Reklama

Niedziela Wrocławska

Połączyło ich świadectwo wiary

o. prowincjał Wojciech Kotowski z relikwiami św. Damiana de Veuster i męczenników z Picpus

Marzena Cyfert

o. prowincjał Wojciech Kotowski z relikwiami św. Damiana de Veuster i męczenników z Picpus

26 maja obchodzimy liturgiczne wspomnienie błogosławionych męczenników z Picpus – ofiar Komuny Paryskiej. Są to czterej księża pochodzący ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi: Frézal Tardieu, Marcelin Rouchouze, Polikarp Tuffier i Ładysław Radigue; oraz ks. Henri Planchat ze Zgromadzenia Zakonników św. Wincentego a Paulo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwa lata temu Stolica Apostolska uznała męczeństwo duchownych, gdyż zostali oni zamordowani z nienawiści do wiary. Beatyfikacja odbyła się 22 kwietnia br. w kościele św. Sulpicjusza w Paryżu. W akcie beatyfikacyjnym napisano: „Połączyło ich świadectwo wiary, które złożyli aż do przelania krwi”.

Dar dla Kościoła

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszę św. beatyfikacyjną celebrował kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Uczestniczyły w niej setki wiernych z całego świata oraz wielu duchownych z całej Francji. Na beatyfikacji obecna była również grupa pielgrzymów z parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych z Wrocławia, w której opiekę duszpasterską sprawują księża ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi.

Reklama

– To wielka radość, przede wszystkim dla zgromadzenia, które nie jest aż tak duże, że mamy kolejnych błogosławionych i to czworo. Są to błogosławieni, którzy pamiętają jeszcze czasy naszych założycieli. Myślę, że stąd wziął się duży odzew parafii z Polski, które chciały być obecne na tej beatyfikacji – mówi o. Wojciech Kotowski, prowincjał i tłumaczy: – Wyniesieni na ołtarze to męczennicy z czasów Komuny Paryskiej. Byli oni sługami Boga, niestety doświadczyli wrogości i prześladowania, co doprowadziło do ich męczeńskiej śmierci. Ale jako męczennicy nie mieli nienawiści w sercu – to, co ich spotkało, widzieli w innej perspektywie, perspektywie zbawienia ludzi. I przyjęli to jako dar nie tylko dla siebie, nie tylko dla zgromadzenia, ale dla Francji, dla Kościoła, który jest misyjny. Dla mnie ważnym znakiem jest też to, że o. Damian, który ich znał, bo był ich wychowankiem, podjął ich przepiękne dzieło służby Bogu i bliźniemu – podkreśla ojciec prowincjał.

Z kart historii

Mówiąc o historii męczenników, należy sięgnąć do czasów powstania ludowego w Paryżu z marca 1871 r. zwanego Komuną Paryską. Wielu przywódców Komuny było wrogo nastawionych do Kościoła, dlatego podsycano nienawiść do niego wśród ludu. Zaczęto też głosić oszczerstwa na temat domu generalnego braci i sióstr Najświętszych Serc. Spowodowało to, że uczestnicy rewolty wtargnęli do domu, sprofanowali Najświętszy Sakrament i zabrali do więzienia 13 zakonników i 84 siostry. Większość zakładników została zwolniona lub wyzwolona przez wojska rządowe, ale na początku „krwawego tygodnia” część kapłanów przeniesiono do więzienia La Roquette. Gdy 26 maja wojska rządowe podeszły pod więzienie, pułkownik federatów Émile Gois, nakazał dyrektorowi więzienia wydanie 50 skazańców. Wśród nich znaleźli się ojcowie sercanie i o. Henri Planchat – gorliwi kapłani, ludzie niezwykłej skromności, pracowitości, oddani posłudze najuboższym. Zabrano ich z więzienia na ul. Haxo, na dziedziniec siedziby Gwardii Narodowej, gdzie dokonano zbiorowej egzekucji, będącej linczem za straty komunardów.

Na przełomie XIX i XX wieku zainicjowano 4 procesy beatyfikacyjne ofiar Komuny Paryskiej. Do tej pory tylko proces męczenników z Picpus i o. Planchata został doprowadzony do końca.

U św. Sulpicjusza

Reklama

Na beatyfikację przybyli sercanie z całego świata, najliczniejszą była grupa z Polski, bo liczyła 48 osób świeckich i 14 ojców. Liczna była również zorganizowana grupa pielgrzymów z Brazylii, licząca 25 osób i z Tahiti – 15 osób. – Przepiękna uroczystość. Co prawda katedry Notre Dame nie zdążono wyremontować, ale beatyfikacja odbyła się w kościele Saint-Sulpice, który obecnie jest katedrą paryską. Z kolei Msza św. dziękczynna miała miejsce w naszym klasztorze w Paryżu przy ul. Picpus. Tam, gdzie działali nasi ojcowie, gdzie jest grób założyciela i założycielki naszego zgromadzenia, tam odbyło się nasze spotkanie dziękczynne – mówi o. Tomasz Pawlukowski, proboszcz wrocławskiej parafii. Na Picpus odbyło się też przekazanie relikwii męczenników. Otrzymywała je każda prowincja zgromadzenia na ręce swojego prowincjała.

– Mimo że wyjazd na beatyfikację był długim wyjazdem, bo 11-dniowym, pielgrzymi byli bardzo zadowoleni. Mogli bowiem odwiedzić również sanktuaria na ziemi francuskiej, a po drodze przygotować się duchowo na beatyfikację. Choć dla nich najważniejsze było chyba zobaczenie międzynarodowego wymiaru naszego zgromadzenia i doświadczenie wielkiej życzliwości – mówi o. Wojciech Kotowski.

Może doczekamy?

Msza św. dziękczynna za beatyfikację męczenników z Picpus odbyła się również po powrocie do Polski, podczas 20. festynu parafialnego „Damian dziś” na Książu Małym. Przewodniczył jej bp Maciej Małyga. https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/91310/Ku-czci-sw-Damiana-i-Meczennikow-z-Picpus

Po Eucharystii odbył się festyn na placu przy kościele, gdzie obecni dzielili się również swoimi przeżyciami pielgrzymkowymi. Wśród grupy pielgrzymów obecnych na beatyfikacji była p. Maria. – Mieliśmy bardzo dobre miejsce, bo kościół pw. św. Sulpicjusza to drugi pod względem wielkości kościół w Paryżu. Ładnie położony, ma piękny wystrój, przybyło dużo ludzi. Mieliśmy przedstawione życiorysy i świadectwo o tych męczennikach. Ale mogliśmy też zwiedzić Paryż i sanktuaria w La Salette, Lourdes oraz kilka kościołów na terenie Niemiec. Byliśmy jeszcze w Poitiers, tam gdzie są początki zgromadzenia. To bardzo dużo duchowych przeżyć. Warto było, bo mamy piękne wspomnienia – mówi p. Maria.

W drodze do Paryża pielgrzymi mieli możliwość zapoznania się z biografią św. o. Damiana Veuster. Otrzymali również książkę poświęconą paryskim męczennikom. – No i teraz mamy już otwartą drogę do ich kanonizacji. Może doczekamy? – uśmiecha się p. Maria.

Podziel się:

Oceń:

2023-05-26 07:00

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Na Plac Zbawiciela w Warszawie powróci tęcza. Koszt? 700 tys. złotych

2025-07-06 21:56

Artur Stelmasiak

Na Plac Zbawiciela w Warszawie ma powrócić tęcza, która nieco ponad 10 lat temu wzbudzała liczne kontrowersje - była siedmiokrotnie podpalana, a ówczesne władze stolicy za każdym razem naprawiały instalację, która doczekała się nawet ochrony. Nowa tęcza to jeden z projektów wybranych przez mieszkańców w głosowaniu w budżecie obywatelskim.

Więcej ...

Siemoniak straszy: Policja i Straż Graniczna mają wytyczne, żeby w sprawie patroli obywatelskich działać twardo

2025-07-07 20:12
Tomasz Siemoniak

PAP/Albert Zawada

Tomasz Siemoniak

Od poniedziałku przejścia graniczne stały się obiektami infrastruktury krytycznej, gdzie osoby postronne nie mają dostępu - poinformował w rozmowie z redakcjami PAP, DPA, AFP i BNS szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Policja i SG mają wytyczne, żeby w sprawie tzw. patroli obywatelskich działać twardo - dodał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję...

Kościół

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję...

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Wiara

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...