Bruni zaznaczył, że „papież zna kulturę portugalską” i w jego przemówieniach znajdą się odniesienia do takich pisarzy jak Pessoa i Saramago.
Zapowiedział, że papieska podróż do Portugalii w dniach 2-6 sierpnia będzie naznaczona troską o młode pokolenie oraz świat pogrążony w wojnach. Przemówienia Franciszka będą „wielką katechezą”, biorącą pod uwagę „lęki i marzenia” młodych ludzi oraz próby „wykorzystywania” ich, choćby w formie wirtualnej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Papieżowi towarzyszyć będą m.in. kardynałowie: Kevin Farrel, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz José Tolentino Mendonça, Portugalczyk, prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, a także zwykła ekipa medyczna, nie poszerzona z powodu niedawnej operacji Franciszka.
Bruni zwrócił uwagę, że pięciodniowa wizyta Franciszka będzie najdłuższą z dotychczasowych papieskich podróży apostolskich do Portugalii. Św. Paweł VI był tam 13 maja 1967 roku, św. Jan Paweł II 12-15 maja 1982, 10-13 maja 1991 i 12-13 maja 200 roku (ponadto zatrzymał się na lotnisku w Lizbonie 2 marca 1983 roku w drodze do Ameryki Środkowej), Benedykt XVI 11-14 maja 2010 roku, zaś Franciszek po raz pierwszy 12-13 maja 2017 roku.
Pytany przez dziennikarzy o spotkanie papieża z ofiarami wykorzystania seksualnego w Kościele w Portugalii Bruni stwierdził, że media zostaną o nim poinformowane już po fakcie, gdyż spotkania takie zawsze mają charakter prywatny, „aby ułatwić proces uzdrowienia, który jest zawsze osobisty, intymny”.