Reklama

Niedziela Wrocławska

Wystawa w katedrze wrocławskiej

Podczas otwarcia wystawy

Marzena Cyfert

Podczas otwarcia wystawy

Wystawę poświęconą życiu i działalności służebnicy Bożej s. M. Dulcissimy Hoffman – kandydatki na ołtarze ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej - otworzyli ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej i s. M. Magdalena Zabłotna, przełożona prowincjalna Zgromadzenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– To bardzo ważny moment, kiedy w katedrze wrocławskiej otwieramy oficjalnie wystawę poświęconą Małej Teresce Śląska, czyli s. M. Dulcissimie Hoffmann. Bardziej znana jest na Śląsku niż u nas, ale przebywała również tutaj w domu prowincjalnym. Myślę więc, że do katedry również przychodziła – mówił ks. Paweł Cembrowicz i zapowiedział, że wystawa pozostanie w katedrze do końca sierpnia i będzie służyć do zapoznawania się z tą niezwykłą postacią.

– „Osobiście” z s. Dulcissimą poznałem się półtora roku temu. Stało się to przypadkowo, ponieważ nie znałem wtedy jeszcze s. Małgorzaty Cur, która propaguje postać tej służebnicy Bożej. Siostry przyszły wtedy do parafii i chciały coś o Dulcissimie opowiedzieć. I wtedy stała mi się niezwykle bliska, tak że codziennie się do niej zwracam – mówił ks. Cembrowicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

S. M. Magdalena Zabłotna podziękowała ks. proboszczowi za jego zaangażowanie i udostępnienie miejsca w katedrze i za to, że dał się tak pociągnąć s. Dulcissimie. Z podziękowaniem zwróciła się również do s. Małgorzaty Cur i wszystkich zgromadzonych sióstr.

Reklama

– Zgromadziła nas tutaj miłość Chrystusa, ale i s. Dulcissima, która chce być poznawana i naśladowana w swojej drodze. Dlatego jeśli tylko na razie podziwiamy jej drogę, to idźmy dalej i głębiej. Do tego zachęcam, żebyśmy bardziej poznawały siostrę, żebyśmy starały się odnaleźć naszą drogę, tak jak ona odnalazła swoją. To mała święta Teresa Śląska i nasza siostra. Cieszę się bardzo, że możemy brać udział w otwarciu tej wystawy i mam nadzieję, że ludzie będą mogli poznawać i czerpać z tego bogactwa. S. Dulcissima – co s. Małgorzata często powtarza – sama idzie do nas i sama daje się poznać – mówiła siostra prowincjalna.

O idei wystawy opowiedziała s. Małgorzata Cur, podkreślając, że wystawa jest organizowana przez Panteon Górnośląski, instytucję kulturalno-społeczną, utworzoną w katedrze archidiecezji katowickiej.

– Panteon mieści się w podziemiach katedry i gromadzi oraz przedstawia osoby znaczące dla Śląska. Tych znaczących osób jest ponad 160 a lista jest wciąż otwarta. Ksiądz arcybiskup wskazał również na s. Dulcissimę, naszą skromną siostrę. Bardzo wiele dobra dzieje się za jej wstawiennictwem, jeśli ludzie ją o to proszą. Pan Bóg duchowo i fizycznie działa przez siostrę. A jeżeli ona przychodzi z pomocą, to przychodzi z woli Bożej. I jak skowronek zapowiada wiosnę, tak Dulcissima zapowiada łaski, które daje Pan Bóg. Mam wewnętrzne przekonanie, że tutaj dla parafii katedralnej, dla proboszcza i osób, które będą się tutaj pojawiać, ona już te łaski wyprasza. Gdy się modliła, prosiła: Daj duszom, które Cię proszą to, czego oczekują. To była jej modlitwa wstawiennicza. Ona się ofiarowała, modliła się i tak się działo, jak prosiła. Dlatego mówimy, że jest bardzo skuteczną wstawienniczką – mówiła s. Małgorzata.

Reklama

O łaskach wyproszonych za wstawiennictwem s. Dulcissimy mówił ks. Cembrowicz. Jedną z nich była łaska zdrowia dla p. Joanny, żony i matki, u której zdiagnozowano guzy w płucach. – Modliliśmy się za wstawiennictwem s. Dulcissimy o zdrowie dla niej. Nawet „wykłócałem się” trochę, mówiąc Bogu, że ona potrzebuje dla swojego synka jeszcze trochę być. Poszła do kontroli po miesiącu czy dwóch i okazało się, że płuca są czyste. To była pierwsza wiadomość styczniowa. Pani doktor była również zaskoczona i niezwykle wzruszona. Warto, żebyśmy o tym pamiętali i korzystali z tych „usług” świętych, błogosławionych, sług i służebnic Bożych. Oni są dla nas grupą wsparcia – podkreśla ks. Cembrowicz i dzieli się jeszcze jednym świadectwem: – W tym tygodniu mieliśmy prośbę jednego Pana o modlitwę w intencji p. Wiesławy, której stan był bardzo trudny. Dziś rano otrzymaliśmy wiadomość od tego Pana: „Pani Wiesława otrzymała dziś sakrament chorych, czuje się o wiele lepiej. Córka zbiera się do opisania tej sytuacji i tego co, działo się we wtorek, kiedy zostały odprawione Msze św. za chorą i siostry modliły się za stawiennictwem służebnicy Bożej s. M. Dulcissimy. Działy się – z tego co się dowiedziałem – rzeczy niezwykłe i cudowne. Bogu niech będą dzięki!”. My też tutaj w katedrze czujemy tę obecność Dulcissimy i tymi kanałami, które są, staramy się o niej mówić, by ludzie ją poznawali i modlili się za jej wstawiennictwem – podkreślał proboszcz parafii katedralnej.

Na wystawie zobaczymy zdjęcia, poznamy kalendarium jej życia, są również obszerniejsze świadectw osób, które doświadczyły łask za przyczyną s. Dulcissimy.

A już jutro przed każdą Mszą św. s. Małgorzata Cur będzie głosiła krótką konferencję o s. Dulcissimie. – Jest możliwość, żeby po tych Mszach św. ludzie przychodzili i zapoznawali się z s. Dulcissimą. To jest taka okazja, żeby ludzie ją jeszcze bardziej poznawali – zachęca ks. Paweł Cembrowicz.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-02-11 17:30

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Rada Apostolstwa Świeckich o współpracy między liderami i języku w Kościele

2025-04-01 19:20

BP KEP/flickr.com

O pilnej potrzebie budowania relacji pomiędzy odpowiedzialnymi za różne dzieła i wspólnoty w Kościele lokalnym - którymi są zarówno duchowni jak i świeccy - mówiono dziś na spotkaniu Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. Podczas obrad, które odbyły się w Warszawie, wskazywano też na konieczność stosowania w Kościele języka mniej hermetycznego i lepiej dostosowanego do potrzeb współczesnych odbiorców.

Więcej ...

Kard. Ryś: zmaganie ze śmiercią przynosi pokój i nadzieję!

2025-04-02 08:00

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna gazeta katolicka w tym kraju

2025-04-02 14:25

Adobe Stock

Malejąca liczba czytelników oraz rosnące koszty drukarskie i wydawnicze sprawiły, iż po 102 latach przestał wychodzić "Katorikku shimbun" - jedyne pismo katolickie w Japonii. Ostatni jego numer ukazał się z datą 30 marca. Redakcja gazety, żegnając się ze swymi dotychczasowymi odbiorcami, zapowiedziała, że ruszy strona internetowa, która będzie zamieszczać bieżące wiadomości z życia Kościoła w kraju i na świecie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Kościół

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...