Uroczyste otwarcie Olimpiady rozpoczęło się w czwartek 13 kwietnia w gmachu Biblioteki Diecezjalnej im. Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie. Witając uczestników konkursu wraz z przybyłymi opiekunami biskup diecezjalny bp Ryszard Kasyna, przedstawił bogactwo i piękno biskupiej miejscowości wraz z pocysterskim kompleksem poklasztornym i górującą nad nim bazyliką katedralną. Wśród witających przybyłą młodzież nie zabrakło wieloletniego przewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady Teologii Katolickiej - ks. prof. dr hab. Piotra Tomasika. Przybyli goście tego wieczoru mogli podziwiać występy swoich rówieśników, którzy wystawili sztukę o relacjach damsko-męskich. Całość zakończył koncert zespołu ewangelizacyjnego “Na Cały Głos”.
W drugim dniu przyszedł czas na zasadniczą część Olimpiady, gdzie uczestnicy musieli wykazać się szczegółową wiedzą teologiczną, znajomością dokumentów Kościoła i zadanych lektur. Następnie młodzież z opiekunami zwiedzała cenne zabytki regionu, jak zamek w Gniewie, sanktuarium w Piasecznie, czy miejscową katedrę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ostatniego dnia ogłoszono wyniki. Antonina Teuerle ze Świdnicy (pod opieką katechetki Małgorzaty Kulig) i Maja Przysucha z Wałbrzycha (pod opieką katechetki Anny Walendzik) zdobyły ponad 80 procent punktów i zdobyły tytuł Laureatek Olimpiady. Nie dało to jednak przepustki do ścisłego dziesięcioosobowego finału. Trzecia z naszych reprezentantek Maria Jarosz z Wałbrzycha (pod opieką katechety Bartosza Pietrzaka) zdobyła tytuł finalistki.
archiwum prywatne
Od lewej Maja Przysucha, Maria Jarosz i Antonina Teuerle
***
Przypomnijmy, że celem Olimpiady było przede wszystkim zapoznanie uczestników z tekstami biblijnymi mówiącymi o Bożej miłości, kluczowymi wypowiedziami Magisterium Kościoła związanymi z teologią prawdy o Bożej miłości objawionej w Piśmie Świętym i w Jezusie Chrystusie, a także z pelplińskim egzemplarzem Biblii Gutenberga.
Olimpiada rozpoczęła się na szczeblu szkolnym, a następnie odbyły się eliminacje diecezjalne. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności w trakcie egzaminów pisemnych i ustnych, a także poznać niesamowite bogactwo dziedzictwa kulturowego pocysterskiego zespołu klasztornego w Pelplinie.
Olimpiada Teologii Katolickiej to wyjątkowe wydarzenie, które pozwala na pogłębienie swojej wiedzy na temat wiary i Kościoła, a także na nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni. To również szansa dla młodych ludzi na kształtowanie swoich wartości w duchu miłości, szacunku i tolerancji. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie www.otk.pl oraz w mediach społecznościowych.