Reklama

GRAZIAKO

Zmarł ks. prof. Stanisław Olejnik – nestor polskich teologów moralistów

2014-04-16 14:59

ks. an (KAI) / Kalisz / KAI

W wieku prawie 94 lat i w 70. roku kapłaństwa zmarł 16 kwietnia we Włocławku wybitny polski teolog moralista ks. inf. prof. dr hab. Stanisław Olejnik. Był on kapłanem diecezji włocławskiej, wieloletnim wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, bardzo zasłużonym dla odnowy teologii moralnej w Polsce po Soborze Watykańskim II; cieszący się przyjaźnią i cenił go bł. Jan Paweł II.

Msza św. pogrzebowa będzie odprawiona w środę 23 kwietnia br. o godz. 10 w katedrze włocławskiej, po czym - zgodnie ze swoją wolą - Zmarły zostanie pochowany na cmentarzu w Kaliszu. Tam też w Bazylice Św. Józefa tego samego dnia o godz. 16 rozpocznie się będzie Msza święta, po czym na Cmentarzu Tynieckim przy ul. Łódzkiej odbędzie się pogrzeb.

Ksiądz infułat Stanisław Olejnik urodził się 28 kwietnia 1920 roku w Kaliszu. Świadectwo dojrzałości otrzymał po ukończeniu Gimnazjum im. Adama Asnyka. 23 grudnia 1944 roku przyjął święcenia kapłańskie na Jasnej Górze w Częstochowie i tam do ostatnich lat starał się przeżywać kolejne rocznice święceń. Studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego ukończył doktoratem w 1948 roku, a dwa lata później został wykładowcą na tymże Wydziale. W 1954 roku na podstawie rozprawy "Eudajmonizm. Studium nad podstawami etyki" został habilitowany na tej uczelni w zakresie etyki i teologii moralnej.

Reklama

Prowadził rozległą działalność naukową, badawczą i dydaktyczną na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii w Warszawie, a w latach 1958–68 na KUL-u. Od 1953 do 2002 był profesorem Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1973, a profesora zwyczajnego - w 1980 roku. Na Wydziale Teologicznym ATK w Warszawie był przez dwie kadencje prodziekanem i dziekanem.

Dużo podróżował po świecie, gdyż zawsze Go to pasjonowało. Uczestniczył w wielu międzynarodowych zjazdach teologicznych. W latach 1968–73 wchodził w skład Międzynarodowej Komisji Teologicznej w Rzymie. Był przewodniczącym Sekcji Teologów Moralistów w Polsce (1964-75), członkiem Komisji ds. Nauki Katolickiej Episkopatu Polski (1967–75) i Rady naukowej Episkopatu (1974-87).

Ogłosił przeszło 150 prac naukowych i popularno-naukowych (w tym 28 książek) z zakresu filozofii i teologii, a zwłaszcza teologii moralnej. Najważniejszą jego publikacją jest 7-tomowe dzieło "Dar – Wezwanie – Odpowiedź. Teologia Moralna", które ukazywało się w latach 1988–94.

Tagi:
odszedł do Pana

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

„Niedziela” u ks. Soboty

„Niedziela” u ks. Soboty

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem