Reklama

Festyn w Dziektarzewie

Wspólna praca i zabawa

Niedziela płocka 44/2002

Koncert seminaryjnego zespołu "Fratres", loteria fantowa z kozą jako nagrodą główną, przeciąganie liny przez drużyny z poszczególnych wiosek, a także zawody w rąbaniu drewna - to tylko niektóre atrakcje, jakie spotkały 6 października parafian z Dziektarzewa. Tego dnia odbył się tam festyn parafialny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafianie dziektarzewscy uczestniczyli nie tylko w rozrywkach festynu. Niedziela 6 października była bowiem poświęcona modlitwie o powołania kapłańskie: podczas wszystkich Mszy św. klerycy płockiego Seminarium głosili homilie o tematyce powołaniowej, zachęcając młodych ludzi do pójścia za Chrystusem. Alumnom towarzyszył prefekt ds. studiów w płockim WSD - ks. dr Leszek Misiarczyk.
Między nabożeństwami na parafialnym parkingu został zorganizowany festyn. Zarówno proboszcz parafii ks. Jarosław Kulesza, jak i goszczący w Dziektarzewie przedstawiciele Seminarium, gorąco zapraszali do uczestnictwa w zabawie. "Może niektórych dziwi, że parafia organizuje tego typu imprezy, ale trzeba nam wiedzieć, że na Zachodzie jest to całkiem powszechne zjawisko. Ponieważ poprzedni system usiłował ograniczyć działalność Kościoła tylko do funkcji liturgicznej, dziś musimy nadrabiać zaległości. Byłoby pięknie, gdyby parafia stała się nie tylko centrum życia religijnego, ale także kulturalnego" - mówił w swoim słowie ks. L. Misiarczyk.
Zaczęło się od koncertu muzycznego. Najpierw zabrzmiało mocne uderzenie zespołu "Fratres", a potem utwory w wykonaniu Big Bandu z Zespołu Szkół RCKU w Gołotczyźnie pod dyrekcją Tadeusza Brzeszkiewicza, nauczyciela Szkoły Muzycznej w Ciechanowie, pełniącego jednocześnie funkcję organisty w Dziektarzewie.
Kiedy wybrzmiały już takty muzyki, rozpoczęły się konkurencje sportowe. Wprawdzie rozgrywane dyscypliny nie są jeszcze konkurencjami olimpijskimi, ale upór i wola zwycięstwa stała na pewno na olimpijskim poziomie. Do boju ruszyli najpierw siłacze z poszczególnych wsi, by przeciągać linę. Gorąco zagrzewani przez Księdza Proboszcza, a także przez prowadzącego festyn aktora Macieja Rayzachera (znanego m.in. z serialu "Czarne chmury"), zawodnicy dawali z siebie wszystko. Po mężczyznach reprezentujących poszczególne wsie, przyszła kolej na kobiety, dzieci i seniorów.
Chwila muzyki w wykonaniu obu zespołów wcale nie ostudziła woli walki. Do następnej dyscypliny - rąbania drew - zawodnicy przystąpili z potężnym zapałem i dużą dawką energii. Istotą konkurencji było połączenie szybkości, siły i sprawności. W ciągu 30 sekund zawodnicy mieli za zadanie porąbać spory pniak na jak najwięcej kawałków. Zawody rozpoczęli specjaliści - miejscowi leśnicy. Najwięcej emocji dostarczyło jednak konkurowanie kobiet w tej dyscyplinie. Oklaskiwane przez publiczność panie rąbały pnie niczym zawodowi drwale, osiągając rewelacyjne wyniki. Aplauz zgromadzonych wywołało także przystąpienie do tej wymagającej konkurencji dwóch księży: miejscowego Proboszcza oraz redaktora Niedzieli Płockiej - ks. Adama Łacha. Po zaciętej walce zwycięstwo odniósł (nomen omen) ks. Jarosław Kulesza. Nie trzeba chyba dodawać, że publiczność zaakceptowała ten wynik gromkimi brawami.
Wiele radości przyniosła też loteria fantowa. Za złotówkę można było wygrać wiele wartościowych przedmiotów, a nawet zwierzęta hodowlane: kozę i koguta. Całość festynu osłodził konkurs ciast, upieczonych przez dziektarzewskie parafianki. Bezkonkurencyjny okazał się pleśniak jednej z mieszkanek miejscowości Wylaty i prawdziwe wiejskie ciasto drożdżowe upieczone przez parafiankę z Rybitw.
Festyn wypadł imponująco. Nawet pogoda, mimo niepokojących zapowiedzi synoptyków, nie spłatała żadnego nieprzyjemnego figla, zaś setki parafian z prawdziwą radością wzięły udział w imprezie.
Ta inicjatywa Księdza Proboszcza, dokonana przy pomocy wielu życzliwych ludzi, z całą pewnością przyczyniła się do integracji miejscowego środowiska. Było to widać przy organizacji festynu, w którą włączyli się aktywnie parafianie, a także dyrekcja i młodzież z Gimnazjum w Polesiu. Im wszystkim, jak również prowadzącemu festyn Maciejowi Rayzacherowi Ksiądz Proboszcz pragnie za naszym pośrednictwem gorąco podziękować.
Podobnych inicjatyw jest tu więcej. Warto wspomnieć chociażby o tym, że parafia ufundowała dzieciom z najuboższych rodzin podręczniki za niebagatelną kwotę 6500 zł. Już od ponad roku trwają prace remontowe przy kościele i plebanii. W świątyni założono nowoczesne nagłośnienie i ogrzewanie, a także przygotowano pełną dokumentację, pozwalającą na przeprowadzenie remontu zabytkowego kościoła. Fundamenty świątyni zostaną najpierw osuszone metodą drenażu opaskowego, potem zaś przed parafią stanie zadanie wymiany więźby dachowej wraz z poszyciem dachu. Uporządkowany został teren wokół plebanii, ogrodzono też miejsce pamięci powstańców styczniowych i odnowiono kapliczkę Matki Bożej z inskrypcją z 1864 r. Przy kościele został założony system kanalizacji, pozwalający na skuteczne odprowadzanie wody opadowej od fundamentów kościoła, zaś przy cmentarzu wydzielono i ogrodzono miejsce na składowanie śmieci.
Wszystkie wielkie dzieła duchowe i materialne mogą powstać tylko wtedy, kiedy ludzie przy nich współpracują, wkładając w to całych siebie. Dziektarzewo, podobnie jak wiele innych wspólnot, potwierdza tę prawdę na co dzień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Sekundy, które zmieniają życie

Z archiwum Dariusza Kowaluka

Dariusz Kowaluk zdobył złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w lekkoatletyce, w sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów. Czytelnikom Niedzieli opowiada o swoim życiu, wierze, codziennych treningach, nauce i planach na przyszłość.

Więcej ...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...

Uroczystości odpustowe w Czerwieńsku

2024-04-24 10:54
Po zakończonej Eucharystii wokół kościoła parafialnego przeszła uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha

Waldemar Napora

Po zakończonej Eucharystii wokół kościoła parafialnego przeszła uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha

Parafianie z Czerwieńska 23 kwietnia przeżywali odpust ku czci św. Wojciecha.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w...

Kościół

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec