Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komentarz

Antychrześcijański kontynent

Azja jest kontynentem o najmniejszej obecności chrześcijańskiej, co mogłoby sugerować, że chrześcijańscy misjonarze, obecni na kontynencie od kilkuset lat, nie osiągnęli ewangelizacyjnego sukcesu. Ale jak mogli go odnieść, gdy spotykali się i spotykają po dziś dzień z wielką wrogością. Na 52 państwa azjatyckie aż w 32 albo w ogóle zabrania się działalności misjonarskiej, albo w bardziej lub mniej brutalny sposób się ją utrudnia. Azja jest kontynentem, na którym prawo do wolności religijnej w większości państw jest nadal tylko abstrakcją i zobowiązaniem obecnym jedynie na papierze.
Chrześcijanie mieszkający w Azji mają żal do swoich braci z Zachodu, że niespecjalnie przejmują się ich losem. Owszem, czasem słyszy się z ust politycznych liderów głosy potępienia, ale tylko wtedy, gdy opresje dotkną chrześcijan w Pakistanie czy w innym państwie muzułmańskim. Trzeba nawet przyznać, że w takich przypadkach politycy wypowiadają się chętnie, tyle że nie o los uciemiężonych im chodzi. To tylko pretekst do wygłoszenia kolejnej tyrady wymierzonej w imigrantów.
O wiele rzadziej, a prawdę powiedziawszy - w ogóle, liderzy zachodniego świata biorą w obronę prześladowanych chrześcijan w państwach komunistycznych: w Chinach, Laosie czy Wietnamie. Tutaj wolą milcząco akceptować działania władz. Nietrudno zrozumieć dlaczego. Nic nie można ugrać, a stracić całkiem sporo. Grosza.

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Białoruś

Pielgrzymka Grodno - Roś

Na Białorusi w diecezji grodzieńskiej - w miejscowości Roś, oddalonej o 70 km od Grodna, znajduje się zabytkowe sanktuarium Pana Jezusa Frasobliwego, które w 2008 r. obchodziło jubileusz 200-lecia konsekracji. Siedem lat temu młodzież grodzieńska postanowiła, że dołoży wszelkich starań, aby odrodził się ruch pielgrzymkowy do tego sanktuarium. Pierwsza piesza pielgrzymka, zorganizowana wtedy spontanicznie, liczyła 25 uczestników. W dniach 31 lipca - 3 sierpnia br. odbyła się już ósma pielgrzymka z Grodna do Rosia, w której wzięło udział 25 parafii z całej diecezji grodzieńskiej, a liczba pielgrzymów przekroczyła 250 osób.
Uroczystości w Rosiu rozpoczęły się 1 sierpnia 2009 r., gdzie została odprawiona Msza św. dla pielgrzymów, których telefonicznie pozdrowił abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski. Pielgrzymkę zwieńczyła 2 sierpnia uroczysta Suma pod przewodnictwem bp. Aleksandra Kaszkiewicza, ordynariusza grodzieńskiego, a zarazem przewodniczącego Episkopatu Białorusi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kl. Jerzy Martinowicz

Kuba

W dniu Patronki wyspy

Kuba przeżywa głęboki kryzys moralny i społeczny. Mówił o nim arcybiskup stolicy tego kraju kard. Jaime Ortega podczas Mszy św. na zakończenie procesji, w której tysiące Kubańczyków przeszły 8 września przez centrum miasta. Zwrócił uwagę na takie problemy, jak rozwiązłość seksualna, brak zaangażowania społecznego, pijaństwo, a nawet zabójstwa księży na tle rabunkowym. Narodzenie Matki Bożej obchodzi się tam jako święto Patronki wyspy - Maryi z Cobre, której sanktuarium znajduje się w diecezji Santiago de Cuba.

