Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Święty obywatel świata

Podczas uroczystości zostały pobłogosławione chlebki i lilie

Mateusz Góra

Podczas uroczystości zostały pobłogosławione chlebki i lilie

    Kościół Katolicki obchodzi 13 czerwca wspomnienie św. Antoniego z Padwy, wybitnego kaznodziei i doktora Kościoła. To również święto zakonu franciszkanów, któremu św. Antoni patronuje.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Święty Antoni Padewski znany jest przede wszystkim jako patron od rzeczy zagubionych. Znany jest również jako wybitny kaznodzieja i teolog. Jest to także patron franciszkanów, którzy uroczyście obchodzą jego wspomnienie. Obchody ku czci św. Antoniego odbyły się także w kościele św. Kazimierza w Krakowie.

Zobacz zdjęcia: Święty obywatel świata

    Tradycyjnie na odpust ku czci św. Antoniego zostali zaproszeni Paulini. W kościele św. Kazimierza Mszę świętą celebrował i homilię wygłosił o. Ireneusz Wybraniak OSPPE, który posługuje na Skałce. W homilii podkreślał przede wszystkim rolę św. Antoniego jako kaznodziei i znawcy Pisma Świętego. – Na przykładzie św. Antoniego odkrywamy sens i cel niezmordowanej pracy kaznodziejskiej, która jest skutecznym środkiem poszukiwania zagubionych ludzi, bo Antoni to nie tylko ekspert od zagubionych rzeczy, ale i zagubionych ludzi, których dziś nie brakuje – mówił paulin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    W homilii o. Wybraniak zauważył też, że św. Antoni był znanym cudotwórcą. – Największy franciszkański cudotwórca św. Antoni zadziwia wielu nie tyle ilością cudów, co ich różnorodnością. Od uzdrowień, poprzez wyproszenia potomstwa i odnajdywanie rzeczy, aż po nawrócenia i ocalenia życia – mówił kaznodzieja. Dodał, że moc cudotwórstwa św. Antoniego nie byłaby możliwa bez jego głębokiej zażyłości z Chrystusem.

    Podczas uroczystości zostały pobłogosławione chlebki i lilie, które symbolizują świętego. –Św. Antoni rozdawał chleb ubogim, troszczył się o biednych i ubogich oraz walczył z ówczesną korupcją. Lilia to symbol czystości – tłumaczy o. Stanisław Mazgaj, kustosz sanktuarium św. Kazimierza przy ul. Reformackiej 4.

    Jak dodaje o. Mazgaj kult św. Antoniego jest bardzo popularny, bo jest on patronem w wielu sprawach. – Wierni zwracają się do Antoniego w różnych potrzebach. Najczęściej modlą się w potrzebach zaginionych rzeczy, ale swoje prośby kierują do niego także podróżujący, których też jest patronem – mówi kustosz. W rozmowie z „Niedzielą” dodaje, że jest to bardzo popularny święty. – Można powiedzieć, że jest to święty, który jest obywatelem świata, bo jest obecny praktycznie we wszystkich kościołach czy to franciszkańskich, czy innych – mówi o. Mazgaj.

Reklama

    Kustosz sanktuarium dodał, że kult do św. Stanisława jest widzialny nie tylko w jego święto, ale i na co dzień, kiedy to wierni gromadzą się pod ołtarzem świętego i kierują do niego swoje prośby. – Kocham św. Antoniego, bo dwa razy uratował mi życie. Raz, kiedy miałam 10 lat i byłam ciężko chora. Lekarz powiedział, że nic się nie da zrobić. Drugi raz, gdy byłam już dorosła, miałam trepanację czaszki i byłam w stanie bardzo krytycznym. Moja ciocia przychodziła tu do św. Antoniego i modliła się, a ja żyję do dziś – mówi pani Małgorzata.

    Przez Piusa XII św. Antoni Padewski został nazwany Doctor Evangelicus. Znał Pismo Święte tak dobrze, że mógł je recytować z pamięci.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-06-14 11:45

Wybrane dla Ciebie

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli