Na czym polega świętość? Jakie są różnice między świętym a błogosławionym? Kiedy zrodził się kult relikwii? Czym jest tajemnica świętych obcowania? To pytania, które pojawiły się w kolejnej części karmelitańskiej serii „Świętość Kanonizowana” - wywiadzie z o. dr. Szczepanem T. Praśkiewiczem, nazywanym tropicielem świętości. Kajetan Rajski - młody redaktor dociekliwie pyta swojego rozmówcę - od 1998 r. konsultora watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, prowincjała Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych i doradcę Referatu Spraw Kanonizacyjnych w Kurii Metropolitalnej w Krakowie, autora wielu publikacji z zakresu hagiografii - o wszystko, co jest związane ze świętością. A więc i o stygmaty, i relikwie, i cuda dokonywane za przyczyną świętych. Katalog świętych przedstawionych w tej książce otwiera prorok Eliasz czy święci Młodziankowie Męczennicy, a kończą słudzy Boży - Jan Paweł II czy Marta Robin. Przedstawieni są też święci polscy i z Polską związani, a jako że książka wydawana jest przez Karmelitów Bosych, nie mógł się nie przewinąć wątek świętych Karmelu.
Dziś, kiedy na ołtarze został wyniesiony sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko, kiedy czekamy na beatyfikacje Ojca Świętego Jana Pawła II i wielu innych Polaków, warto sięgnąć do książki „Przedziwny Bóg w świętych swoich”. I skorzystać z zaproszenia kard. Stanisława Dziwisza zamieszczonego we wprowadzeniu: „Książka jest niejako hymnem na cześć dobrego Boga, który pozostaje «przedziwny w swoich świętych» (por. «Lumen gentium», 50) i zaprasza nas do wstępowania w ich ślady, abyśmy sami byli «świętymi przed Jego obliczem» (por. Ef 1, 4)”.
„Przedziwny Bóg w świętych swoich”. O świętych i o świętości z o. Szczepanem T. Praśkiewiczem OCD rozmawia Kajetan Rajski, Wydawnictwo Karmelitów Bosych, Kraków 2010.
Pomóż w rozwoju naszego portalu