Ludzie

Mike Bongiorno

Radio Watykańskie oddało hołd słynnemu prezenterowi włoskiej telewizji Mike’owi Bongiorno, który zmarł 10 września w wieku 85 lat. Nazwano go „kamieniem milowym” w historii włoskiej telewizji. Wspominając tę barwną postać, rozgłośnia papieska położyła nacisk na jego działalność w czasie II wojny światowej, gdy jako łącznik pośredniczył w kontaktach partyzantów z aliantami. - Aresztowany przez gestapo i wywieziony do obozu w Mauthausen, uwolniony został przed końcem wojny dzięki wymianie jeńców między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami - przypomniało Radio Watykańskie. Rozgłośnia nawiązała także do głośnego eseju Umberta Eco, zatytułowanego „Fenomenologia Mike’a Bongiorno”, w którym znany semiolog analizował technikę komunikacji wielkiego konferansjera.
Wiele agencji sięgnęło do niedawnego wywiadu prezentera dla jednego z portali katolickich, w którym nazwał Jana Pawła II - którego poznał osobiście - „gigantem naszych czasów”, a jego następcę, Benedykta XVI - „rasowym mistrzem”.
Bongiorno urodził się w Nowym Jorku i do 2003 r. miał obywatelstwo amerykańskie.

Reklama

Cudzysłów

Będąc w Auschwitz, musimy zarazem myśleć o przyszłości. Po dokonaniu catharsis, oczyszczenia pamięci, musimy wspólnie budować przyszłość tak, aby podobna zbrodnia nigdy się nie powtórzyła.
Kard. Paul Poupard

Należy zauważyć, że w naszym Kościele następuje zmiana pokoleniowa - odchodzą ludzie, których religijność kształtowała się jeszcze w czasach wolności przed II wojną światową. Obecne średnie pokolenie wzrastało już w czasach komunistycznych i nie miało możliwości zdobycia normalnej edukacji religijnej.
Bp Dominik Duka

Krótko

Kolejny - 13. polski żołnierz zginął w Afganistanie. 10 września w trakcie wymiany ognia z afgańskimi rebeliantami został śmiertelnie postrzelony st. szer. Piotr Marciniak. Czterech innych polskich żołnierzy zostało rannych. Polacy spieszyli na pomoc amerykańsko-afgańskim siłom zaatakowanym przez talibów.

55 mld dolarów kosztowała broń zakupiona na całym świecie w ubiegłym roku. Liderem wśród eksporterów są Stany Zjednoczone, które sprzedały militaria za 38 mld dolarów. Na drugim miejscu tej listy znalazły się niespodziewanie Włochy, a dopiero na trzecim Rosja.

W świecie zachodnim coraz częściej słychać głosy o konieczności zakończenia misji wojskowej w Afganistanie. Przywódcy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii chcą w ciągu kilku tygodni zwołać konferencję międzynarodową, która zajmie się tą sprawą.

Francuskie Zgromadzenie Narodowe debatuje właśnie nad pakietem środków do walki z przestępczością finansową. W tym celu chce zlikwidować banknoty o nominale 500 euro. 500 euro to najwyższa kwota, jaka istnieje obecnie w jednym banknocie. A „wszyscy wiemy, że pranie brudnych pieniędzy odbywa się przede wszystkim w gotówce” - wyjaśniają francuscy deputowani.

Afgańska komisja ds. skarg wyborczych orzekła, że znalazła wyraźne dowody fałszerstw wyborczych i nakazała częściowe przeliczenie głosów. Według nadal niepełnych wyników, prowadzi dotychczasowy prezydent Hamid Karzaj.

Europejczycy coraz bardziej lubią amerykańskiego prezydenta Baracka Obamę, ale tylko ci z Zachodu. Europejczycy ze Wschodu patrzą na jego politykę bardziej sceptycznie.

Socjalistyczny premier Hiszpanii José Luis Zapatero podwyższa podatki, by walczyć z rosnącym deficytem budżetowym. Podwyżka ma przynieść budżetowi dodatkowe 15 mld euro.

Niemiecki Bundestag przyjął uchwałę, która daje posłom nie tylko prawo kontroli poczynań niemieckiego rządu, ale i prawo blokowania wszystkiego, co się nie spodoba narodowemu parlamentowi.

Polski michalita o. Bogusław Turek został - z nominacji Benedykta XVI - kierownikiem biura w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 45-letni zakonnik jest od 1994 r. pracownikiem tej watykańskiej dykasterii.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wszedł w życie watykański dokument ws. rozeznawania zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-20 08:31

Monika Książek

Wszedł w życie dokument watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary "Normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych". Zawiera on możliwość sześciu różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych od opinii pozytywnej po negatywną - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

Więcej ...

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie