Reklama

W rocznicę Unii Horodelskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

589 lat temu do Horodła przybył król Władysław Jagiełło, książę litewski Witold oraz wielu przedstawicieli znakomitych rodów polskich i litewskich w celu zawarcia sławnej i szlachetnej unii łączącej na stałe państwo polskie i litewskie. Wprawdzie istniały wcześniejsze unie z roku 1386 i 1401, ale nie miały one takiego znaczenia jak Unia Horodelska, różniąca się od poprzednich tym, że zrównała pod względem politycznym, kulturalnym i prawnym drugorzędną Litwę z Polską, a jej bojarów ze szlachtą koronną. Unia to nie tylko związek i złączenie się obu państw w jeden organizm polityczny i gospodarczy, ale także skojarzenie się Polaków i Litwinów "w imię miłości braterskiej dla dobra obu narodów". Nastąpiło tu jakby adoptowanie rodów litewskich przez rody polskie, które użyczyły im swoich herbów, znaków i przywilejów. Dzisiejsi mieszkańcy małego Horodła pamiętają o tym ważnym wydarzeniu, dlatego zaprosili na dzień 17 października wielu gości z różnych stron na uroczystość poświęcenia nowego sztandaru i nadania imienia Unii Horodelskiej miejscowemu liceum. Pierwsza cześć uroczystości miała miejsce w kościele parafialnym św. Jacka, druga zaś w auli szkolnej. Uroczystościom w kościele przewodniczył bp Mariusz Leszczyński, który przypomniał w wygłoszonej homilii znaczenie Unii Horodelskiej, symbolikę nowego sztandaru i obowiązki uczniów oraz nauczycieli. Pod koniec Mszy św. odprawionej w intencji Liceum, dyrektorów, nauczycieli i młodzieży studiującej Ksiądz Biskup w asyście dziekana ks. Andrzeja Puzona poświęcił sztandar ufundowany przez rodziców. Sztandar ten rodzice przekazali dyrektorowi Zbigniewowi Janeczko, który po oddaniu czci przekazał go młodzieży licealnej. Następnie zebrani przeszli do auli szkolnej w towarzystwie uczniów ubranych w stroje historyczne i zbroje rycerskie. Szedł sam król Władysław Jagiełło, książe Witold, krzyżacy i inni dostojnicy z tamtej epoki. W auli pani Halina Bacańska - dawny dyrektor zapoznała zebranych z historią szkoły, która została założona przez śp. Stanisławę Bojarską w 1944 r. jako Samorządowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Królowej Jadwigi. Na przestrzeni pięćdziesięciu lat zmieniła się nazwa szkoły oraz jej stopień organizacyjny. Przez pewien czas było to prywatne liceum, a od roku 1967 szkoła istnieje jako liceum ogólnokształcące. Do chwili obecnej ukończyło ją ponad 2 tysiące osób. Pierwotnie szkoła mieściła się w parterowym drewnianym budynku wzniesionym w 1933 r. Od 1995 r. mieści się w nowo wybudowanym obiekcie, w którym funkcjonuje gimnazjum i szkoła podstawowa. Następnie Dyrektor Liceum zwrócił się do starosty hrubieszowskiego Zdzisława Kosakowskiego z prośbą o nadanie imienia szkole, a Starosta odczytał akt nadania, po czym młodzież złożyła ślubowanie. Po wielu przemówieniach nastąpiła część artystyczna w wykonaniu młodzieży przedstawiająca spotkanie w Horodle króla Władysława Jagiełły i księcia Witolda. Zebrani mogli jeszcze zwiedzić sale wykładowe liceum, pracownie, wystawę historyczną i udać się na obiad.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo siostry Martyny: Jestem szczęściarą, bo żyję z Panem Bogiem!

2025-01-02 21:06

Archiwum siostry Martyny Ujazdowskiej

S. Martyna Ujazdowska ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny w rozmowie z portalem niedziela.pl o zaplanowanej na 2025 rok beatyfikacji katarzynek – siostry Krzysztofy Klomfas i jej XIV towarzyszek, swojej drodze życia z Panem Bogiem i kryzysie zakonnych powołań.

Więcej ...

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie oświatowym

2024-12-30 17:33

Adobe Stock

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie oświatowym dotyczące m.in. przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych. Nowe przepisy wydłużają o kolejne trzy lata szkolne brak wymogu uzyskania 30 proc. punktów z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym.

Więcej ...

Biskup legnicki spotkał się z samorządowcami

2025-01-03 16:05

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

W legnickim Domu Słowa odbyło się świąteczno-noworoczne spotkanie samorządowców z biskupem legnickim Andrzejem Siemieniewskim. Na zaproszenie odpowiedziało ponad 130 osób, które na co dzień pełnią ważne funkcje w samorządach lokalnych na terenie diecezji legnickiej. Nie zabrakło też przedstawicieli władz Województwa Dolnośląskiego, Sejmiku Dolnośląskiego, parlamentarzystów.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Dariusza Tuszyńskiego

Aspekty

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Dariusza Tuszyńskiego

W imieniu Jezus

Niedziela Świdnicka

W imieniu Jezus

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Kościół

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Watykan: półnaga Ukrainka próbowała zniszczyć...

Wiadomości

Watykan: półnaga Ukrainka próbowała zniszczyć...

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Kościół

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia