Reklama

Serwis częstochowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień Papieski w naszej parafii

W związku z II Dniem Papieskim młodzież z Gimnazjum nr 22 w Częstochowie, należąca do Koła Czytelniczego i Biblijnego, pod opieką Marzeny Konopki i Hanny Smolarz przygotowała wystawę poświęconą Ojcu Świętemu. Koła te działają w bibliotece przy parafii pw. św. Stanisława BM w Częstochowie pod czujnym okiem proboszcza ks. Józefa Kani i ks. Daniela Kisteli. Na ekspozycję złożyły się plansze z następującymi hasłami: Ojciec Święty - Świadek Nadziei; 24 lata pontyfikatu; Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.
Na pierwszej planszy przedstawiono życie ambitnego ucznia, studenta, księdza, wreszcie bp. Karola Wojtyły. Następna przypominała, jak wielkie znaczenie ma pontyfikat Jana Pawła II dla Kościoła na przełomie tysiącleci. Dużym zaangażowaniem w przygotowanie trzeciej części wystawy, będącej świadectwem pielgrzymek Ojca Świętego do Polski, wykazała się Anna Witczak - uczennica gimnazjum, która opracowała plastycznie mapy tras podróży, przesłania Ojca Świętego oraz liczne zdjęcia ze spotkań Jana Pawła II z wiernymi. Spośród innych elementów tworzących wystawę szczególnie wyróżniły się: flaga Watykanu i herb papieski. Nad całością górował kolorowy plakat przedstawiający Ojca Świętego oraz program spotkań i uroczystości związanych z Dniem Papieskim.
Początkowo wystawę mieli obejrzeć również nauczyciele i młodzież z Gimnazjum nr 22 w Częstochowie. Dzięki pomocy katechetki Krystyny Paciepnik, wystawa powróciła do kościoła, ale była już wzbogacona o prace dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 49, przygotowane pod opieką s. Miriam.
Mamy nadzieję, że wystawa przybliżyła wszystkim postać Ojca Świętego, wybitnego Polaka, który stał się dla młodzieży wzorem do naśladowania i autorytetem moralnym. Ta forma prezentacji spotkała się z wielkim zainteresowaniem ze strony wspólnoty parafialnej. Jest przykładem dobrej współpracy parafii i szkoły.

Marzena Konopka
Hanna Smolarz

"Przed sklepem jubilera" w Radomsku

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

13 października w ramach obchodów Dnia Papieskiego, w parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Radomsku Teatr Szkolny "Źródło" z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II zaprezentował fragmenty sztuki Karola Wojtyły pt. Przed sklepem jubilera. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że w to niedzielne popołudnie do kościoła przybyło bardzo wielu parafian, w tym znaczne grono młodzieży. Dla wszystkich była to okazja do głębokich refleksji i przeżyć estetycznych.
Inicjatorem spotkania był działający na terenie parafii Oddział Akcji Katolickiej. Uroczystość odbyła się też dzięki zaangażowaniu proboszcza ks. Tadeusza Chyły, który patronuje działaniom Akcji Katolickiej od początku jej powstania i wspiera wszelkiej inicjatywy.

Grażyna Szczekocka
Wanda Proszowska

"Barwy jesieni"

Cykliczne koncerty pedagogów na stałe weszły do tradycji życia muzycznego Częstochowy. To wydarzenie kulturalne jest wynikiem współpracy między Instytutem Muzyki WSP w Częstochowie a niegdyś Wojewódzkim, obecnie Regionalnym Ośrodkiem Kultury. W środę 23 października salę kameralną ROK przy ul. Ogińskiego wypełniły osoby, dla których muzyka i poezja stanowią nie tylko rozrywkę, ale niezbędną strawę duchową. Tego wieczoru barwy jesieni w poezji i muzyce ukazała prowadząca spotkanie p. Aldona Hiller wraz z solistką Ewą i pianistą Grzegorzem Biegasami oraz wirtuozem skrzypiec Szymonem Krzeszowcem. Strofy poezji JulianaTuwima i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej wypełnione zostały sonatą fortepianową Barbera sonatą skrzypcową Beethovena. W jesienny nastrój wprowadziły wykonane po mistrzowsku przez Ewę Biegas pieśni Ryszarda Straussa.
Przy obecnym tempie życia, bardzo potrzebne są takie spotkania. Spotkania, które zmuszają do refleksji, kierują w stronę tego, co piękne, i przypominają, że naprawdę sobą jesteśmy właśnie przez kulturę, stanowiąc jej nieodłączną część.

Wojciech Mścichowski

Serwis seminaryjny

30 września - Reprezentanci kleryków wraz z Księżmi Przełożonymi i Profesorami uczestniczyli w pielgrzymce studentów Papieskiej Akademii Teologicznej do Kalwarii Zebrzydowskiej, z racji rozpoczęcia nowego roku akademickiego.

30 września - 1 października - W seminarium gościł bp Sofron Mudry OSBM z diecezji iwanofrankowskiej na Ukrainie, który przybył do Częstochowy, aby podziękować Księdzu Arcybiskupowi i Księdzu Rektorowi za możliwość nauki jego alumnów w naszym seminarium.

1 października - Rozpoczęcie wykładów w nowym roku akademickim.

3 października - W kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie klerycy IV roku wraz z Księżmi Przełożonymi uczestniczyli we Mszy św., którą odprawił abp Stanisław Nowak, inaugurującej nowy rok akademicki wyższych uczelni miasta. Wieczorem klerycy uczestniczyli w dniu skupienia Rycerstwa Niepokalanej w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Częstochowie.

7 października - W seminarium miała miejsce inauguracja nowego roku akademickiego. Mszę św. odprawił i homilię wygłosił abp Stanisław Nowak. Na uroczystość przybyły m.in. władze uczelni częstochowskich i Księża Profesorowie. Wykład inauguracyjny pt. Przesłanie biblijne obrazu Miłosierdzia Bożego wygłosił ks. prof. dr hab. Antoni Tronina.

8 października - Klerycy rozpoczęli zbieranie płodów ziemi, które nasi archidiecezjanie ofiarowali na rzecz seminarium. W tym dniu udali się również na mecz pokazowy piłki koszykowej zespołów I ligi: Legia Warszawa-MKS Pruszków. Rozegrali także zwycięski mecz piłki halowej z uczniami Liceum Katolickiego z Zawiercia.

10 października - Księża Przełożeni i Profesorowie oraz klerycy ze starszych roczników uczestniczyli w pogrzebie tragicznie zmarłego Tadeusza Gontka, wieloletniego portiera naszego seminarium. Wieczorem w kościele seminaryjnym odbył się Koncert Akademicki, związany z 75. rocznicą urodzin prof. Juliusza Łuciuka, inaugurujący nowy rok akademicki uczelni Częstochowy. Wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody oraz Białostocki Chór Kameralny "Cantica Cantamus". Zaprezentowano Uwerturę akademicką op. 80. J. Brahmsa i Litanię do Matki Bożej Supraślskiej J. Łuciuka. Wykład inaugurujący pt. Muzyka w Piśmie Świętym wygłosił rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Włodzimierz Kowalik.

11 października - Wspólnota Seminaryjna wraz z Księżmi Przełożonymi i Profesorami uczestniczyła w comiesięcznym czuwaniu modlitewnym na Jasnej Górze.

12 października - W auli seminaryjnej im. Jana Pawła II odbyło się Sympozjum Papieskie związane z obchodami II Dnia Papieskiego w Archidiecezji Częstochowskiej.

13 października - Wspólnota seminaryjna uczestniczyła w archikatedrze częstochowskiej we Mszy św. w intencji Ojca Świętego odprawionej pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka. Wieczorem alumni udali się na Apel Jasnogórski.

14 października - Grupa alumnów wraz z prefektem ks. Krzysztofem Jeziorowskim udała się do Niepokalanowa na Jesienny Zjazd Animatorów, Prezesów i Moderatorów Rycerstwa Niepokalanej. Przywieźli stamtąd relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego dla Rycerstwa Niepokalanej naszej archidiecezji.

15 października - Wspólnota seminaryjna udała się wraz z abp. Stanisławem Nowakiem na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej, aby tam zawierzyć się Matce Chrystusa. Po uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem naszego Metropolity odprawili także dróżki kalwaryjskie.

17 października - W seminarium odprawiona została Msza św. dla Rycerzy Niepokalanej z okazji 31. rocznicy beatyfikacji św. Maksymiliana Marii Kolbego. Wieczorem w kościele seminaryjnym miała miejsce comiesięczna Adoracja Kapłańska, podczas której konferencję wygłosił abp Stanisław Nowak.

19 października - W auli Instytutu Teologicznego wspólnota seminaryjna uczestniczyła w sympozjum nt. dokumentu Papieskiej Komisji Biblijnej Naród żydowski i jego Święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej. W parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Częstochowie reprezentanci alumnów uczestniczyli wraz z Księżmi Przełożonymi w II Diecezjalnym Zjeździe Parafii i Wspólnot, którym patronuje św. Maksymilian Maria Kolbe. Wieczorem w seminarium miało miejsce spotkanie z o. Stanisławem Piętką - prezesem narodowym Rycerstwa Niepokalanej.

20 października - Klerycy roku III otrzymali strój duchowny podczas obrzędu obłóczyn. Wieczorem udali się na Jasną Górę, aby podczas Apelu Jasnogórskiego podziękować za otrzymane łaski i zawierzyć się Maryi.

Oprac. Radosław Rychlik

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny mojego odkupienia

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-34.

Więcej ...

Jak działa Duch Święty?

Adobe Stock

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj