Castel Gandolfo
Zagrali muzycy z Lutomierska
Reklama
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny swoje imieniny obchodzi sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. W tym roku miały one akcent polski. W ogrodach w Castel Gandolfo z krótkim koncertem wystąpiła Orkiestra i Chór Męski Salezjańskiej Szkoły Muzycznej II stopnia z Lutomierska pod dyrekcją ks. Kazimierza Dąbrowskiego. Kard. Bertone przyjął gości w pobliżu Villa Barberini, letniej rezydencji sekretarzy stanu. Polscy goście mieli wyjątkową okazję zwiedzić piękne ogrody papieskie, zwykle niedostępne dla zwiedzających. Młodzież wykonała kilka marszy na orkiestrę, w tym „American” i „White Roses”, a także „O Fortuna” Piotra Jańczaka oraz kompozycję „Vivat.” Ksiądz Kardynał podziękował artystom za występ i życzył wielu sukcesów. Zdradził również, że pochodzi z rodziny uzdolnionej muzycznie i sam także uczył się gry na instrumentach. - Muzyka pomaga w rozwiązywaniu problemów egzystencjalnych - dodał kard. Bertone.
Uczniowie, na zaproszenie ks. prob. Waldemara Niedziółki SDB, zaśpiewali wcześniej na Mszy św. tradycyjnie odprawianej 15 sierpnia przez Ojca Świętego w kościele parafialnym pw. św. Tomasza, Biskupa z Villanova, mieszczącego się przy Rynku w centrum Castel Gandolfo. Polska młodzież zagrała również na osobistą prośbę Ojca Świętego w czasie południowej modlitwy „Anioł Pański”.
Św. Tarcisio - chrześcijański męczennik z połowy IV wieku, patron ministrantów, oddał życie w młodym wieku za Eucharystię. Właściwe jego imię brzmiało „Tarsicio”, co oznaczało „pochodzący z Tarsu”.
Anna Artymiak
Siewca wyszedł siać
Benedykt XVI naucza
Witam obecnych tu, w Castel Gandolfo, Polaków. Szczególnie pozdrawiam wiernych zgromadzonych na Jasnej Górze i w sanktuariach maryjnych w Polsce. Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej przypomina nam, że niebo jest naszą ojczyzną. Tam jest cel naszej ziemskiej wędrówki. Niech ta uroczystość będzie dla was okazją, by w duchu wiary Ojców raz jeszcze odnowić swoje osobiste zawierzenie, jak również rodzin i całego narodu, Niepokalanej Matce.
Castel Gandolfo, 15 sierpnia 2009 r.
Witam pielgrzymów polskich. Sierpień to czas żniw. Dziękujemy Bogu za dar chleba, za Eucharystię, pokarm dla duszy i za chleb powszedni, pokarm dla ciała. Niech Bóg błogosławi tegoroczne plony ziemi i ludzi, którzy je w trudzie zbierają. Otwórzmy nasze serca, by dzielić się chlebem z potrzebującymi braćmi. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Do Polaków podczas audiencji generalnej, 19 sierpnia 2009 r.
Program wizyty
Ojciec Święty odwiedzi Viterbo i Bagnoregio
Papież odwiedzi w niedzielę 6 września dwa włoskie miasta położone w regionie Lacjum. Na pokładzie helikoptera Ojciec Święty opuści Castel Gandolfo i o godz. 9 przybędzie do Viterbo. Odwiedzi Pałac Papieży, m.in. salę najdłuższego w historii konklawe. Kardynałowie potrzebowali aż trzech lat (1268-1271), by wybrać nowego papieża. Oburzony lud zamurował ich w pałacu, rozmontował dach i trzymał o chlebie i wodzie, aby przyspieszyć wybór. Następnie na błoniach Valle Faul u stóp pałacu Benedykt XVI odprawi Mszę św., w czasie której wygłosi homilię i odmówi z wiernymi modlitwę „Anioł Pański”. Po obiedzie zatrzyma się przy sanktuarium św. Róży i odwiedzi sanktuarium maryjne Madonna della Quercia.
O godz. 17.20 Ojciec Święty przyleci helikopterem do Bagnoregio, gdzie pomodli się przy relikwiach św. Bonawentury w katedrze św. Mikołaja. Następnie wygłosi przemówienie do mieszkańców miasta na placu św. Augustyna. O godz. 18.30 Papież odleci helikopterem do Castel Gandolfo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na blogach piszą
Odbył się głośny koncert piosenkarki, która w niezwykle subtelnym stylu przyjęła jako pseudonim imię „Madonna”. Myślę, że nie muszę przypominać (i raczej nikt nie będzie się o to spierał), że spora część jej kariery opierała się na prowokacji i wywoływaniu kontrowersji także w sferze religijnej. Zresztą już sama sceniczna „ksywa” o tym świadczy. Oczywiście, nie mogło obyć się bez kontrowersji również przy okazji koncertu w Polsce. Cóż, nieważne jak mówią, byleby mówili. Przypuszczam że i sama gwiazda i organizatorzy koncertu na taki właśnie rozgłos liczyli. Tak budowała swoją karierę od początku i nic dziwnego, że tak ją kontynuuje w wieku (prawie) emerytalnym. Zaciekawiła mnie w tym wszystkim troszkę inna sprawa. A mianowicie, wściekłe (niekiedy) protesty przeciwko... prawu do protestowania.
Blog ks. Łukasza
Papież spotka się ze swymi uczniami
Benedykt XVI spotka się 29 sierpnia w Castel Gandolfo ze swymi byłymi doktorantami, tzw. Ratzinger Schülerkreis. Tematem tegorocznych obrad tego gremium będzie problem misji. Międzynarodowe grono byłych studentów ks. prof. Josepha Ratzingera zawiązało się w okresie jego działalności w Ratyzbonie. Od 1977 r. po mianowaniu ich profesora arcybiskupem Monachium postanowili spotykać się każdego roku na krótkim sympozjum naukowym. Zazwyczaj dyskusjom przewodniczy arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn OP. Dotychczas omawiano m.in. takie problemy, jak: relacje z islamem, stworzenie a ewolucja, relacja między Jezusem Ewangelii a Jezusem historii, ze szczególnym uwzględnieniem Pasji.
Rok Kapłański
Św. Jan Maria Vianney powiedział
Dobrzy chrześcijanie, którzy pracują nad zbawieniem i dbają o zaspokojenie potrzeb swojej duszy, zawsze są szczęśliwi i zadowoleni. Cieszą się już w tym życiu zadatkiem przyszłego szczęścia. Ludzie ci będą szczęśliwi przez całą wieczność. Źli chrześcijanie zaś, którzy idą na potępienie, są godni pożałowania: stale narzekają, są smutni i robią z siebie strasznie nieszczęśliwych. Tacy też będą przez całą wieczność.