Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Warto spojrzeć w oczy Jezusowi

Obraz Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem

pl.wikipedia.org

Obraz Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 18-27.

Środa, 7 czerwca

• Tb 3, 1-11a.16-17a • Ps 25(24), 2-3.4-5.6 i 7bc.8-9 • Mk 12, 18-27

Przyszli do Niego saduceusze, którzy twierdzą, że nie ma zmartwychwstania, i zagadnęli Go w ten sposób: «Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: Jeśli umrze czyjś brat i po- zostawi żonę, a nie zostawi dziecka, niech jego brat weźmie ją za żonę i wzbudzi potomstwo swemu bratu. Otóż było siedmiu braci. Pierwszy wziął żonę i umierając, nie zostawił potomstwa. Drugi ją wziął i też umarł bez potomstwa, tak samo trzeci. I siedmiu ich nie zostawiło potomstwa. W końcu po wszystkich umarła ta kobieta. Przy zmartwychwstaniu więc, gdy powstaną, którego z nich będzie żoną? Bo siedmiu miało ją za żonę». Jezus im rzekł: «Czyż nie dlatego jesteście w błędzie, że nie rozumiecie Pisma ani mocy Bożej? Gdy bowiem powstaną z martwych, nie będą się ani żenić, ani za mąż wychodzić, ale będą jak aniołowie w niebie. Co zaś dotyczy umarłych, że zmartwychwstaną, czyż nie czytaliście w księdze Mojżesza, tam gdzie mowa o krzaku, jak Bóg powiedział do niego: Ja jestem Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba. Nie jest On Bogiem umarłych, lecz żywych. Jesteście w wielkim błędzie».

Dziś liturgia słowa kieruje nasze myśli ku zmartwychwstaniu. Jezus w dzisiejszej Ewangelii wyjaśnia saduceuszom, którzy nie wierzyli w zmartwychwstanie, jak to jest w życiu przyszłym. Oni Go pytali o zachowanie relacji małżeństwa w świecie przyszłym i w ten sposób dali okazję Jezusowi do bliższych wyjaśnień. Jezus mówi wyraźnie: Gdy bowiem powstaną z martwych, nie będą się ani żenić, ani za mąż wychodzić, ale będą jak aniołowie w niebie. Co zaś dotyczy umarłych, że zmartwychwstaną, czyż nie czytaliście w księdze Mojżesza, tam gdzie mowa o krzaku, jak Bóg powiedział do niego: Ja jestem Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba. Nie jest On Bogiem umarłych, lecz żywych. Jesteście w wielkim błędzie.

Reklama

Natomiast w tej samej Ewangelii wg św. Łukasza Jezus mówi, że ci, którzy uznani zostaną za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić (Łk 20, 35). To krótkie wyjaśnienie Jezusa mówi o tych, którzy są godni udziału w świecie przyszłym, tzn. nie mówi o wszystkich. Jako świat przyszły trzeba tu rozumieć życie w obecności Boga, jak na to wskazują dalsze słowa Jezusa. Każdy człowiek ma duszę nieśmiertelną, ale nie każdy jest godny żyć w obecności Boga zawsze, tzn. w niewyobrażalnej dla nas nieskończoności czasu. Jeśli ktoś na tej ziemi odrzucił Boga, odrzucił Jego naukę, a przede wszystkim odrzucił Jego przebaczającą Miłość, to trudno się spodziewać, aby Bóg na siłę ciągnął go do nieba. Każdy człowiek przecież został obdarzony wolną wolą, więc ma prawo wyboru między dobrem a złem, między Bogiem, człowiekiem a szatanem.

Jezus zawsze zachęca każdego z nas do doskonałości, bo i Bóg Ojciec nasz, który jest w niebie, jest doskonały, jest święty. Jest to zachęta dla każdego z nas, ale gdy nam coś nie wychodzi, gdy popełniliśmy jakiś grzech, to jeszcze nie jest powód do rozpaczy. Trzeba pamiętać, że za nas umarł Chrystus. To właśnie On, Bóg – Człowiek, daje nam za darmo przebaczenie płynące z krzyża. Od nas jednak zależy, czy z tej łaski skorzystamy, czy potrafimy stanąć przed sobą i przed Bogiem w prawdzie i skorzystać z łask płynących z sakramentu pokuty i pojednania. Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Niestety, grzech jest śmiercią człowieka dla Pana Boga, gdyż dzieli go od Niego właśnie przez to, że człowiek żyjący w grzechu ciężkim nie chce żyć dla Boga, ale chce żyć po swojemu, uważając, że sam sobie lepiej urządzi życie. Prawa przekazane przez Chrystusa tylko mu w tym przeszkadzają. Szczególnie we współczesnym świecie środki masowego przekazu jakby chciały wychować nas do innej moralności, niż chrześcijańska. Zwykle lansowane filmy na ekranach telewizyjnych pokazują wielokrotne związki małżeńskie, tzw. układanie sobie życia po raz kolejny, tak, jakby nic się nie stało, jakby było to normalne. A przecież już w Księdze Rodzaju czytamy: Dlatego opuści mężczyzna swego ojca i swoją matkę, a złączy się ze swoją żoną, tak że staną się jednym ciałem (Rdz 2, 24). A Jezus dodaje: Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela (Mk 10, 9). Zatem, czy naprawdę współczesnego człowieka nie obchodzą słowa samego Boga?

Reklama

Podobnie jest, jeśli chodzi o miłość bliźniego, zdobywanie dóbr materialnych. Pokazuje się przemoc, gwałty, zabijanie, wciągając widza w emocjonalny świat jakże bardzo odbiegający od tego, do którego powołał nas Bóg. Właśnie dlatego mamy wiele pracy we współczesnym świecie, aby pokazać, że prawa Boże są wciąż aktualne, a ludzie żyjący według tych praw są naprawdę szczęśliwi. Chodzi więc o to, aby ludzie, patrząc na nas, wierzących, uwierzyli, że warto pójść za Chrystusem.

Podziel się cytatem

Reklama

Warto też, choć czasem popatrzeć na oblicze Chrystusa z Całunu Turyńskiego wykonane przez NASA. Kontemplując je, odnosi się wrażenie, że ten Jezus jest żywy, gdyż niezależnie od tego, czy się stoi, czy siedzi i z której strony się patrzy, zawsze oczy Jezusa są skierowane w nasze oczy. Są one pełne ciepła i miłości, a cała twarz promienieje łagodnością, ciepłem i delikatnością. Twarz ta emanuje miłością Chrystusa Zmartwychwstałego, który dopiero zwyciężył świat, piekło i szatana. Pokonał śmierć, aby zabrać z sobą każdego z nas, wcześniej czy później, bo miłość nie znosi rozłąki, bo miłość daje szczęście bycia razem, ożywia i nadaje życiu pięknych barw, bo miłość daje przedsmak nieba. Nienawiść natomiast daje przedsmak piekła. Warto więc spojrzeć w oczy Jezusowi, aby nasze serce drgnęło i odpowiedziało na Jego bezgraniczną miłość, aby nie bało się Jemu zaufać do końca we wszystkim; w chwilach radosnych i trudnych. Ten obraz Jezusa ułatwia nam dialog z Nim, bo jesteśmy przyzwyczajeni do doświadczania, a nie tylko do myślenia.

A.S.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-05-10 10:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiara oznacza pewność, że Bóg nas kocha

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 3, 16-21.

Więcej ...

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

2023-09-22 15:18

Red.

Komunikat Prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA - ks. Mariusza Bakalarza.

Więcej ...

Dziś 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - nauczanie papieża Franciszka

2023-09-24 08:27

Grzegorz Gałązka

Migranci i uchodźcy są jednym z głównych priorytetów obecnego pontyfikatu. Franciszek niemal od pierwszych dni wykazuje wielkie i żywe zainteresowanie tą grupą ludzi, poświęcając im wiele uwagi w swych wystąpieniach publicznych, dokumentach i w różnych innych okolicznościach. Z kolei w niedzielę, 24 września, pod hasłem „Wolni by wyjechać, wolni by pozostać” Kościół obchodzić będzie 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tomasz Samołyk widział film

Wiadomości

Tomasz Samołyk widział film "Zielona Granica" i mówi,...

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy...

Kościół

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy...

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Bo myśli Moje nie są myślami waszymi

Wiara

Bo myśli Moje nie są myślami waszymi

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci...

Wiara

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci...

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji...

Komentarze

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji...

Matka Boża Płacząca

Wiara

Matka Boża Płacząca

Kontakt

Kontakt

Abp Gądecki: Mamy do zaoferowania na synodzie coś...

Kościół

Abp Gądecki: Mamy do zaoferowania na synodzie coś...