Reklama

Ogólnopolski Zjazd Historyków Kościoła w Rzeszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 8-9 kwietnia 2010 r. w Rzeszowie planowany jest kolejny Ogólnopolski Zjazd Historyków Kościoła. Zjazdy zainicjował w 1963 r., w trosce o integrację środowiska historyków Kościoła, ks. Marian Rechowicz, ówczesny rektor KUL-u, późniejszy biskup w Lubaczowie. W 1964 r. szefem Sekcji historii Kościoła Polskiego Towarzystwa Teologicznego został bp Wincenty Urban, który wypracował metodologię tych spotkań. W 1983 r. na przewodniczącego Sekcji został wybrany bp Edmund Piszcz, późniejszy arcybiskup metropolita warmiński, a po nim funkcję tę przejął i pełni do dnia dzisiejszego bp prof. Jan Kopiec.
- Zjazdy historyków Kościoła odbywają się systematycznie i co roku w innym miejscu. Taki też był cel i założenie bp. Rechowicza. Chodzi o to, żeby zintegrować środowisko historyków Kościoła, wymienić myśli i wyniki badań oraz przedyskutować tematy, które trzeba podjąć - mówi ks. prof. dr hab. Jan Walkusz z KUL-u, dyrektor Instytutu Historii Kościoła KUL, sekretarz Sekcji Historii Kościoła Polskiego Towarzystwa Teologicznego i jednocześnie od 1999 r. organizator zjazdów.
Spotkania te odbyły się do tej pory m.in. w Katowicach (2000), w Bagnie (2001), w Szczecinie (2002), na Górze św. Anny (2003), na KUL-u (2004), w Olsztynie (2005), w Koszalinie (2006), w Gietrzwałdzie (2007), w Legnicy (2008), w Krakowie (2009). Zasadniczo uczestniczą w nich historycy, którzy mają doktorat z historii Kościoła. Zjazd organizuje na przemian środowisko zakonne i diecezjalne. Odbywa się w stałym terminie - w czwartek i piątek po Wielkanocy.
W tym roku zjazd organizuje diecezja rzeszowska. Odbędzie się on w Wyższym Seminarium Duchownym. Okolicznością przemawiającą za Rzeszowem jest jubileusz 50-lecia kapłaństwa i 25-lecie sakry biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego.
W tym roku tematem zjazdu będzie eksterminacja, męczeństwo, martyrologia Kościoła jako wyraz jego tożsamości i wiarygodności. Oto tematy referatów: „Martyria w tradycji biblijnej i patrystycznej pierwszych wieków” - ks. prof. Piotr Szczur (KUL), „Średniowieczny miles et athleta Christi wierny Kościołowi. Męczeństwo średniowiecznego Kościoła jako wyraz jego tożsamości i wiarygodności” - ks. prof. Andrzej Bruździński (UPJPII), „Martyrologia Kościoła katolickiego w czasach nowożytnych” - dr Stanisław Cieślak SI (Kraków), „Kościół skazany na niebyt. Z dziejów Kościoła greckokatolickiego w Polsce w latach 1944-1989” - ks. prof. Stanisław Nabywaniec (UR), „Misjonarze męczennicy w hagiografii i historiografii. Idea i jego dekonstrukcja od średniowiecza do czasów najnowszych” - o. dr Paweł Zając OMI (UAM), „Kapłańskie świadectwo męczeństwa. Polscy duchowni podczas II wojny światowej” - ks. dr Sławomir Zych (KUL), „Represje wobec duchownych w okresie PRL” - ks. prof. Jerzy Myszor (UŚ), „Działania represyjne władz komunistycznych wobec zakonów męskich w PRL” - ks. dr hab. Dominik Zamiatała (UKSW).
Od 2001 r. materiały ze zjazdów są publikowane w roczniku „Kościół w Polsce. Dzieje i kultura”, redagowanym przez ks. prof. Walkusza. Dodatkowo jeszcze wzbogacone są o inne opracowania, obfite informacje naukowe, bibliograficzne, recenzje. W tej chwili jest w druku tom 9., liczący prawie 600 stron.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Ruszyły zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę

2024-06-26 11:17

Kamil Szyszka

Na 3 sierpnia planowane jest rozpoczęcie 44. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?