Reklama

Z Ziemi Grodzieńskiej

Połączyła nas bł. Celina Borzęcka

Archiwum zgromadzenia

„Poszukujemy świętych, którzy tkwią w naszym trudzie, są naszymi braćmi, uczestniczą w naszym położeniu” - twierdził papież Paweł VI. Rozszerzający się kult bł. Celiny Borzęckiej, założycielki Sióstr Zmartwychwstanek, na ziemi grodzieńskiej wydaje się być potwierdzeniem tej prawdy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W maju ub.r. w kościele w Zaniewiczach świętowano dziękczynienie za beatyfikację córy tej ziemi m. Celiny Borzęckiej, a w Obrembszczyźnie poświęcono kapliczkę ku jej czci, powstałą z kamieni dawnego dworu Borzęckich. W dniach 9-10 maja br. odbyły się kolejne uroczystości, którym przewodniczyli księża biskupi: ordynariusz diecezji witebskiej bp Władysław Blin i ordynariusz grodzieński bp Aleksander Kaszkiewicz. W ten sposób w osobach księży biskupów połączyły się dwie ziemie bliskie bł. Celinie: ziemia urodzenia w Antowilu k. Orszy z ziemią grodzieńską, gdzie realizowała powołanie żony i matki. Wśród pielgrzymów z Polski, głównie sióstr zmartwychwstanek, byli także o. Kazimierz Siwiec CR oraz przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kęty Józef Skudlarski.
W czasie Mszy św. w zaniewickim kościele bp Blin poświęcił boczne ołtarze, powstałe z inicjatywy i dzięki staraniom ks. prał. Andrzeja Steckiewicza i ks. prał. Jerzego Steckiewicza, pochodzących z Zaniewicz. Wielokolorowe marmury stanowiące antepedium ołtarza po lewej stronie w górnej jego części okoliły obraz bł. Celiny, która przed laty często modliła się w tej świątyni, wówczas kaplicy grobowej Borzęckich. Ufamy, że bł. Celina z wysokości ołtarza spojrzeniem pełnym dobroci będzie obejmowała swoim wstawiennictwem wszystkich, którzy gromadzą się tutaj na modlitwie.
Świętowanie pierwszej rocznicy poświęcenia kapliczki bł. Celiny w Obrembszczyźnie zostało połączone z nabożeństwem majowym. Ks. prał. Andrzej Steckiewicz poświęcił tablicę upamiętniającą ubiegłoroczne uroczystości, która została umieszczona na kamieniu opodal kaplicy wraz z krzyżem profesyjnym Sióstr Zmartwychwstanek.
Trzecia uroczystość odbyła się w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kwasówce, oddalonej 12 km od Zaniewicz, gdzie także przed laty modliła się bł. Celina. Inicjatorem i organizatorem uroczystości w Kwasówce był ks. prob. Jan Zaniewski - kolejny kapłan pochodzący z Zaniewicz. Warto podkreślić, że ks. Jan wprowadził już nabożeństwo ku czci bł. Celiny 26. dnia każdego miesiąca. Do ważnego wydarzenia w życiu parafii kwasowskiej wierni przygotowywali się, odmawiając nowennę. Uroczystości ku czci bł. Celiny rozpoczęła procesja wprowadzenia jej relikwii od krzyża przydrożnego do kościoła. Następnie została odprawiona Msza św. celebrowana przez księży biskupów wraz z kapłanami pochodzącymi głównie z Zaniewicz, którą zakończyło ucałowanie relikwii bł. Celiny przez wiernych. W czasie oddawania czci relikwiom chórek dziecięcy, młodzież, chór parafialny oraz wierni śpiewali pieśni ku czci Błogosławionej. Uczestnicząc w uroczystościach - jako duchowe córki bł. Celiny, wraz z przełożoną prowincji s. Marią Donatą Wołowiec na czele, z trudem opanowywałyśmy wzruszenie, widząc, jaką czcią kapłani i wierni otaczają Błogosławioną Założycielkę na jej rodzinnej ziemi białoruskiej. Przychodziły też na myśl słowa samej bł. Celiny, która po kolejnych odwiedzinach Obrembszczyzny napisała: „Powitana byłam z rozrzewnieniem - aż mi wstyd, że mnie tu tak kochają, jakbym jakąś aureolę miała”.
Żegnałyśmy ziemię grodzieńską i jej gościnnych mieszkańców z radością serc, przekonane o tym, że bł. Celina dobrze czuje się wśród swoich, którzy ją kochają i pragną naśladować w tym, co im bliskie z jej bogatego życia - realizacji powołania małżeńskiego i rodzinnego. Pozostaje wdzięczność dla kapłanów, którzy z wielkim sercem zaangażowali się w szerzenie kultu bł. Celiny Borzęckiej na ziemi grodzieńskiej. Naszą wdzięczność zamieniamy w modlitwę, prosząc o obfite łaski dla nich oraz wiernych, którym z gorliwością posługują.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

26 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-26 06:55

PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

26 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?