Reklama

Kościół

Młodzież ukraińska na Światowych Dniach Młodzieży

Adobe Stock

Po raz pierwszy młodzież ukraińska zarówno z Ukrainy jak i ta rozproszona po całym świecie będzie tworzyła na Światowych Dniach Młodzieży jedną grupę. Będą w niej modlili się wspólnie Ukraińcy należący do Kościoła rzymskokatolickiego, jak i Kościoła greckokatolickiego. Po raz pierwszy też wszystkie materiały i katechezy będą tłumaczone na język ukraiński, a nie jak dotychczas – rosyjski. Spotkanie z papieżem odbędzie się w dniach 1-6 sierpnia w stolicy Portugalii – Lizbonie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Mówiłem w jednym z wywiadów, że gdyby nam się udało zebrać 500 osób z Ukrainy, to będę płakał z radości, i w tym momencie już wiem, że będę płakał z radości – mówi pallotyn ks. Waldemar Pawelec z Kościoła rzymskokatolickiego w Kijowie, który koordynuje wyjazd młodzieży z Ukrainy.

Te kilkaset osób to wydaje się mało, ale trzeba uwzględnić wojenną sytuację oraz fakt, że młodzi chłopcy powyżej 18 roku życia nie są wypuszczani z Ukrainy. A ci, którzy jadą, też mają dylematy.

Podziel się cytatem

Reklama

– Młodzi odczuwają wyrzuty, że jadą „na wycieczkę”, gdy inni walczą lub pomagają jako wolontariusze – mówi ks. Pawelec. – W dodatku, jeżeli mówimy młodemu człowiekowi na Ukrainie, że wyjazd kosztuje ok. 400 euro, to młodzi ludzi odpowiadają: ja za te pieniądze mogę kupić kamizelkę kuloodporną dla mojego kolegi na froncie. Mają dylemat, wolą nie jechać, by te pieniądze ofiarować komuś cierpiącemu z powodu wojny.

Jednak jak zaznacza pallotyn, jest bardzo ważne, by młodzi mogli opowiedzieć o swoich przeżyciach swoim rówieśnikom z całego świata. Podkreśla, że Ukraińcy chcą także podziękować za pomoc, którą ich kraj otrzymuje nieprzerwanie od 14 miesięcy trwania wojny; na całym świecie właśnie młodzi ludzie bardzo mocno zaangażowali się w zbiórki darów.

Reklama

Do tej pory na Ukrainie powstało około 10 grup, nawet w tych najbardziej zagrożonych terenach na wschodzie – w Ługańsku i Zaporożu.

Pallotyn dodaje, że część kosztów tzw. pakietu pielgrzyma będzie można pokryć z „Funduszu Solidarności”, który organizatorzy ŚDM przeznaczają dla młodzieży z uboższych krajów. – Staramy się, aby nasza młodzież mogła ponieść jak najmniejsze finansowe nakłady, aby mogli spokojnie pojechać, bo ktoś za nich opłacił pakiet pielgrzyma – wyjaśnia ks. Pawelec.

Namiot Niezłomności

W Lizbonie młodzi Ukraińcy zarówno z Ojczyzny jak i ci, którzy przyjadą ze swoimi grupami z różnych części świata, dołączą do jednej wielkiej grupy ukraińskiej. Organizatorzy w Lizbonie zapewniają, że starają się dla nich wszystkich o pobyt w jednej parafii.

W stolicy Portugalii młodzi planują utworzenie tzw. Namiotu Niezłomności na wzór tych, które powstawały zimą w Ukrainie. Były to miejsca, gdzie można było przyjść się ogrzać, napić ciepłej herbaty, doładować telefon komórkowy, skorzystać z sieci wi-fi, spotkać się, wzajemnie sobie pomóc.

– To była codzienność młodzieży ukraińskiej – mówi ks. Pawelec, który wojnę spędził w swojej pallotyńskiej wspólnocie w Kijowie. – Chcemy pokazać innym, jak to było. Na dworze nie będzie minus 20 tylko plus 35, ale chcemy przez postawienie Namiotu odtworzyć te warunki i pokazać młodzieży świata, co przeżywaliśmy w czasie wojny. Będzie to miejsce spotkań, gdzie w bezpośredniej rozmowie opowiemy o naszym doświadczeniu.

Reklama

Grupa ukraińska zaplanowała też cały szereg wydarzeń kulturalnych, które mają ukazać historię, muzykę i duchowość ukraińskiego narodu. – Mamy nadzieję, że nawet ta straszna wojna nie zakłóci nam przeżywania tego święta młodzieży, choć nie wszyscy, którzy pragną, będą mogli wziąć w nim udział – zaznacza koordynator grup wyjeżdżających z Ukrainy.

Rzymskokatolicy razem z grekokatolikami

Podczas 14 miesięcy trwania wojny najwięcej młodzieży z Ukrainy wyjechało do Polski. Do Lizbony zarówno Ukraińcy z Kościoła rzymskokatolickiego jak i Kościoła greckokatolickiego pojadą razem.

– Organizujemy wyjazd wraz rzymskimi katolikami. Po raz pierwszy w historii ŚDM jedziemy wspólnie i w Lizbonie będziemy tworzyć jedną grupę – mówi duszpasterz młodzieży greckokatolickiej diecezji przemysko-warszawskiej ks. Grzegorz Nazar.

Kapłan podkreśla, że w wyjazd młodzieży ukraińskiej bardzo się zaangażował arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk: – Nasz patriarcha bardzo nas zachęca, by jak najwięcej nas było nas w Lizbonie. Powtarza: nasza młodzież musi być widoczna na spotkaniu z Ojcem Świętym. Po pierwsze dlatego, żeby powiedzieć światu – dziękuję. Po drugie, musi być widoczna nasza modlitwa i nasza prośba, aby cały świat się modlił o pokój w Ukrainie. I dlatego jedziemy do Lizbony z misją wobec Kościoła, wobec Ukrainy i wobec świata, bo pokój w Ukrainie to jest pokój dla świata – przypomina greckokatolicki duchowny.

Młodzi z diecezji przemyskiej muszą przemierzyć Unię Europejską z jednego krańca jej granic w drugi. Pojadą autokarami prawie 5 dni. Ks. Grzegorz Nazar zaznacza, że dofinansowanie będzie przeznaczone dla konkretnych osób, przede wszystkim tych zaangażowanych w wolontariat: – Gdy wybuchła wojna nasza młodzież stanęła jako pierwsza na linii frontu humanitarnego, angażując się w wolontariat na granicy. Chcemy im teraz podziękować i docenić ich trud, pomagając finansowo w wyjeździe.

Reklama

Do Lizbony przyjedzie także dwóch biskupów greckokatolickich: bp Maksym Riabucha, biskup pomocniczy z Doniecka, salezjanin, oraz arcybiskup metropolita Filadelfii w USA Borys Gudziak. Będą oni gośćmi specjalnych spotkań panelowych zaplanowanych w Citi of Joy, czyli Mieście Radości.

W języku ukraińskim, nie po rosyjsku

Po raz pierwszy też w historii Światowych Dni Młodzieży wszystkie materiały i teksty przemówień, homilii czy katechez będą tłumaczone na język ukraiński, a nie jak dotychczas – rosyjski.

– Chcemy pokazać naszą odrębność, że Ukraina to nie jest Rosja, że to jest odrębny kraj, który ma swoją odrębną kulturę, odrębną muzykę, odrębny język i odrębną świadomość – zaznaczają koordynatorzy.

W planach jest też zorganizowanie wspólnie z Polakami koncertu z modlitwą o pokój 2 sierpnia. W inicjatywę włączyła się ambasada ukraińska w Lizbonie.

Podziel się cytatem

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 1-6 sierpnia w stolicy Portugalii. Młodzież ukraińską można wspomóc finansowo dzięki akcji „Bilet dla Ukrainy”; szczegóły na stronie: https://sdmpolska.pl/bilet-dla-ukrainy.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-05-04 17:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: Pożary utrudniają powrót do domów uczestnikom ŚDM

Adobe Stock

Tysiące portugalskich strażaków walczą z pożarami, które w związku z blisko 40-stopniowymi upałami rozprzestrzeniają się w kilkudziesięciu miejscach kraju, w tym w pobliżu Parku Tagu, gdzie 6 sierpnia zakończyły się Światowe Dni Młodzieży. Z powodu żywiołu rozprzestrzeniającego się w gminie Loures zamknięto autostradę A 8 biegnącą ze stolicy na północ kraju. Autokary z pielgrzymami kierowane są na inne trasy wyjazdowe z miasta. Z żywiołem, jak podały służby, walczy w gminie Loures blisko 300 strażaków wspieranych przez 55 pojazdów gaśniczych.

Więcej ...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22
Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Więcej ...

Rzym: Papież Franciszek odwiedzi Kapitol

2024-05-11 13:55

Papież Franciszek odwiedzi Wzgórze Kapitolińskie w Rzymie 10 czerwca o godzinie 9:00. Wiadomość, która została ogłoszona przez kapelana lokalnej policji Roma Capitale, ks. Massimo Cocci, podczas inauguracji nowego posterunku policji drogowej na Piazza del Campidoglio, została teraz potwierdzona przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Wiara

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto