"Sprawiedliwość to sprawiedliwość, a wszystkie rosyjskie zbrodnie muszą zostać zbadane, osądzone i ukarane" – powiedział prezydent, którego wystąpienie z wtorkowego zdalnego szczytu opublikowała KPRP.
"Od ponad roku Ukraina heroicznie walczy w największej wojnie, jaką widziała Europa od czasów II wojny światowej. Ukraina broni się przed barbarzyńskim rosyjskim agresorem, który łamie prawo międzynarodowe oraz wszystkie zasady i wartości, których nasza międzynarodowa społeczność zgodziła się przestrzegać" – mówił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Prezydent przypomniał cztery kategorie naruszeń międzynarodowego prawa karnego: ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i zbrodnię agresji. "Jak wszyscy wiemy, ta ostatnia wydaje się być najbardziej problematyczna pod względem ścigania. Ale, szczerze mówiąc, to agresja prowadzi do innych zbrodni" – powiedział.
Prezydent przypomniał, że marcu Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. "Wysłał mocny sygnał do Rosji, ale także do innych państw popełniających zbrodnie, że wymierzanie sprawiedliwości już się rozpoczęło" - stwierdził Andrzej Duda.
Reklama
"Był to rzeczywiście ważny krok naprzód, ale wszyscy mamy moralny obowiązek zrobić o wiele więcej. Tym bardziej, że Międzynarodowy Trybunał Karny nie może ścigać zbrodni agresji w sprawie rosyjsko–ukraińskiej" – podkreślił.
Wyraził też przekonanie, że "wkrótce będziemy świadkami zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainę", a Rosję trzeba powstrzymać i pokonać "zarówno na polu walki, jak i przed Specjalnym Trybunałem do ścigania zbrodni agresji na Ukrainie".
Według prezydenta Dudy "musi to być kompetentny organ o szerokim zakresie kompetencji wynikających z prawa międzynarodowego". "Historia pokazuje nam – na przykładzie procesu norymberskiego – że jest to możliwe" – dodał.
"Współpracujmy na rzecz stworzenia skutecznego mechanizmu ścigania zbrodni przeciwko Ukrainie. Sprawmy, by rosyjscy przestępcy reprezentujący przemoc, terror i śmierć spędzili resztę życia za kratkami. Sprawmy wreszcie, by zbrodnia agresji była karalna" – zaapelował.
Wezwał do podjęcia wysiłków w celu ustanowienia trybunału. "To nasz obowiązek wobec całej społeczności międzynarodowej. Wspólnie musimy udowodnić, że międzynarodowe prawo karne istnieje i działa. I że sprawiedliwość zwycięży" – oświadczył.
Polska poparła inicjatywę powołania specjalnego trybunału dla osądzenia agresji wobec Ukrainy. Pomysł zyskał także poparcie Parlamentu Europejskiego i Stanów Zjednoczonych.(PAP)
brw/ godl/