Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 34/2010, str. 6

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Benedykt XVI do Polaków

Z okazji święta narodowego Polaków

Witam Polaków. Dziś w całym Kościele obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce ten dzień jest obchodzony również jako święto narodowe. Z tej okazji wszystkim Polakom życzę pokoju i pomyślności. Wszystkich zawierzam opiece Maryi i serdecznie błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Benedykt XVI - papież

Podczas modlitwy „Anioł Pański”, Castel Gandolfo, 15 sierpnia 2010 r.

Cała Polska na Jasnej Górze

Wieczorną Mszą św. z udziałem przede wszystkim pątników 299. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej rozpoczęły się 14 sierpnia na Jasnej Górze uroczystości ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
15 sierpnia tradycyjnie o godz. 8.00 została odprawiona Msza św. dla warszawskich pielgrzymów. Eucharystii przewodniczył abp Kazimierz Nycz - metropolita warszawski, a homilię wygłosił o. Roman Majewski - przeor Jasnej Góry. Nawiązał do ostatnich wydarzeń na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Przestrzegał przed usuwaniem krzyża z życia publicznego w imię „poprawności politycznej” oraz przed nihilizmem „moralnym, społecznym i politycznym”.
Następnie rozpoczęła się modlitwa pielgrzymów: „W jasnogórskiej szkole świadków miłości”, animowana ze Szczytu Jasnogórskiego przez o. Kamila Szustaka. Pielgrzymi mogli wysłuchać fragmentu kazania bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wygłoszonego 26 sierpnia 1983 r.
Suma pontyfikalna została odprawiona o godz. 11.00. Witając pielgrzymów, o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów wyraził wdzięczność Bogu, że z Jasnej Góry uczynił błogosławioną stolicę żywej obecności Wniebowziętej Matki. Powiedział, że Maryja woła o prawdę w całym życiu narodu, nie o jej okruszyny zdeformowane przez niektóre media. - Woła o nawrócenie, którego wszystkim nam potrzeba. Jak bowiem odczytać te kataklizmy powodziowe w czasie gdy wyniesiony został na ołtarze męczennik za prawdę w życiu społecznym, utopiony w wodach Wisły bł. ks. Jerzy Popiełuszko? Jak odczytać katastrofę smoleńską? Jak odczytać drwiny z krzyża przed Pałacem Prezydenckim i robienie sobie z niego zabawy polityczno-satanistycznej - pytał Ojciec Generał.
Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Kowalczyk. Prymas Polski składał u stóp Matki Bożej duchowe dary - radosne, jak beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki, oraz bolesne, jak cierpienie powodzian. Nawiązując do swojej wieloletniej pracy w służbie Stolicy Apostolskiej, abp Kowalczyk zwrócił uwagę, że polityka to sztuka budowania kompromisu.
Wspomniał o wielkiej narodowej tragedii - katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia br., w której zginęło 96 osób, a wśród nich prezydent Lech Kaczyński z Małżonką. - To tragedia bolesna, trudna do zrozumienia w kategoriach ludzkiego pojmowania - mówił Prymas Polski. Podkreślił, że Polacy z całym zaangażowaniem oddali hołd i uszanowanie ofiarom katastrofy w uroczystościach pogrzebowych i w wielkiej, solidarnej żałobie.
Odniósł się do ostatnich wydarzeń sprzed Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, gdzie trwa spór o krzyż upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Prosił Matkę Bożą o dar mądrości dla nas wszystkich, abyśmy klimatu żałoby, solidarności i jedności nie przesłaniali „dziwnym przetargiem i nieporozumieniem”, z wykorzystaniem krzyża jako narzędzia czy zakładnika tego przetargu. Podkreślił, że dar mądrości zdobywa się na modlitwie, a nie na kombinacjach politycznych.
Suma na Jasnogórskim Szczycie zakończyła się poświęceniem ziół i wysłuchaniem słów, które do Polaków skierował Ojciec Święty Benedykt XVI.
Na popołudniowy program jasnogórskich uroczystości złożyły się: Droga Krzyżowa, Różaniec oraz procesja eucharystyczna. Wieczorną Mszę św. odprawił i homilię wygłosił abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski. Modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczył ks. płk Sławomir Żarski - administrator Ordynariatu Polowego. W związku z obchodzonym 15 sierpnia świętem Wojska Polskiego w wieczornej modlitwie uczestniczyła Kompania Honorowa Wojska Polskiego.
Na zakończenie uroczystego dnia na błoniach Jasnej Góry został wystawiony musical „Credo” w wykonaniu młodzieży z międzynarodowych wspólnot Cenacolo.

