Reklama

Sztuka

Gliński: W malarstwie Andrzeja Wróblewskiego widzimy doświadczenia czasu wojny

Piotr Gliński na otwarciu wystawy

PAP/Bartłomiej Wójtowicz

Piotr Gliński na otwarciu wystawy "Wróblewski i po... Sztuka realizmu bezpośredniego" w Muzeum Narodowym w Lublini

W malarstwie Andrzeja Wróblewskiego widzimy doświadczenia czasu wojny. To prekursor i ikona polskiego malarstwa - mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński na wernisażu wystawy "Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego" w Muzeum Narodowym w Lublinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Andrzej Wróblewski, wybitny malarz, to artysta osobny, indywidualny. W jego malarstwie widzimy doświadczenia czasu wojny. To prekursor i ikona polskiego malarstwa" - powiedział Gliński.

Dlatego, jego zdaniem, "ciekawy jest pomysł na to +co po …+" - ocenił, nawiązując do tytułu wystawy. "Kontynuatorzy jak Modzelewski, Bałka, Sasnal także Czwartos to ważne postacie polskiego malarstwa i pewnie inaczej by ono się ukształtowało, gdyby nie Wróblewski" - dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Wielki hołd dla artysty i podziękowania dla organizatorów wystawy. To satysfakcjonujące, że możemy wspierać takie działania" - podkreślił minister kultury.

"Od dawna nie było takiej wystawy a te, które były - ostatnia w 2015 r. - nie były tej skali" – powiedział. Zdaniem Glińskiego, wystawa jest "potężna" i "przekrojowa" i jest "kolejnym sukcesem Muzeum Narodowego w Lublinie".

Mówiąc o sukcesach instytucji wymienił cieszącą się wysoką frekwencją wystawę Tamary Łempickiej. Zauważył, że muzeum rozwija się, przeszło generalny remont, jeden z oddziałów - Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – uzyskał pozwolenie na budowę i przypomniał o planie budowy nowego obiektu dla muzeów Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa w Nałęczowie. "To są plany, które będziemy bardzo szybko w najbliższym czasie realizowali" – zapowiedział i podziękował muzeum, że "tak wspaniale funkcjonuje".

Dyrektor instytucji Katarzyna Mieczkowska poinformowała, że na wystawie znajduje się 100 prac Andrzeja Wróblewskiego i 50 prac artystów, którzy inspirowali się Wróblewskim bezpośrednio lub w sposób symboliczny. "Musieliśmy naszą ekipą muzealną odwiedzić około 70 miejsc, aby te wszystkie prace zebrać" – powiedziała dodając, że najstarszymi artystami, których działa są prezentowane na wystawie są Andrzej Wróblewski i Jerzy Nowosielski. "Najmłodsi urodzili się w 1991 r." – stwierdziła.

Nawiązując do wojny na Ukrainie zauważyła, że twórczość Wróblewskiego jest nadal aktualna. Jak podali twórcy wystawy "Wróblewski i po. Sztuka realizmu bezpośredniego", jej celem jest pokazanie przekroju twórczości malarza Andrzeja Wróblewskiego od 1948 r. do śmierci artysty w 1957 r.

Reklama

W swoich zbiorach Muzeum Narodowe w Lublinie posiada dwa obrazy Wróblewskiego. Pierwszy z nich "Obraz na temat okropności wojennych" ("Ryby bez głów") powstał w 1948 r., kończący wczesny okres twórczości, zarazem rozpoczynając cykl "Rozstrzelania" - najbardziej znanych dzieł twórcy, poświęconych doświadczeniu wojny. Drugi obraz "Kobieta" namalowany został tuż przed tragiczną śmiercią artysty w 1957 r.; wieńczył wielokrotnie powtarzany przez artystę temat "Kolejek" i "Poczekalni".

Na ekspozycji można oglądać również prace artystów skupionych w Gruppie, Grupie Wprost, Grupie Ładnie, którzy bezpośrednio odnosili się do twórczości Wróblewskiego, a także dzieła m.in. Zbigniewa Libery, Mirosława Bałki, Katarzyny Kozyry, Wilhelma Sasnala.

Wystawę "Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego" można oglądać od 28 kwietnia do 27 sierpnia w Muzeum Narodowym w Lublinie.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ aszw/

Podziel się:

Oceń:

2023-04-28 20:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zamiast magazynu sala teatralna. Odnowiono dolny kościół Wszystkich Świętych

Magdalena Wojtak

Podziemia zabytkowego kościoła Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim zostały zrewitalizowane. To świątynia, na terenie której schronienie znalazło wielu Żydów podczas II wojny światowej.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Nazaret Domem Modlitwy

2024-05-15 14:49

Mat. prasowy

Siostry Nazaretanki zapraszają serdecznie wszystkich pragnących pogłębić życie duchowe i relację z Bogiem na rekolekcje pt. "Nazaret Domem Modlitwy".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie