Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś: Im jest trudniej, tym bardziej kogoś potrzebujesz

Justyna Kunikowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Im jest trudniej, tym bardziej kogoś potrzebujesz. Nie ulegajcie takiemu myśleniu, że doświadczenie wiary jest indywidualistyczne. Jest osobiste, ale potrzebujecie realnych wspólnot. Fantastyczne są wspólnoty kobiet w Kościele! Nie dajcie sobie wmówić, że to jest niepotrzebne – mówił do kobiet abp Grzegorz Ryś podczas rekolekcji wielkopostnych. 

W Łodzi trwają dwudniowe rekolekcje wielkopostne dla kobiet, które prowadzi abp Grzegorz Ryś. Podczas pierwszego dnia metropolita łódzki odniósł się do orędzia Ojca Świętego na tegoroczny Wielki Post. – Bardzo chciałbym, abyście przeżyły to, że Bóg was zaprasza do relacji ze sobą i że Kościół jest wtedy po myśli Bożej, jak was zaprasza do relacji z Bogiem, na spotkanie z Nim. Nie chodzi o to, że wiara mężczyzn jest trudniejsza, a kobiet łatwiejsza albo że mężczyźni w swojej wierze stoją przed wielkimi wyzwaniami, a kobiety małymi. I każdy i każda z nas mamy swoje wyzwania we wierze, trudności, ale też jest tak, że Bóg żadnej naszej relacji nie traktuje jako zwyczajnej, oczywistej, o co nie miałby ochoty zabiegać. Jest zakochany w każdym i każdej z nas i nas zaprasza do relacji – podkreślił abp Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważną sprawą poruszoną w nauce było podejmowanie różnorodnych tematów podczas rekolekcji. Nie można do kobiecej kwestii sprowadzać tylko zagadnień domu, wychowywania dzieci czy aborcji. – Dlaczego miałoby być tak, że w Kościele jest tylko kilka tematów, na które z wami warto rozmawiać? Jest orędzie papieża na Wielki Post i kanwą dla tego orędzia jest wydarzenie przemienienia pańskiego. Papież mówi, że właśnie rekolekcje wielkopostne są dla nas wydarzeniem przemienienia w naszym życiu, swoistą wędrówką na Górę Tabor i ma ona dwa wymiary. Dotyczy najpierw osobistej wiary każdego z nas, a więc ma wymiar osobistej ascezy, wysiłku, ale też mówi, że w tym czasie, który Kościół przeżywa, to ta wędrówka jest wspólną wędrówką Kościoła na drodze przemiany, którą papież nazywa procesem synodalnym – wyjaśnił duszpasterz. Droga może być czasem osobistego nawrócenia i jednoczenia wspólnoty. Papież mówi ze w tym wydarzeniu ewangelicznym Jezus wziął trzech uczniów osobno. To, co w rekolekcjach ważne, to żeby mieć momenty, w których jesteśmy z Jezusem osobno. – To osobno nie oznacza wyłącznie, indywidualistycznie, samotnie, ja i Jezus, bo jak widzicie, wziął ze sobą trzech uczniów, taką minimalną wspólnotę. Rekolekcje zawsze przezywamy jakś we wspólnocie, w odniesieniu do innych, ale w tym, że wziął ich osobno, to papież mówi, że to jest moment odejścia od tego, co codzienne, rutynowe, żmudne, nudne – tłumaczył sens oderwania się od mechanicznego przezywania życia. – Wtedy widać, że to osobno nie oznacza wprost samotnie. Raczej trzeba by było powiedzieć - osobno to znaczy nie w tłumie – podkreślił. Istotne jest odejście choć na chwilę od tłumu. Wielokrotnie wiąże się to z podjęciem pewnej ascezy. Tak, jak wejście na górę jest wymagające, nieodłączne z wysiłkiem, zmęczeniem, tak spotkanie z Jezusem może być trudne, postulujące większego skupienia. - Im jest trudniej, tym bardziej kogoś potrzebujesz. Nie ulegajcie takiemu myśleniu, że doświadczenie wiary jest indywidualistyczne. Jest osobiste, ale potrzebujecie realnych wspólnot. Fantastyczne są wspólnoty kobiet w Kościele! Nie dajcie sobie wmówić, że to jest niepotrzebne – mówił do kobiet abp Grzegorz Ryś. Trud wchodzenia na górę wiąże się z celem, którym ostatecznie jest piękny widok, czyli inne postrzeganie rzeczywistości, punkt widzenia.

Reklama

Na Górze Tabor Jezus spotyka Mojżesza i Eliasza. Papież w orędziu pisze, że stanowią oni pewną tradycję dla Chrystusa. Mojżesz i Eliasz symbolizujący prawo i proroków są też osobami, które doświadczyły odrzucenia, nie porzuciły Boga, są ważni dla Jezusa, gdyż przez nich czerpie zakorzenienie w Bogu, który trwa w momencie odrzucenia i chroni przed upadkiem. - Nawet Jezus potrzebuje zakorzenienia, nawet Jezus potrzebuje tradycji. Jaki jest najważniejszy nurt tradycji w Kościele? W Drugim Liście św. Pawła do Tymoteusza Paweł pisze: „Pamiętam wiarę, jaka zagościła najpierw u twojej matki i u twojej babki, a jestem pewien, że mieszka też i w tobie.”. Najważniejszy nurt tradycji to w przypadku Tymoteusza wiara jego matki i babki – powiedział metropolita łódzki.

Reklama

Na zakończenie duchowny podkreślił, że nikt nie potrafi żyć bez tradycji. – Jak ktoś ma tyle lat, co każdy i każda z was, to musi usłyszeć takie pytanie na rekolekcjach: Dla kogo jesteście korzeniem wiary? – pytał kobiety łódzki pasterz.  

W procesie Taboru – wchodzenia na górę ważne jest podziękowanie Bogu za tych, którzy dla nas byli korzeniami. – Tradycja to jest żywy przekaz wiary, który idzie z pokolenia na pokolenie i ty się w tym życiu możesz odnaleźć, z tego przekazu wyciągasz wnioski, co z tym chcesz robić dalej. Tradycja jest zawsze z racji na przyszłość, nie na przeszłość. Tradycja chroni przed stagnacją – podsumował abp Grzegorz Ryś.  

Dziś wieczorem odbędzie się drugie spotkanie, podczas którego metropolita łódzki podejmie temat dwóch poleceń wypowiedzianych na Górze Tabor przez przez Boga Ojca i Jezusa do uczniów.  

Podziel się:

Oceń:

2023-02-24 10:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Umarłych pogrzebać – przekazanie karawanu do transportu poległych na Ukrainie

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst