Tragedia 10 kwietnia dotknęła nas wszystkich i poruszyła bardzo głęboko, a cały kraj zjednoczyła w bolesnym przeżywaniu żałoby narodowej oraz w głębokiej refleksji nad sensem tych - jakże trudnych dla naszego Narodu - chwil. W tych ciężkich chwilach próby płacze także polska wieś, która straciła swojego rzecznika i przyjaciela - Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, któremu sprawy wsi i rolnictwa były zawsze drogie i bardzo bliskie.
Mimo że był rodowitym warszawiakiem, problemy wsi polskiej znał bardzo dobrze i ze szczególną troską oraz zaangażowaniem starał się pomagać w ich rozwiązywaniu. Z nami, rolnikami, był zawsze i stale podkreślał bardzo istotne znaczenie rolnictwa i obszarów wiejskich w procesie rozwoju naszego kraju. Gdziekolwiek był, z wielką stanowczością upominał się o prawa mieszkańców polskiej wsi, o ich poszanowanie. Dając szczególny wyraz swojej wielkiej determinacji i stanowczym dążeniom do zmiany niekorzystnej sytuacji na polskiej wsi, powołał w kwietniu 2009 r. Radę ds. Wsi i Rolnictwa, która stała się miejscem wypracowywania dobrych, istotnych rozwiązań oraz była polem wielośrodowiskowego, ponadpartyjnego dialogu i porozumienia na rzecz polskiej wsi i polskiego rolnictwa. W pracach Rady, jako przedstawiciel NSZZ RI „Solidarność”, aktywnie uczestniczyłem.
Pan Prezydent był także inspiratorem wielu innych przedsięwzięć i inicjatyw na rzecz rolnictwa. Wszyscy pamiętamy ubiegłoroczny szczyt rolniczy, zorganizowany przez Pana Prezydenta, na którym w szczególny sposób apelował o walkę na rzecz zapewnienia polskiemu rolnictwu godnego miejsca w Unii Europejskiej, szczególnie w kontekście dyskusji o przyszłości wspólnej polityki rolnej po 2013 r.
Mówiąc o Panu Prezydencie, nie sposób nie wspomnieć o Pani Marii Kaczyńskiej, zawsze miłej, serdecznej i równie zatroskanej o polską wieś. Mamy ciągle w pamięci wydarzenia z 2006 r. i wielkie zaangażowanie Pary Prezydenckiej związane z uroczystymi obchodami 25-lecia rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, kiedy to mieliśmy zaszczyt być gośćmi w Pałacu Prezydenckim.
Szczególny wymiar miało odznaczenie przez Pana Prezydenta wielu wybitnych działaczy Rolniczej „Solidarności” w uznaniu ich działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz zasług dla rozwoju wsi i rolnictwa, co było doniosłym ukoronowaniem nie tylko ich wieloletnich działań, ale także całego życia wielu z nich.
Para Prezydencka była z nami w ubiegłym roku na Jasnej Górze i w Spale, gdzie podczas dożynek wspólnie dziękowaliśmy Bogu za plony, a także modliliśmy się o potrzebne łaski. To tam Pan Prezydent podkreślał, że nasza praca jest wielką misją, godną szacunku i uznania, i dziękował nam za nią. To wtedy na Jasnej Górze padły słowa, które szczególnie nam - rolnikom z Rolniczej „Solidarności” - utkwiły głęboko w pamięci. Słowa, w których wyraził dumę z naszych osiągnięć.
Zawsze otwarci na nasze sprawy i zainteresowani naszymi rolniczymi problemami. Zawsze otwarci i życzliwi, także w bezpośredniej rozmowie. Takimi ich zapamiętamy.
Panie Prezydencie! W imieniu „Solidarności Rolniczej” dziękuję za wszystko, co Pan zrobił dla polskiej wsi. Wraz z Pana śmiercią polska wieś straciła autentycznego Przyjaciela, który angażował się w walkę o polskie rolnictwo, a polskiemu rolnikowi i jego pracy przywracał należną cześć i szacunek. Zapewniamy o naszej modlitwie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu