Reklama

Z psychologią na co dzień

Niedziela lubelska 44/2002

Rodzice, nauczyciele, katecheci oraz księża pracujący w duszpasterstwie powinni w procesie wychowawczym dzieci i młodzieży zwracać uwagę na formowanie dojrzałego, pozytywnego obrazu siebie - jest to bodaj najważniejszą rzeczą w kształceniu osobowości. Tacy w życiu jesteśmy, tak się zachowujemy, jaki mamy obraz siebie, jakie mamy mniemanie o sobie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pewny Siebie

Jednostki Pewne Siebie wybijają się z tłumu. To przywódcy, gwiazdy pierwszej wielkości - przykuwają uwagę tak w sferze publicznej, jak i prywatnej. Gwiazdorskie cechy rodzą się z wysokiego mniemania o sobie, pewności siebie. Ta mistyczna wiara w siebie, połączona z właściwą temu typowi ambicją, potrafi nawet próżne rojenia zmienić w rzeczywistość. Również Pewni Siebie rodzice potrafią swe dzieci uczynić gwiazdorami. Uczą je mierzyć wysoko i rościć pretensje do wszystkiego, co najlepsze. Są dla nich wzorem wysokiej samooceny, ambicji, motywacji, samodyscypliny i sukcesu. Z drugiej strony bardzo Pewni Siebie rodzice mogą nie liczyć się z indywidualnymi cechami i potrzebami dzieci lub nawet ich nie dostrzegać - z góry zakładają bowiem, że jabłko pada niedaleko jabłoni. Nie zawsze stać ich na to, żeby od czasu do czasu zejść ze sceny i pozwolić, aby dziecko poczuło smak sukcesu osiągniętego własnymi siłami. Dzieci skrajnie Pewnych Siebie rodziców wyrastają więc niekiedy na ludzi umiejących kochać, ale żyjących w poczuciu, że sami na miłość nie zasługują.
Pewny Siebie typ osobowości zawsze ukierunkowany jest na cel (podobnie jak Typ Władczy). Ludzie Pewni Siebie dokładnie wiedzą czego chcą - i osiągają to. Wielu z nich przejawia charyzmę, dzięki której potrafią pociągnąć za sobą rzesze. Są ekstrawertykami, nierzadko angażują się w politykę, w wir życia społecznego, charytatywnego, duszpasterskiego. Pewni Siebie na ogół wierzą w siebie i swoje zdolności oraz, że nie znaleźli się na tej planecie przez przypadek. Nie ukrywają swoich ambicji i możliwości. Posiadają wnikliwą świadomość własnych myśli i stanu ducha.
Jednostki Pewne Siebie cechuje silna samokontrola. Energia, z jaką tacy ludzie dążą do swych celów, to rezultat samodyscypliny i umiejętnego powściągania impulsów, które z cechami tymi są w konflikcie. Jeżeli zdarzy im się potknąć, to raczej z powodu zawyżonego mniemania o sobie, niż przez brak opanowania.

Reklama

Praca z pewnymi siebie

Osobowości, które pasują do jednostki Pewnej Siebie, to te, które szczęście znajdują w spełnianiu potrzeb innych. Ludzie Pewni Siebie lubią, gdy się ich potrzebuje. Ludzie ci przy dobrze uformowanej i zdynamizowanej postawie religijnej mogą spełniać pozytywną i twórczą rolę w różnych religijnych grupach oazowych, jak też w środowiskach duszpasterstwa parafialnego. Nawet ludzie Pewni Siebie nie mogą zapomnieć o tym, że każda wspólnota parafialna ma swojego proboszcza, jako gospodarza tej wspólnoty. Wszelkie ruchy religijne, jeżeli chcą przyczynić się do większej chwały Bożej i zapewnić komfort psychiczny człowiekowi w wymiarze przeżyć religijnych oraz uzyskać własną stabilizację, winny być objęte opieką duszpasterską w konkretnej parafii, na terenie której działają.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Narcyz

W drugiej części artykułu scharakteryzujemy osobowość narcystyczną z uwzględnieniem jej zaburzeń. W amerykańskiej psychologii jako narcystyczne zaburzenia osobowości określa się stan patologiczny charakteryzujący się koncentracją na własnej osobie, egocentryzmem, manią wielkości, brakiem empatii oraz skłonnością do manipulowania innymi. Mimo, że osoby z tym zaburzeniem często osiągają wysoką pozycję społeczną, nie znajdują zadowolenia. Ich życie jest zdeformowane przez ich własny sposób myślenia, odczuwania i działania. Wyolbrzymiają swe osiągnięcia i zdolności, oczekują wyjątkowego traktowania. Pochłaniają ich fantazje na temat sukcesu, nieograniczonej władzy, własnej inteligencji i urody, wyidealizowanej miłości i nadzwyczajności. Domagają się nieustannego podziwu. Traktują ludzi instrumentalnie: wykorzystują ich do osiągnięcia własnych celów. Często zazdroszczą innym i są przekonani, że oni im zazdroszczą.

Narcyzm to zaburzenie samooceny

Cierpiący na nie ludzie nie uświadamiają sobie tego, że noszą w głębi duszy tak złe mniemanie o sobie i dlatego rozbudowują ogromne poczucie własnego "Ja", żeby w ogóle móc istnieć. Wielu z nich zachowuje się tak jakby byli najważniejszymi ludźmi w swoim środowisku i jakby każdy musiał uznawać ich uprzywilejowaną pozycję.
Osoby, tak zarówno świeckie jak i duchowne, dotknięte narcystycznym zaburzeniem osobowości mogą odnieść wielkie sukcesy w wymiarze życia politycznego, społecznego, kościelnego. Często są to ludzie gładcy, czarujący w obyciu, obdarzeni wielką siłą perswazji umiejący każdego przekonać o swoich niezwykłych zdolnościach. Wykorzystują innych, by przeć do przodu, domagają się specjalnego traktowania. Nie są w stanie znieść słowa krytyki.
Narcyzm wydaje się optymalną, w pełni realistyczną odpowiedzią na napięcia i niepokoje współczesnego życia (Ja! Teraz!). Panujące warunki społeczne sprzyjają wydobywaniu na powierzchnię rysów charakterystycznych, obecnych w różnym stopniu w osobowości każdego człowieka. Warunki te wpływają również na model rodziny, która z kolei kształtuje podstawową strukturę osobowości.

Rodzice - uważajcie!

Niewykluczone, że w czasach gwałtownych przemian, załamania się tradycyjnej struktury społecznej, która nie spełnia już funkcji kompensacyjnej, wzrasta liczba przypadków zaburzeń osobowości (w tym narcyzmu). Jeżeli np. rodzice od najmłodszych lat wpajają w dziecko, że jest najlepsze, najmądrzejsze, jedyne, niepowtarzalne, najpiękniejsze, to powstałe we wczesnym okresie życia podstawowe zręby obrazu siebie działają w sposób nieświadomy w tym sensie, że uczulają człowieka w późniejszych okresach jego życia na pewne sytuacje, oślepiają na inne.
Dziecko mające przesadny obraz - "Pewny Siebie" i "Narcystyczny Obraz Siebie" może utrwalić taki obraz w swojej strukturze osobowości, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie on miał wpływ na jego późniejsze, patologiczne zachowanie.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Strażacy dogaszają pożar kompleksu handlowego Marywilska 44

2024-05-12 08:06

PAP/Leszek Szymański

Strażacy dogaszają pożar kompleksu handlowego Marywilska 44 w Warszawie - poinformował w niedzielę rano PAP mł. bryg Michał Konopka z Komendy Miejskiej PSP w Warszawie. Dodał, że nikt nie odniósł obrażeń. Działania ratownicze prowadzi 50 zastępów, w tym Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego.

Więcej ...

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 13.): Po drugiej stronie

2024-05-12 21:31

Mat.prasowy

Po co się zwierzać Jezusowi, skoro On i tak wszystko wie? Czy w modlitwie wystarczą same formuły? Czy każda myśl na modlitwie to rozproszenie? Zapraszamy na trzynasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o Maryi przynoszącej światu Boga z ludzkim sercem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania