Reklama

Inauguracja roku akademickiego w Instytucie Teologicznym

Studenci pierwszego roku Instytutu Teologicznego

Monika Strzelczyk

Studenci pierwszego roku Instytutu Teologicznego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród uczelni inaugurujących w Częstochowie nowy rok akademicki 2002/2003 znalazł się 12 października br. Instytut Teologiczny.
Uroczystości rozpoczęły się w kościele seminaryjnym Mszą św. sprawowaną przez abp. Stanisława Nowaka w intencji wspólnoty Instytutu. W homilii Metropolita częstochowski zwrócił uwagę na szczególną rolę Maryi w ekonomii miłosierdzia. Przywołując słowa Matki: "Róbcie to, co wam każe Syn", zaapelował do studentów: "Nie podchodźcie do teologii według siebie, według własnych upodobań, ale idźcie do tego, co wielkie i święte całością swojej duszy. To czyńcie, co wam każe Syn!".
Drugą część spotkania, odbywającego się w auli seminaryjnej, rozpoczął hymn Gaude Mater Polonia wykonany przez chór Sióstr Nazaretanek. Następnie rektor Instytutu - ks. prof. dr hab. Stanisław Włodarczyk powitał gości przybyłych na tegoroczną uroczystość. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele wyższych uczelni w Częstochowie, dyrektorzy studiów działających przy Instytucie: Archidiecezjalnego Studium Życia Rodzinnego, Studium Duchowości Chrześcijańskiej i Studium Katolickiej Nauki Społecznej; przedstawiciele Niższego Seminarium Duchownego.
W inauguracji wzięli także udział: ks. prof. dr hab. Kazimierz Panuś - prodziekan Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i ks. prof. dr hab. Jan Kowalski - doktor honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ponadto przedstawiciele zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, kapituł, Kurii Metropolitalnej, władz państwowych i samorządowych, Ligi Miejskiej i środków społecznego przekazu.
W przemówieniu Ksiądz Rektor nawiązując do słów Ojca Świętego wypisanych w seminaryjnej auli: "Oto największy dar, dar miłosierdzia: prowadzić ludzi do Chrystusa, pozwolić im poznać i zakosztować Jego miłości", zaapelował, by stały się one dla wszystkich drogowskazem w codziennym życiu.
Kolejnym punktem przemówienia inauguracyjnego było sprawozdanie z działalności naukowo-dydaktycznej Instytutu Teologicznego. Ksiądz Rektor poinformował, że w ubiegłym roku akademickim w Instytucie studiowało 250 osób. Zajęcia dydaktyczne prowadziło 35 wykładowców, w tym 5 profesorów tytularnych, 2 profesorów uczelnianych. Prowadzonych było 15 seminariów naukowych z różnych dyscyplin teologicznych, a stopień magistra teologii uzyskało 44 absolwentów. Instytut rozpoczyna nowy rok akademicki liczbą 276 studentów.
Przedstawieni zostali również nowi wykładowcy: ks. dr Marian Szymonik - wykładowca historii filozofii nowożytnej i współczesnej, ks. dr Jacek Reczek - wykładowca teologii moralnej i ks. dr Sławomir Zabraniak - wykładowca historii starożytnej Kościoła.
Szczególnym wydarzeniem inauguracji było uroczyste ślubowanie studentów I roku przeprowadzone przez prorektora ks. dr. Jana Sambora. W grono studentów I roku zostały włączone 52 osoby.
Po zakończeniu immatrykulacji Ksiądz Arcybiskup wręczył absolwentom dyplomy magisterskie, a ks. prof. dr hab. Jan Kowalski wygłosił wykład inauguracyjny Chrześcijaństwo wiosną Europy, w którym mówił m.in., że chrześcijaństwo i Europa to rzeczywistości wewnętrznie ze sobą powiązane w swym istnieniu, działaniu i przeznaczeniu. Podkreślił również wpływ chrześcijaństwa na jedność Europy, która jest wspólnotą ducha.
Na zakończenie Pasterz Archidiecezji częstochowskiej skierował do wszystkich przybyłych na inaugurację swoje słowo końcowe, po którym uroczyście odśpiewano Gaudeamus igitur.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51
O. Wojciech Kowalski, jezuita

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Opole Lubelskie. Wierni Chrystusowi

2024-04-25 17:51

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim