie

2023-03-20 14:30

Adam Kuźmicki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Nowenna do św. Józefa

Wiara

Nowenna do św. Józefa

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Wielki Post w praktyce – post, pokuta, akty strzeliste

Wiara

Wielki Post w praktyce – post, pokuta, akty strzeliste

Kuria krakowska: kwerenda archiwalna nie potwierdza...

Kościół

Kuria krakowska: kwerenda archiwalna nie potwierdza...

Świadectwo. Palce uratował, serce zostawił w...

Wiara

Świadectwo. Palce uratował, serce zostawił w...

Krew Chrystusa oczyszcza nasze sumienie

Wiara

Krew Chrystusa oczyszcza nasze sumienie

Ojciec Leon Knabit: Módlmy się jak potrafimy

Wiara

Ojciec Leon Knabit: Módlmy się jak potrafimy

Takiego cyrku jeszcze nie było!

Wiara

Takiego cyrku jeszcze nie było!