Reklama

Wspaniały gest rosyjskich prawosławnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym czasie, kiedy rosyjska Duma ostro potępiła uchwałę polskiego parlamentu dotyczącą agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r., przebywała u nas z wizytą 6-osobowa grupa mnichów prawosławnych z diecezji twerskiej. Goście przyjechali na zaproszenie Konferencji Episkopatu Polski, która z radością przychyliła się do ich niezwykłej inicjatywy.
Mnisi wybudują na terenie swego monasteru w Nilo-Stołobieńsku kaplicę pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Centralne miejsce zajmie w niej kopia Ikony Jasnogórskiej. Już samo to wydarzenie zasługiwałoby na uwagę, a tu jest jeszcze głębszy wymiar tej inicjatywy.
Prawosławny klasztor św. Nila znajduje się w Ostaszkowie - jednym z miejsc kaźni Polaków na terenie Związku Radzieckiego po 1939 r. W samym monasterze w początkowym okresie wojny więziono pierwsze grupy polskich jeńców. Mnisi prawosławni chcą uczcić pamięć pomordowanych w ZSRR Polaków. Pragną, aby przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej Polacy i Rosjanie modlili się o przebaczenie i pojednanie.
W ostatnim tygodniu września mnisi z klasztoru św. Nila gościli w Polsce, aby spotkać się z przedstawicielami katolickiej hierarchii, odwiedzić główne miejsca kultu prawosławnego i - przede wszystkim - odebrać na Jasnej Górze z rąk generała Zakonu Paulinów o. Izydora Matuszewskiego i metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka kopię cudownego obrazu Matki Bożej.
O pojednaniu polsko-rosyjskim mówiono u nas dotychczas dość nieśmiało, biorąc pod uwagę dystans sfer politycznych w Rosji. Tymczasem inicjatywa wyszła z kręgów cerkiewnych, na pewno za aprobatą patriarchatu moskiewskiego. Wydaje się, że gest mnichów z klasztoru św. Nila to ważny etap na drodze wiodącej do pojednania między Polakami a Rosjanami. Prawosławni mają podobną wrażliwość i szacunek do męczeństwa jak katolicy w Polsce. Wszak Cerkiew prawosławna w Związku Radzieckim była prześladowana przez reżim komunistyczny w sposób niezwykle okrutny, w stopniu o wiele większym niż nasz Kościół, i w końcu została władzy sowieckiej podporządkowana. Również mnisi z klasztoru św. Nila wiedzą, co to znaczy cierpienie, bo ich poprzedników wypędzono z monasteru, a umieszczonym tam nieletnim przestępcom nakazywano niszczyć zabytkowe freski i symbole religijne.
Na konferencji prasowej w Warszawie przewodniczący delegacji - archimandryta Arkadij powiedział, że ikona Matki Bożej Częstochowskiej łączy prawosławnych i katolików, Polaków i Rosjan. Jej kult jest bowiem bardzo żywy także w Rosji. Nie wiadomo, jak potoczy się dalej proces polsko-rosyjskiego pojednania przy współudziale Cerkwi prawosławnej i Kościoła rzymskokatolickiego. W każdym razie uczyniono dobry początek. Tym bardziej że trudno byłoby o lepszą patronkę tego procesu niż Matka Boża Częstochowska.
Na wspomnianej konferencji sekretarz Episkopatu bp Stanisław Budzik powiedział: - Marzeniem Jana Pawła II było, aby oddychać dwoma płucami: wschodnim i zachodnim. Dzisiaj wzięliśmy pierwszy głęboki oddech.
Słowa prawosławnego archimandryty oraz katolickiego biskupa są najlepszym komentarzem do tej pięknej, bezprecedensowej inicjatywy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Weigel o 1. pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory

2024-05-13 18:50

Ks. Tomasz Podlewski

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. to było 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory - mówił w poniedziałek biograf Jana Pawła II George Weigel. Dodał, że była to rewolucja sumienia, która zapoczątkowała rewolucję polityczną.

Więcej ...

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać.

Więcej ...

XI Majówka w Ogrodach Klasztornych

2024-05-14 16:58
Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Magdalena Lewandowska

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Zapraszamy serdecznie na wyjątkową majówkę w ogrodach klasztoru Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania