Reklama

Trwa odliczanie

„Nie mogę się już doczekać” - takie zdanie dominuje na internetowych forach, na których młodzi dyskutują o tym, co pokochali i na co z utęsknieniem czekają. Zaczęło się ostateczne odliczanie. Już niedługo Lednica

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tych, którzy posmakowali tego wydarzenia, nie trzeba już przekonywać, aby wybrali się w drogę, nawet z najodleglejszego zakątka Polski. Po co? Wydaje się, że magnesem przyciągającym młodych ludzi w szczere pole w okolicach Jeziora Lednickiego, w którym był ochrzczony Mieszko I i gdzie zaczęła się Polska, jest przeżycie wspólnoty: religijnej, narodowej i tej zwykłej - ludzkiej. Pragnienie jest tym większe, im trudniej je zaspokoić w szarej codzienności.
Dla tych, którzy się wahają czy boją - garść informacji, które pomogą przeważyć szalę i rozwiać obawy. Bo warto. Prawdopodobnie nigdzie indziej takich przeżyć, emocji doświadczyć nie sposób.
Lednickie spotkanie odbędzie się w tym roku 6 czerwca po raz trzynasty. Nowością jest to, że będzie ono miało międzynarodowy charakter. „Zaprosiliśmy na spotkanie młodych z całej Europy, aby wspólnie z nami wybrali Chrystusa w swoim języku i pod swoim sztandarem, aby przywieźli wodę i kamień ze swoich źródeł chrzcielnych” - pisał w lutym tego roku w zaproszeniu o. Jan Góra, organizator lednickich spotkań. - A zatem będzie to Lednica międzynarodowa, europejska. Jeśli nawet nie uda się nam zaprosić delegacji ze wszystkich krajów, to przynajmniej nasze serca będą otwarte na wszystkich. A to jest właśnie chrześcijaństwo”.
Program kilkunastogodzinnego spotkania przedstawia się następująco: 6 czerwca o godz. 9 Pole Lednickie zamieni się w wielką „spowiednicę” - jak określają to zjawisko organizatorzy. Kapłani będą spowiadali. Po południu o godz. 15 - Koronka do Miłosierdzia Bożego. O godz. 16 - próby śpiewu (nauka starych i nowych pieśni lednickich). O godz. 17 oficjalne rozpoczęcie spotkania lednickiego. Trzy kwadranse później uroczyste wejście ojców franciszkanów. To jeden z charakterystycznych elementów tegorocznej Lednicy, związany z 800-leciem Zgromadzenia Świętego Biedaczyny z Asyżu. O godz. 18.15 rozpocznie się misterium o czasie. Na godz. 19 przewidziano uroczysty wybór Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Przed Eucharystią, która rozpocznie się o godz. 20, uczestnicy wysłuchają orędzia Papieża Benedykta XVI. O 21.37 będzie godzina Jana Pawła II. Czas do północy wypełni misterium franciszkańskie, adoracja Najświętszego Sakramentu. Dokładnie o północy wszyscy zaczną przechodzić przez Bramę III Tysiąclecia.
Hasłem tegorocznego spotkania nad Jeziorem Lednickim są słowa: „Rozpoznaj czas”. W związku z tym hasłem organizatorzy przygotowali dla uczestników wspaniały prezent w postaci brewiarza lednickiego - Liturgii Godzin uświęcającej właśnie czas. Kilka miesięcy trwała zbiórka niebagatelnych funduszy, potrzebnych, aby wydać kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy brewiarza.
Dla niektórych zaporą nie do pokonania może wydawać się dojazd do Lednicy. Nie ma się czego bać. Jest pociąg św. Jacek. Z Przemyśla, przez Kraków, Katowice, Wrocław, do Lednogóry. Cena biletu w obie strony - 79 zł. Z Warszawy, Płocka, Włocławka za 49 zł można dojechać ekspresem św. Wojciech (kolumna PKS). Wiele parafii organizuje własny transport. Można zorganizować dojazd przez Internet, zaglądając do internetowej bazy wyjazdowej pod adresem: www.lednica2000.pl/baza-wyjazdow.

Ofiary na druk brewiarza można wpłacać na konto: II Oddział PKO BP SA w Poznaniu, numer: 79 1020 4027 0000 1002 0363 1173. Tytuł wpłaty: „Brewiarz”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem umacnia

Graziako

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 25-30.

Więcej ...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Archiwum prywatne

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Więcej ...

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29
Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...