Szczyt pielgrzymkowy

W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym od 22 maja do 14 sierpnia na Jasną Górę przybyło: 157 pielgrzymek pieszych, a w nich ponad 100 tys. osób. Przyjechały 54 pielgrzymki rowerowe, a w nich 2 tys. 820 osób. Dotarło też 11 pielgrzymek biegowych i jedna pielgrzymka konna - z Zaręb Kościelnych, licząca 45 osób.
Przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny od 1 do 15 sierpnia na Jasną Górę przybyło ponad 50 pieszych pielgrzymek, a w nich ok. 83 tys. pątników. Największe pielgrzymki piesze to: warszawska, krakowska, radomska i podlaska. Z samej tylko Warszawy w pięciu pieszych pielgrzymkach weszło na Jasną Górę 17 tys. 180 osób - były to: 299. Warszawska Pielgrzymka Piesza, 30. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, 27. Praska Pielgrzymka Rodzin, Grupy „17” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej i 19. Pielgrzymka Niepełnosprawnych. Z Warszawy przybyła również Pielgrzymka Wojskowa. Żołnierze pamiętali w modlitwach szczególnie o ofiarach katastrofy smoleńskiej i o polskich żołnierzach poległych w Afganistanie.
Pielgrzymi przemierzyli łącznie 15 tys. km, modlili się za powodzian, o szacunek dla Krzyża i za Polskę. Wszyscy uczyli się w drodze, „jak być świadkami miłości”. W pielgrzymkach, jak zwykle, dominowała młodzież, ale były również osoby starsze, nawet w podeszłym wieku, wśród nich pątnicy weterani, pielgrzymowały też rodziny z dziećmi. Najdłuższą drogę - 638 km pokonali wierni z Helu na Kaszubach, którzy szli do Częstochowy 19 dni. Najdłużej, bo 20 dni, rekolekcje w drodze odprawiali pątnicy z Łukęcina z paulińskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W pielgrzymkach podążali niepełnosprawni, niektórzy w wózkach inwalidzkich. Przyszły także grupy nietypowe, jak „Pielgrzymka Młodzieży Różnych Dróg”, gromadząca ludzi uzależnionych.
Obok Polaków w rekolekcjach w drodze uczestniczyli także obcokrajowcy, najliczniej pielgrzymowali Włosi, Francuzi, Węgrzy, Ukraińcy, Rosjanie, Niemcy, Słowacy.

(BPJG)

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czarnogóra: w noworocznej strzelaninie zginęło 12 osób, w tym dwoje dzieci

2025-01-02 11:15

PAP/EPA/STRINGER

W środowej strzelaninie w położonej na południu Czarnogóry Cetyni zginęło 12 osób, w tym dwoje dzieci, a cztery zostały ranne - poinformowała prokurator Andrijana Nastić, cytowana w czwartek przez telewizję RTCG.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Fatima: wśród pielgrzymów coraz więcej Polaków i pątników spoza UE

2025-01-02 19:59

Ks. dr Krzysztof Czapla

W 2024 r. w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie nasiliła się obecność pielgrzymów z Polski, a także pątników z krajów spoza Unii Europejskiej. W sumie od stycznia do połowy października 2024 r. przybyło tam ponad 5,3 mln pielgrzymów, wśród których ponad 22,2 tys. stanowili obywatele Polski. Przybyli oni w 498 zorganizowanych grupach, będąc, jak wynika ze statystyk rektoratu sanktuarium fatimskiego, drugą zagraniczną nacją najliczniej odwiedzającą to miejsce kultu maryjnego. Pierwszą byli Hiszpanie, których w 512 zorganizowanych grupach dotarło tam ponad 31,5 tys.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Ewangelia Jezusa Chrystusa to jest nasza dobra wiadomość

Wiara

Ewangelia Jezusa Chrystusa to jest nasza dobra wiadomość

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Kościół

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Wiadomości

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Kościół

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Pasterka z Małą Armią Janosika podbija sieć. Występ na...

W wolnej chwili

Pasterka z Małą Armią Janosika podbija sieć. Występ na...