Reklama

Niedziela Łódzka

Bp Pękalski: Jezus zabrał biskupa Adama do siebie i odtąd przebywa razem z Nim, w Jego królestwie!

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Świętej Pamięci biskup Adam Lepa w domu Ojca Niebieskiego zajął mieszkanie przygotowane przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. On zabrał biskupa Adama do siebie i odtąd przebywa razem z Nim w Jego królestwie. Szedł do Niego przez ziemię drogą prawdy głoszonej przez Jezusa i dlatego z pewnością uczestniczy wraz ze wszystkim zbawionymi – wraz ze swymi rodzicami, rodzeństwem – w uczcie Baranka Paschalnego! – mówił bp Pękalski.

W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia na łódzkich Chojnach celebrowana była Eucharystia - za zmarłego przed rokiem – śp. księdza biskupa Adama Lepę. Mszy świętej przewodniczył i kazanie wygłosił ksiądz biskup Ireneusz Pękalski – współpracownik Zmarłego w czasie posługi w Wyższym Seminarium Duchownym oraz w posłudze biskupiej w Archidiecezji Łódzkiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla upamiętnienia biskupa Adama przygotowano pamiątkową gablotę, w której obok życiorysu Zmarłego znalazła się jego mitra, piuska, mucet oraz krzyż pektoralny. Gablota zostanie zawieszona w sanktuarium i będzie przypominała parafianom i przybywającym do świątyni, że właśnie w tym kościele ksiądz biskup Lepa przyjął sakrament Chrztu Świętego – jak poinformował we wstępie do liturgii ks. kan. Mariusz Szcześniak – kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Łodzi.

W homilii ksiądz biskup Ireneusz wspominając Zmarłego powiedział miedzy innymi – wszyscy, którzy znali bliżej księdza biskupa Adama wiedzą jak wielką miał wyobraźnię miłosierdzia, z jaką gorliwością troszczył się o ludzi ubogich, z jaką dyskrecją ich wspomagał. Wiemy też, że był człowiekiem wielkiej modlitwy, i niestrudzenie oddawał się posłudze słowa jako wikariusz, katecheta, spowiednik, kierownik duchowy, duszpasterz akademicki, proboszcz, biskup, wykładowca, autor 12 książek i kilkuset artykułów naukowych dotyczących funkcjonowania współczesnych mass mediów. Biskup Adam był bez wątpienia mistrzem słowa mówionego i pisanego – podkreślił kaznodzieja.

Reklama

- Ksiądz biskup Adam stał się uczestnikiem kapłaństwa przyjmując – w tym kościele Chrzest – 10 dni po swoim narodzeniu. Wspomagany słowem i przykładem swoich bardzo wierzących rodziców, bliskich, kapłanów, osób zakonnych oraz modlitwą bardzo wielu, wielu świeckich zachował godność dziecka bożego nieskalaną, aż po życie wieczne – zauważył hierarcha.

Kończąc biskup Pękalski przypomniał, że – z wielu dróg proponowanych przez świat biskup Adam wybrał drogę powołania kapłańskiego. Odważnie poszedł za Jezusem i jakże wiernie zawsze Mu służył. 18 marca 1962 roku w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łodzi otrzymał Święcenia Prezbiteratu i w ten sposób stał się uczestnikiem kapłaństwa służebnego – całkowicie skierowanego ku Bogu i ludziom. Był kapłanem według Serca Jezusowego.

Jak powiedział w czasie jego pogrzebu ksiądz arcybiskup Grzegorz – ksiądz biskup Adam widział Chrystusa jako serce. Za każdym razem, kiedy go odwiedzałem – a starałem się to robić często – prowadził mnie do kaplicy i ile razy weszliśmy do kaplicy natychmiast pokazywał mi figurę Serca Jezusowego, i mówił tak – przed tą statuą modliła się nasza mama i w tym kościele, przed tą statuą, otrzymałem kapłaństwo. 2 stycznia 1988 roku przyjmując święcenia biskupie i stał się uczestnikiem pełni kapłaństwa – został włączony do kolegium apostolskiego. Jako hasło swojej posługi biskupiej przyjął słowa: w miłości i cierpliwości. Swoją ziemską pielgrzymkę zakończył 27 kwietnia 2022 roku. W domu Ojca Niebieskiego zajął mieszkanie przygotowane przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. On zabrał biskupa Adama do siebie i odtąd przebywa razem z Nim w Jego królestwie. Szedł do Niego przez ziemię drogą prawdy głoszonej przez Jezusa i dlatego z pewnością uczestniczy wraz ze wszystkim zbawionymi – wraz ze swymi rodzicami, rodzeństwem – w uczcie Baranka Paschalnego! - zakończył duchowny.

Biskup Adam Lepa odszedł przygotowany na spotkanie z Panem w 27 kwietnia 2022 roku w 83 roku życia, 60 roku kapłaństwa i 34 roku biskupstwa. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w archikatedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi w sobotę 7 maja 2022 roku. Ksiądz biskup Adam został pochowany w grobie obok swoich rodziców i rodzeństwa na cmentarzu pw. św. Wojciecha w Łodzi.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-05-07 20:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: „Kujon” u św. s Faustyny

Marek Kamiński

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Raków Częstochowa: wiemy, kto zastąpi Dawida Szwargę na stanowisku trenera

2024-05-21 09:29
Dawid Szwarga

PAP/Łukasz Gągulski

Dawid Szwarga

Marek Papszun po rocznej przerwie ponownie będzie trenerem piłkarzy Rakowa Częstochowa - poinformował klub. Od nowego sezonu zastąpi Dawida Szwargę, który przejął po nim drużynę mistrza Polski przed rokiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...