Reklama

Polska

Zmarł ks. prof. Stanisław Olejnik – nestor polskich teologów moralistów

GRAZIAKO

W wieku prawie 94 lat i w 70. roku kapłaństwa zmarł 16 kwietnia we Włocławku wybitny polski teolog moralista ks. inf. prof. dr hab. Stanisław Olejnik. Był on kapłanem diecezji włocławskiej, wieloletnim wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, bardzo zasłużonym dla odnowy teologii moralnej w Polsce po Soborze Watykańskim II; cieszący się przyjaźnią i cenił go bł. Jan Paweł II.

Msza św. pogrzebowa będzie odprawiona w środę 23 kwietnia br. o godz. 10 w katedrze włocławskiej, po czym - zgodnie ze swoją wolą - Zmarły zostanie pochowany na cmentarzu w Kaliszu. Tam też w Bazylice Św. Józefa tego samego dnia o godz. 16 rozpocznie się będzie Msza święta, po czym na Cmentarzu Tynieckim przy ul. Łódzkiej odbędzie się pogrzeb.

Ksiądz infułat Stanisław Olejnik urodził się 28 kwietnia 1920 roku w Kaliszu. Świadectwo dojrzałości otrzymał po ukończeniu Gimnazjum im. Adama Asnyka. 23 grudnia 1944 roku przyjął święcenia kapłańskie na Jasnej Górze w Częstochowie i tam do ostatnich lat starał się przeżywać kolejne rocznice święceń. Studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego ukończył doktoratem w 1948 roku, a dwa lata później został wykładowcą na tymże Wydziale. W 1954 roku na podstawie rozprawy "Eudajmonizm. Studium nad podstawami etyki" został habilitowany na tej uczelni w zakresie etyki i teologii moralnej.

Reklama

Prowadził rozległą działalność naukową, badawczą i dydaktyczną na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii w Warszawie, a w latach 1958–68 na KUL-u. Od 1953 do 2002 był profesorem Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1973, a profesora zwyczajnego - w 1980 roku. Na Wydziale Teologicznym ATK w Warszawie był przez dwie kadencje prodziekanem i dziekanem.

Dużo podróżował po świecie, gdyż zawsze Go to pasjonowało. Uczestniczył w wielu międzynarodowych zjazdach teologicznych. W latach 1968–73 wchodził w skład Międzynarodowej Komisji Teologicznej w Rzymie. Był przewodniczącym Sekcji Teologów Moralistów w Polsce (1964-75), członkiem Komisji ds. Nauki Katolickiej Episkopatu Polski (1967–75) i Rady naukowej Episkopatu (1974-87).

Ogłosił przeszło 150 prac naukowych i popularno-naukowych (w tym 28 książek) z zakresu filozofii i teologii, a zwłaszcza teologii moralnej. Najważniejszą jego publikacją jest 7-tomowe dzieło "Dar – Wezwanie – Odpowiedź. Teologia Moralna", które ukazywało się w latach 1988–94.

2014-04-16 14:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: zmarł kard. Serafim Fernandes de Araújo

L.C.Nottaasen / Foter.com / CC BY

W wieku 95 lat zmarł 8 października brazylijski kardynał Serafim Fernandes de Araújo, emerytowany metropolita Belo Horizonte.

Więcej ...

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale zabraniają przyjmowania komunii

2020-05-28 13:38

Adobe.Stock.pl

Urzędnicy w hrabstwie Howard w amerykańskim stanie Maryland pozwolili na otwarcie kościołów, ale zabronili podczas liturgii spożywać komukolwiek komunii świętej, co w istocie dla katolików oznacza zakaz celebracji mszy św. Władze powołują się na zasady zdrowia publicznego dla miejsc kultu zakazujące dystrybucji i konsumpcji jakichkolwiek pokarmów lub napojów w ramach nabożeństwa.

Więcej ...

Maj z Maryją #29

2020-05-29 07:07

aspekty.niedziela.pl

Módlmy się do Maryi - Nadziei grzesznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...