Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś: Musisz umierać, żeby żyć

Justyna Kunikowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Wstań i idź! Doświadczenie Taboru miało przygotować uczniów na to, co ich czeka w Jerozolimie. Słuchanie Jezusa w takich momentach jak ten, co przezywamy jest po to, żebyśmy się sprawdzili w zwykłym życiu, bo to normalne życie wymaga od nas niejednokrotnie myślenia, działania paschalnego. Musisz umierać, żeby żyć - mówił do kobiet abp Grzegorz Ryś w drugim dniu rekolekcji.

Podczas drugiego dnia rekolekcji dla Duszpasterstwa Kobiet Archidiecezji Łódzkiej metropolita łódzki wyjaśnił dwa poleceniach, które pojawiają się na Górze Tabor. Pierwsze, wypowiedziane przez Ojca, to „Jego słuchajcie”. Jezus został nazwany umiłowanym Synem, ale wielokrotnie pojawiają się nas wątpliwości w momencie, w którym Jezus idzie na krzyż, zostaje skazany na śmierć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież Franciszek w słowie na Wielki Post zaznaczył, że Pan przemawia do nas w słowie Bożym, które czytane jest podczas Mszy św., poprzez ubogich, a także poprzez ludzi tworzących wspólnotę Kościoła – Papież mówi, że post jest czasem łaski, o ile słuchamy Jezusa. Jak Go można słuchać? Na trzy sposoby: słuchać słowa w liturgii, słuchać Jezusa w siostrach i braciach potrzebujących, i słuchać w siostrach i braciach w Kościele. To znaczy Jezus, który mówi, jest z nami obecny jako żyjący Pan jakby na trzy sposoby – wyjaśnia duchowny.

Reklama

Metropolita łódzki tłumacząc te trzy aspekty, podkreślił, że słuchanie słowa w liturgii jest czymś innym niż czytanie Pisma Św. – Jak czytam sam Pismo Święte, to jestem bardzo nastawiony na tekst, a kiedy tego tekstu słucham w liturgii, przede wszystkim we Mszy św., to jestem nastawiony na osobę - Jezus mówi teraz, to, o czym mówi, właśnie się dzieje, dlatego jest tak ważne słuchać słowa żyjącego Jezusa w liturgii – podkreślił abp Ryś.

Okres Wielkiego Postu jest nie tylko szansą na odczytywanie znaków za pośrednictwem ludzi potrzebujących, ale także zauważenie działania Boga we wspólnocie Kościoła, we wzajemnym słuchaniu, którego istota nieustannie podejmowana jest na drodze synodalnej. – To brzmi dobrze, ale może warto zadać sobie pytanie, kogo ja w tym Kościele słucham, w kim w Kościele widzę Jezusa, który do mnie mówi? To pytanie przekłada się na inne: z kim się Jezus utożsamia w Kościele? – pytał duszpasterz.

Reklama

W Ewangelii św. Marka Jezus podczas kłótni uczniów Jezus utożsamia się z tym, który jest ostatni. Św. Hieronim, tłumacząc Pismo Święte, definiuje słowo „ostatni” jako „najnowszy”. – Są ludzie, których nie słuchamy, co najwyżej słuchamy pobłażliwie, ale w takim kluczu „wychowam cię, poprowadzę cię, odpowiem ci”. A jeśli w tych pytaniach tej najmłodszej jest głos Jezusa? Jeśli Jezus mówi głosem tej nowicjuszki? Myślę, że przez wiele dziesiątków lat tak też było z kobietami. W Kościele w kobietach Jezusa się nie rozpoznaje, jak one mówią o tym, co w Kościele ważne. Ale Jezus mówi, że bardzo utożsamia się z tym, kto jest ostatni. Jest bardzo ważne pytanie, kogo my słuchamy w Kościele i czy my widzimy Jezusa, który jest przemawiający w tych najmniejszych, takich, których my uważamy za najmniejszych, ustawiamy ich w kolejce jako ostatnich, Jezus tam świetnie się czuje w tym gronie – podkreślał.

Metropolita łódzki wyjaśnił także drugie polecenie: „Wstańcie i nie lękajcie się”, które stanowi słowa posłania z Góry Tabor stanowiącej miejsce przygotowania, wyciszenia, zastanowienia. Powołując się na papieża, abp Ryś wyjaśnił, że – najpiękniejszy czas rekolekcyjny jest po to, żeby wstać i bez strachu zejść w rzeczywistość, w której żyjemy. To jest Jezusowe polecenie: Wstań i idź! Doświadczenie Taboru miało przygotować uczniów na to, co ich czeka w Jerozolimie. Słuchanie Jezusa w takich momentach jak ten, co przezywamy jest po to, żebyśmy się sprawdzili w zwykłym życiu, bo to normalne życie wymaga od nas niejednokrotnie myślenia, działania paschalnego. Musisz umierać, żeby żyć – podsumował abp Grzegorz Ryś.

Materiały video z dwóch dni rekolekcji wielkopostnych dostępne są na stronie www.facebook.com/duszpasterstwokobiet oraz www.youtube.com/@archidiecezjalodzka 

Podziel się:

Oceń:

2023-02-25 17:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Szturm modlitewny potrzebny od zaraz

Archiwum Ruchu Światło - Życie

Więcej ...

Modlitwa o dobry wybór prezydenta

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Watykan/ Papież Leon XIV w papamobile objeżdża plac Św. Piotra przed inauguracją pontyfikatu

2025-05-18 09:26

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Papież Leon XIV wsiadł w niedzielę po raz pierwszy do papamobile i przed mszą inaugurującą jego pontyfikat objeżdża plac Świętego Piotra, pozdrawiając dziesiątki tysięcy wiernych z całego świata. Powiewają flagi wielu krajów, wśród nich polskie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...

Kościół

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Wiara

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Osobisty trener kardynała Prevosta:

Leon XIV

Osobisty trener kardynała Prevosta: "W siłowni nikt nie...

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Leon XIV

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Wiadomości

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...