Krótko
19 lutego rozpoczęły się oględziny zabytkowych instrumentów dawnej Kapeli Jasnogórskiej. Tym samym zainaugurowana została kolejna faza prac zespołu konserwatorsko-edycyjnego, przygotowującego ekspertyzy stanu zachowania zabytkowych instrumentów muzycznych z jasnogórskich zbiorów. Nad pracami czuwają dr Alina Mądry z Katedry Muzykologii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu wraz z pracownikami Muzeum Instrumentów z Poznania oraz o. Nikodem Kilnar - prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska.
Zapowiedzi
9-11 marca - Dni skupienia dla sióstr pracujących w instytucjach kościelnych i domach zakonnych
12 marca - Maturzyści archidiecezji wrocławskiej
13 marca - Maturzyści diecezji sandomierskiej i archidiecezji gdańskiej
Z Amerykańskiej Częstochowy do Rzymu
Paulin administratorem Fundacji Jana Pawła II w Rzymie
O. Krzysztof Wieliczko został oddelegowany z Prowincji Amerykańskiej do domu zakonnego w Rzymie, gdzie podejmie obowiązki administratora Fundacji Jana Pawła II.
O. Krzysztof Wieliczko OSPPE przez ponad 20 lat posługiwał w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze kroki kapłańskiej posługi pełnił jako wikary w parafii św. Stanisława BM na Manhattanie w Nowym Jorku (1987-96), następnie był jej proboszczem (1996-2003), pełnił także funkcję prowincjała w Amerykańskiej Częstochowie (2004-09) oraz był proboszczem w parafii św. Józefa w Rockville, Ct (2008-10). - Jestem wdzięczny Bogu wszechmogącemu za te ponad 20 lat posługi w tym kraju - mówi o. Wieliczko. - Ten piękny, wspaniały naród amerykański bardzo gościnnie i serdecznie przyjął mnie na tej ziemi. Moje doświadczenie pracy wśród Polonii jest bardzo pozytywne. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali mnie swoją modlitwą i cierpieniem. Zapewniam o mojej modlitwie w każdy czwartek, podczas Mszy św. sprawowanej przy grobie sługi Bożego Jana Pawła II.
Fundacja Jana Pawła II została ustanowiona dekretem papieskim 16 października 1981 r. Jest to fundacja kościelna, non profit, która stawia sobie jako cele popieranie i realizację inicjatyw o charakterze naukowym, kulturalnym, religijnym i charytatywnym, związanych z pontyfikatem Ojca Świętego Jana Pawła II. Świadoma wielkości daru, jakim dla Kościoła, Ojczyzny i świata jest osoba i dzieło Papieża Polaka, podejmuje troskę o zachowanie i rozwój tego duchowego dziedzictwa oraz o przekazanie go następnym pokoleniom. Jej szczegółowe cele to: dokumentacja studium pontyfikatu i magisterium Jana Pawła II, również we współpracy z instytucjami o podobnym charakterze; opieka nad pielgrzymami w Rzymie - gośćmi Fundacji; pomoc w formacji duchownych i świeckich, zwłaszcza pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej.
Parafianie z Rockville i Manhattanu oraz pielgrzymi z Amerykańskiej Częstochowy żegnali o. Krzysztofa, mając w pamięci jego przedsięwzięcia i charyzmę skupiania wiernych przy Matce Bożej.
O. Michał Czyżewski OSPPE Doylestown
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II
Pielgrzymka dziękczynna
Władze i pracownicy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (wcześniej Papieskiej Akademii Teologicznej) przybyli 20 lutego na Jasną Górę z pielgrzymką dziękczynną.
Kongregacja Wychowania Katolickiego wydała 19 czerwca 2009 r. dekret, w którym wyraziła decyzję Papieża Benedykta XVI o przekształceniu Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, który jest pierwszym w Polsce uniwersytetem o tej randze. - To jest nasza wdzięczność, pierwsze nasze zadanie być tutaj - powiedział ks. prof. dr hab. Jan Maciej Dyduch, rektor Uniwersytetu. - A drugie - to jest prośba o błogosławieństwo Boże w pracy dla naszych pracowników, studentów, dla całego Uniwersytetu Papieskiego.
Dziękczynna Msza św. została odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem ks. prof. Dyducha. Wśród koncelebrujących kapłanów byli: ks. dr hab. Józef Krzywda - dyrektor Instytutu Prawa Kanonicznego PAT, o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów, o. dr Arnold Chrapkowski - wikariusz generalny Zakonu Paulinów, a jednocześnie adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu.
- Dziś o dary Ducha Świętego proszą w szczególny sposób profesorowie Instytutu Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie - mówił w powitaniu o. Chrapkowski. - Dziękując Bożej Opatrzności za dar Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, prosimy, byśmy każdego dnia dorastali do miary wielkości naszego patrona - sługi Bożego Jana Pawła II.
Obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie liczy 3200 studentów.
O. Stanisław Tomoń OSPP Rzecznik Jasnej Góry
Pomóż w rozwoju naszego portalu