Reklama

Kościół

Już jutro na Jasnej Górze rozpocznie się nabożeństwo 40-godzinne przed Wielkim Postem

Adobe Stock

Już jutro na Jasnej Górze rozpocznie się nabożeństwo 40-godzinne adoracji Najświętszego Sakramentu. Modlitwa przed Jezusem Eucharystycznym to od lat propozycja dla pielgrzymów, by w ostatnich dniach karnawału duchowo przygotować się do Wielkiego Postu, wynagradzać Chrystusowi za popełnione grzechy. W tym roku szczególnie za te przeciwko życiu: rozlew krwi na świecie, wojny, terroryzm.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nabożeństwu towarzyszą specjalne intencje adoracji i modlitw. W tym roku znalazły się wśród nich modlitwy wynagradzające: za zniewagi Najświętszego Sakramentu, za wszystkie grzechy przeciwko życiu, za rozlew krwi na świecie, wojny i terroryzm, a także błagalne w intencjach Ojca Świętego, Kościoła i Ojczyzny, o trzeźwość narodu, za prześladowanych chrześcijan.

- W tym niełatwym czasie, kiedy trwa wojna za wschodnią granicą, chcemy podczas nabożeństwa prosić o pokój, zaprzestanie działań wojennych, a także, aby każdy obywatel w swoim kraju mógł żyć bezpiecznie. Mamy nadzieję, że wszyscy pielgrzymi, którzy w tych dniach przybędą na Jasną Górę, gdy uklękną w bazylice przed Najświętszym Sakramentem będą mieć na uwadze te intencje - powiedział o. Waldemar Pastusiak, kustosz sanktuarium. Paulin zwrócił uwagę, że bardzo ważne jest, abyśmy rozpoczęli czas Wielkiego Postu pamiętając o trzech jego filarach: modlitwie, poście i jałmużnie. - Pragniemy przebłagać Boga za nasze grzechy, aby On wszedł w umysły i serca ludzi opętanych złem, abyśmy mogli poczuć się ludźmi jednego Boga. Chrystus chce nas przygarnąć i to On jest pokojem, który jest teraz całemu światu potrzebny - podkreślił o. Pastusiak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zauważył, że nabożeństwo 40-godzinne jest nie tylko czasem przebłagania i wynagrodzenia, ale też dziękczynienia, a teraz szczególnie za chrześcijańską postawę i otwartość serc ludzi. Przypomniał słowa Ewangelii „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. – Modlitwą wyrazimy też podziękowanie tym, którzy spieszą z pomocą ludziom potrzebującym. Daliśmy uchodźcom z Ukrainy schronienie, przyjęliśmy dzieci do szkół, nakarmiliśmy głodnych, to wszystko jest pięknym świadectwem dobra i wielką łaską - powiedział o. Waldemar Pastusiak.

W nabożeństwie 40-godzinnym przed Wielkim Postem uczestniczą grupy działające i posługujące na Jasnej Górze. Wśród nich: Sodalicja Mariańska, Bractwo NMP Królowej Korony Polskiej, Jasnogórska Rodzina Różańcowa i Bractwo Eucharystyczne, a także zakony, zgromadzenia, wierni z Częstochowy i specjalnie przyjeżdżający tutaj w tych dniach pielgrzymi.

Reklama

Nabożeństwo czterdziestogodzinne ma bardzo bogatą historię, symbolikę i tradycję. Adoracja jest 40-godzinna, ponieważ tyle czasu według tradycji ciało Jezusa spoczywało w grobie. Symbolika tej liczby jest jednak szersza. Zawsze w odniesieniu do Biblii może też przypominać o 40-dniowym poście i modlitwie Chrystusa na pustyni, o 40-dniowym biblijnym potopie i o 40-letniej wędrówce Izraelitów do Ziemi Obiecanej.

W Polsce 40-godzinne nabożeństwo zwyczajowo stanowi wprowadzenie do okresu Wielkiego Postu, ale coraz częściej organizuje się je także w innych momentach roku liturgicznego, np. jako przygotowanie do ważnej uroczystości jakiegoś Kościoła lokalnego.

Historia nabożeństwa 40-godzinnego jest długa i bogata. W XVI w. było praktykowane jako przebłaganie za grzechy, a także jako prośba o ratunek przed wrogami chrześcijaństwa. Adoracja Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie organizowana była zwłaszcza w sytuacji niebezpieczeństwa lub katastrofy. Do jego odprawiania na przestrzeni wieków zachęcało wielu świętych, np. św. Filip Nereusz czy św. Ignacy Loyola, ale także papieże, wydając nawet specjalnie przygotowane w tym celu encykliki, konstytucje czy instrukcje.

Jak w przypadku każdej adoracji Najświętszego Sakramentu 40-godzinne nabożeństwo ma służyć pogłębieniu wiary i umocnieniu osobistej relacji z Bogiem. Ponieważ adoracja jest zakorzeniona w liturgii eucharystycznej, powinna też przyczynić się do ożywienia eucharystycznej pobożności wiernych.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-02-18 19:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 25 sierpnia spotka się Rada Biskupów Diecezjalnych

Episkopat.pl

Kwestia ograniczenia handlu w niedzielę, sprawy dotyczące materii Eucharystii oraz przygotowań do 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz inicjatywa „Różaniec do granic” to najważniejsze tematy zbliżającego się spotkania biskupów diecezjalnych.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?