Reklama

Jasna Góra

Młody Kościół - pielgrzymki maturzystów arch. katowickiej i diec. świdnickiej

2023-03-17 16:51
Maturzyści na Jasnej Górze

BPJG

Maturzyści na Jasnej Górze

- Dobrze jest odkrywać drogę życiową na „jasnogórskiej drodze” z Maryją, z Nią cieszyć się wspólnotą młodego Kościoła – podkreślali dziś maturzyści. Przyjechali uczniowie arch. katowickiej i diec. świdnickiej, rozmawiali też o ewangelizacji w mediach społecznościowych. Abp Wiktor Skworc podziękował młodzieży za ich zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Maturzyści zapewniali o swoim szacunku do św. Jana Pawła II. - Od niego uczymy się miłości do Boga i Ojczyzny - mówili. Uczniowie z jednego ze świdnickich liceów przywieźli jego obraz w geście uznania dla papieża z Polski, ale i protestu przeciw jego dyskredytowaniu.

Z diec. świdnickiej przyjechało pół tysiąca maturzystów. Towarzyszyło im hasło roku duszpasterskiego w Polsce; „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Kościoła doświadczali nie tylko we wspólnocie, ale też o nim rozmawiali, zwłaszcza o niesieniu Dobrej Nowiny w Internecie, obecności katolików w mediach społecznościowych. M.in. „medialnym wymiarze wiary” mówił ks. Rafał Główczyński znany jako "ksiądz z Osiedla".

- Moją intencją jest docieranie do ludzi, których nie ma w kościele. Towarzyszyć im w tym co ich interesuje. Tego typu przekaz to też stawanie twarzą w twarz z realnymi ludzkimi problemami - mówi o swojej aktywności w mediach społecznościowych.

- Naszą obecnością zaświadczamy, że Kościół tworzą też młodzi ludzie - podkreślali maturzyści. Zapewniali o swoim szacunku do św. Jana Pawła II, podkreślając, że jest on i dla nich nie tylko nauczycielem odpowiedzialności za swoje życie, ale i orędownikiem ich spraw w niebie.

Obraz św. Jana Pawła II towarzyszył młodym z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. - Chcemy pokazać, ze papież cały czas jest naszym autorytetem i nie wierzymy w te oskarżenia, które teraz się pojawiają. Dla nas jest to atak na Kościół i próba osłabienia naszych autorytetów - powiedział Paweł Serafin, maturzysta.

- Często pytam młodych, co myślą o atakach na Ojca Świętego i nigdy od nich nie usłyszałem, jakiejś negatywnej opinii. Młodzież zawsze była za św. Janem Pawłem II, dlatego jego obraz postanowiliśmy zabrać na Jasną Górę, jako wizualny znak poparcia, dla wszystkich stojących po stronie prawdy. – powiedział ks. Mirosław Benedyk z Katedry Świdnickiej.

Reklama

Iga z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu podkreśliła, że wielu młodych ludzi potrzebuje teraz poczucia, że należą do wspólnoty i mają swoje miejsce w Kościele. - Taki wyjazd pokazuje, że młodzi chcą być na Jasnej Górze i przybliżać się do Boga – podkreśliła maturzystka.

Jej koleżanka Aniela dodała, że bycia we wspólnocie kościoła nauczyła się od św. Jana Pawła II. - Powinniśmy uczyć się od niego jakimi wartościami się kierować i jak żyć - zauważyła uczennica.

Iga dodała, że od świętego papieża chce uczyć się wytrwałości i odpowiedzialności ponieważ od samego początku swojego życia zmagał się z wieloma przeciwnościami. - Dzięki niemu wiem, że nigdy nie jestem sama i mam swojego patrona, który za nami oręduje – powiedziała maturzystka.

- Chciałbym żeby młodzi dzięki Janowi Pawłowi II odkrywali swoją wiarę i uwierzyli, że mogą tworzyć Kościół, by wypłynęli na głębnie i byli świadkiem wiary. Aby w swoim życiu byli autentyczni i szli do przodu, nie patrząc co mówią inni. Życzę im by dawali świadectwo Chrystusa – powiedział ks. Damian Mroczkowski, dyrektor Wydziału Katechetycznego diec. świdnickiej.

O tym, że słuchanie jest pierwszym przejawem miłości, bo od niego wszystko się zaczyna przypomniał maturzystom diec. świdnickiej bp Marek Mendyk. - Największą sztuką jest słuchanie Boga, bo z niego rodzi się zdolność słuchania siebie i innych. Jest sztuką, bo wszyscy z powodu grzechu chorujemy na „zapalenie ucha wewnętrznego”. Kondycja słuchania związana jest z kondycją serca. Jakie serce, takie słuchanie - przekonywał w homilii ordynariusz świdnicki.

Dla młodych z Dolnego Śląska taka pielgrzymka zorganizowana została po raz 19., natomiast uczniowie z Katowic i okolic jako przedstawiciele swojej archidiecezji przyjechali po raz pierwszy, wcześniej przybywali tu ich koledzy w grupach szkolnych w różnym czasie roku szkolnego.

Reklama

Jak przyznał organizator ks. Łukasz Wieczorek, duszpasterz młodzieży w arch. katowickiej tegoroczna pielgrzymka była wyjątkowa, bo pierwsza w historii. – Zaczynamy tworzyć historię, „raczkujemy” w tej kwestii, ale pragniemy, by rok rocznie młodzi przyjeżdżali właśnie tu pomodlić się przed maturą. Co prawda robili to, ale w większości w ramach swoich szkół. Duszpasterstwo młodzieży wyszło z inicjatywą stworzenia wspólnego archidiecezjalnego wydarzenia i oby udało się nam to kontynuować – dodał kapłan.

Młodzieży z arch. katowickiej towarzyszył abp Wiktor Skworc, który podziękował maturzystom szczególnie za ich wielkoduszne zaangażowanie w różnoraką pomoc dla bliźnich, w tym dla uchodźców z Ukrainy.

- Stabilne relacje z Bogiem i drugim człowiekiem są niezbędne do budowania dojrzałego, mocnego człowieczeństwa, a proces ten przebiega zwłaszcza w młodości. Jesteście przyszłością Kościoła i społeczeństwa – mówił hierarcha i dodał, że w wolontariacie najlepiej widać angażowanie się w dobro na rzecz drugiego człowieka, czyli uczęszczanie do „szkoły miłości bliźniego”. - Wielu z was od ponad roku angażuje się w pomoc ofiarom wojny w Ukrainie i jakże Wam za to nie dziękować - wyraził wdzięczność młodzieży. Pomoc świadczoną człowiekowi i czas poświęcony dla potrzebujących abp Skworc nazwał „inwestycją w dobro i pokój”.

Maturzyści z arch. katowickiej spotkali się też twórcami kanału YouTube'owego "Święty Monitor". Była to okazja, by porozmawiać także o Kościele i ewangelizacji w mediach społecznościowych.

Twórcy kanału YT „Święty Monitor” - duszpasterz akademicki w Rybniku ks. Wojciech Iwanecki i moderator rejonowy Ruchu Światło-Życie, katecheta ks. Piotr Piekło, wyjaśnili, że nazwa kanału ma podwójne znaczenie – to imię jednego ze świętych Kościoła katolickiego, często wybierane przez przystępujących do sakramentu bierzmowania, ale także wskazanie na medium, które ma być przedmiotem ewangelizacji i uświęcania.

Reklama

Ks. Wojciech zwrócił uwagę na konieczność obecności Kościoła w przestrzeni medialnej, w tym Internecie. Celem istnienia i działania kanału „Święty Monitor” jest jednak zaproszenie do realu, bo tylko tam Jezus działa przez sakramenty, słowo i we wspólnocie.

W programie był też czas na indywidualną modlitwę w Sanktuarium.

Wiktoria i Magdalena z II LO im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śl. przyznały, że niezwykłym, innym wydarzeniem jest ta pielgrzymka, bo intencja jest związana z egzaminami i przyszłością. Maturzystki odniosły się także do medialnych doniesień o św. Janie Pawle II. Zauważyły, że postać św. Jana Pawła II powinna być bardziej poznawana, a dziedzictwo zgłębiane, także przez młodych.

Pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę potrwa do końca kwietnia.

Maria Bareła, s. Joanna Cybułka @JasnaGóraNews

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Tadeusz Wojda do rolników na Jasnej Górze: trzeba jednoczyć siły i lepiej współpracować

BPJG

- Trzeba jednoczyć siły, lepiej i szerzej współpracować, trzeba lepszego poszanowania produkcji i jej planowania, trzeba, by polskie rolnictwo nie było podzielone czy nawet skłócone, inaczej nie dorównamy rolnictwu na Zachodzie - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Metropolita białostocki przewodniczył głównej Mszy św. dożynkowej. W ogólnopolskim święcie dziękczynienia za plony udział wziął prezydent RP i przedstawiciele polskiej wsi.

Więcej ...

Redaktor naczelny „Niedzieli”: potrzebujemy wierności, cierpliwości i wytrwałości

2023-03-26 21:12

Karol Porwich/Niedziela

– Tak bardzo potrzebujemy w naszych zagmatwanych czasach wierności, cierpliwości i wytrwałości – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 26 marca rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Watykan: Modlitwa papieża o ustanie pandemii sprzed trzech lat zostanie wysłana w kosmos

2023-03-27 14:59

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

10 czerwca satelitą wysłany zostanie w kosmos tekst modlitwy papieża Franciszka o ustanie pandemii. Modlitwę papież wygłosił przed trzema laty, gdy samotnie stał na pustym placu Świętego Piotra. Satelita Spei satelles zostanie wystrzelony z Kalifornii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wielka Brytania: Parlament zakazał modlitwy przed...

Wielka Brytania: Parlament zakazał modlitwy przed...

Wielki Post odkryty na nowo

Kościół

Wielki Post odkryty na nowo

Wielki Post: Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty...

Wiara

Wielki Post: Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty...

Jakim „okiem” patrzę na siebie i innych?

Wiara

Jakim „okiem” patrzę na siebie i innych?

Ks. Dominik Chmielewski odwołany z funkcji moderatora...

Kościół

Ks. Dominik Chmielewski odwołany z funkcji moderatora...

Świadectwo. Wiedziałam, że Matka Boża może wszystko,...

Wiara

Świadectwo. Wiedziałam, że Matka Boża może wszystko,...

Szaflary: bp Muskus odprawił Mszę św. w intencji Marty...

Niedziela Małopolska

Szaflary: bp Muskus odprawił Mszę św. w intencji Marty...

Świadectwo: niech się stanie Twoja wola

Kościół

Świadectwo: niech się stanie Twoja wola

Lekarze ciał i dusz: św. Charbel  i św. Rafka z Libanu

Wiara

Lekarze ciał i dusz: św. Charbel i św. Rafka z Libanu