Reklama

Kościół

Wigry: Kongres Ruchu Europa Christi 2023 - „Kościół – Edukacja – Wychowanie”

PAP/Valdemar Doveiko

W Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach odbył się 10 maja kolejny Kongres Ruchu „Europa Christi”. Uczestnicy wydarzenia debatowali na temat: „Kościół – Edukacja – Wychowanie”. Organizatorami Kongresu byli: Fundacja Myśląc Ojczyzna im. Ks. Infułata Ireneusza Skubisia, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL, Fundacja Wigry Pro.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wstępem do Kongresu był Rajd Rowerowy – Śladem Jana Pawła II - w którym wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Starym Folwarku oraz jako gość honorowy Przemysław Czarnek – minister Edukacji i Nauki, któremu towarzyszył proboszcz parafii wigierskiej ks. Jacek Nogowski, prezes Fundacji „Wigry PRO”. Trasa o długości ponad 20 km prowadziła m.in. przez miejsca, które podczas pamiętnej wizyty w 1999 r. odwiedził papież Jan Paweł II. Trasa rajdu rozpoczynała się przy Pokamedulskim Klasztorze na Wigrach i wiodła przez tereny Wigierskiego Parku Narodowego. Uczestnicy mieli okazję podziwiać piękno ziemi suwalskiej, a także odkrywać ślady jakie historia zostawiła na tej ziemi.

PAP

Pierwszy postój miał miejsce na skraju lasu, przy szosie Sejny-Suwałki i skrzyżowaniu z drogą do Leszczewa, gdzie znajduje się miejsce pochówku (cmentarz) żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w bitwach I wojny światowej. Tuż obok cmentarza znajduje się również mogiła i pomnik poległych w walce – konflikcie polsko–litewskim o Ziemię Sejneńską i Suwalską – ułanów Wawrzyńca Walkowiaka i Stanisława Walotki, żołnierzy 16. pułku ułanów, którzy zginęli w dniu 2 września 1920 roku, podczas obrony Sejn w starciu z wojskami litewskimi.

Uczestnicy rajdu przejeżdżali wcześniej obok skromnego pomnika upamiętniającego ofiary represji niemieckiej i radzieckiej podczas II wojny światowej. Ofiarą tych represji był m.in. profesor Alfred Lityński kierownik pierwszej w Polsce Stacji Hydrobiologicznej badającej faunę wodną. Stacja ta znajdowała się w Starym Folwarku przy jeziorze Wigry. Zaledwie kilkaset metrów dalej, w lesie, znajduje się miejsce zamordowania przez okupantów niemieckich, podczas II wojny światowej, polskiego kapłana Antoniego Romualda Jałbrzykowskiego, bratanka metropolity wileńskiego.

PAP/Valdemar Doveiko

Kolejny postój uczestnicy rajdu zaliczyli w miejscowości Krzywe przy siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego, którego utworzenie proponował profesor Lityński. Tutaj uczestnicy mogli odpocząć, obejrzeć wystawę przyrodniczą i usłyszeć kilka ciekawostek o specyfice ziemi i klimatu suwalskiego. Z Krzywego uczestnicy Rajdu zawrócili stronę Wigier i skierowali się do miejscowości Leszczewo, gdzie przy pomniku Jana Pawła II wysłuchali barwnej gawędy pana Milewskiego, który gościł w swoim domu Papieża-Polaka podczas Jego pamiętnej wizyty na Suwalszczyźnie.

Reklama

Dalej droga wiodła do Starego Folwarku, gdzie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej uczniowie szkoły spotkali się z ministrem Przemysławem Czarnkiem. Uczestnicy rajdu mieli tu okazję zapoznać się z inicjatywą Mobilnego Laboratorium Przyszłości. Ostatnim etapem rajdu był powrót do Klasztoru na Wigrach. Tutaj po krótkiej przerwie obiadowej o godz. 14.00 rozpoczęły się obrady Kongresu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: minister Edukacji i Nauki - Przemysław Czarnek, GovTechPolska, bp Jerzy Mazur - biskup ełcki, wójt gminy suwałki - Zbigniew Mackiewicz.

2023-05-11 11:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lublin: Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny - zapowiedź

Roman Czyrka

W dniach 29-31 października w Lublinie odbędzie się Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny: „Lublin – miasto zgody religijnej 2017”, który wpisuje się zarówno w obchody 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi (1317), jak i 500-lecia Reformacji (1517) oraz 100-lecia KUL (1918).

Więcej ...

Czy starasz się stale trwać w łasce uświęcającej?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 21, 5-11.

Więcej ...

Wielka promocja Festiwalu Biegowego! Twoje ulubione dystanse w dużo niższych cenach

2023-11-29 15:12

Tomasz Szwajkowski, Jacek Deneka/ Festiwal Biegowy

Wobec takiej promocji nie można przejść obojętnie. Jeśli nie ma Was jeszcze na liście startowej 15. Festiwalu Biegowego koniecznie zarejestrujcie się właśnie teraz. Wszystkie biegi są tańsze aż o 25 proc.! Poczuj we wrześniu klimat wielkiego sportowego święta na własnej skórze!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niezbędnik Adwentowy: Bóg jest wierny swoim obietnicom!

Wiara

Niezbędnik Adwentowy: Bóg jest wierny swoim obietnicom!

Po co udzielać sakramentu namaszczenia, skoro nie...

Wiara

Po co udzielać sakramentu namaszczenia, skoro nie...

Niezbędnik Adwentowy: Maryjo stań się dla mnie Matką...

Wiara

Niezbędnik Adwentowy: Maryjo stań się dla mnie Matką...

Jezus nie obiecuje łatwej drogi, ale obiecuje tę...

Wiara

Jezus nie obiecuje łatwej drogi, ale obiecuje tę...

Jasna Góra: kierowcy biskupów przeżywają rekolekcje i...

Kościół

Jasna Góra: kierowcy biskupów przeżywają rekolekcje i...

Święta Teresa. Piękna historia miłosna

Wiara

Święta Teresa. Piękna historia miłosna

Abp Szewczuk dla KAI: Czy w Kościele katolickim istnieją...

Kościół

Abp Szewczuk dla KAI: Czy w Kościele katolickim istnieją...

Watykan: odwołano audiencje papieskie

Kościół

Watykan: odwołano audiencje papieskie

Kard. Ryś objął kościół w Rzymie

Kościół

Kard. Ryś objął kościół w Rzymie